A határellenőrzések megszüntetésével ismét többen próbálnak majd illegálisan bejutni az Európai Unióba a Nemzetközi Migrációspolitika-fejlesztési Központ (ICMPD) csütörtökön közzétett beszámolója szerint.
Martin Hofmann, az intézet szakértője kifejtette: számítani lehet arra, hogy az illegális bevándorlók ősszel már legalább annyian lesznek, mint a tavalyi hasonló időszakban voltak. Példaként említette, hogy tavaly jelentősen megnőtt azoknak a venezuelaiaknak és kolumbiaiaknak a száma, akik menedékkérelmet adtak be az EU valamelyik országában, ők ugyanis a járványt megelőzően vízum nélkül utazhattak be Spanyolországba. A szakértő úgy vélekedett: sokakat érintett közvetlenül a világjárvány negatív gazdasági hatása, így nem zárható ki az sem, hogy a korábbinál többen kényszerülnek majd elhagyni lakhelyüket, és arra is számítani lehet, hogy a jól képzett középosztály is Európában szeretne majd szerencsét próbálni. Központi szerephez juthat Marokkó és Líbia, és a balkáni útvonalon is aktívabbá váltak az embercsempészek. A migrációs mozgásokat meghatározza az is, hogyan alakítják az európai államok a munkaerőpiacukat. Nem zárható ki, hogy a drágább, ám veszélyesebb utakra is többen vállalkoznak majd – szögezte le Martin Hofmann. Lényegesnek nevezte az EU és Törökország kapcsolatát is; szerinte Brüsszel enged majd Ankara követeléseinek, és többet fizet.
Karl Nehammer osztrák belügyminiszter egy nappal korábban tett javaslatot arra, hogy biztosítsanak további támogatást a migrációs útvonalak mentén elhelyezkedő országok határvédelmére, a szlovén rendőrség jelentése szerint ugyanis már két hete nagyobb mozgás érzékelhető a balkáni útvonalon. Az illegális bevándorlók azt követően, hogy Szerbia és Bosznia enyhítette a koronavírussal összefüggő óvintézkedéseket és a kijárási korlátozásokat, útra keltek Európába. A szlovén rendőrség adatai szerint a régióban több, mint tízezren vannak, akik a balkáni útvonalon szeretnének bejutni Nyugat-Európába. Közös cél az illegális határátlépések meggátolása – jelentette ki Nehammer azt követően, hogy tárgyalt Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Észak-Macedónia, Horvátország, Szlovénia és Magyarország belügyminiszterével, valamint Margarítisz Szkínásszal, az Európai Bizottság alelnökével és Várhelyi Olivér bővítési biztossal.
Forrás: MTI; Kiemelt: MTI/EPA/Sedat Suna
Facebook
Twitter
YouTube
RSS