Kevés esélyt lát egy újabb tömeges menekülthullámra az Afganisztánban kiújult harcok kapcsán az Európai Embercsempészet Elleni Központ helyettes vezetője, aki szerint hatékony hírszerzéssel ezeket a kezdeményezéseket csírájában el lehet fojtani – írta csütörtökön a Magyar Nemzet. Sztanovics Gábor a lapnak elmondta: arra lehet számítani, hogy az afgánok kisebb csoportjai különböző időkben és útvonalon fognak megérkezni a Balkánra, ott jellemzően más nemzetiségekkel fognak keveredni, és ilyen csoportok tagjaként, elsősorban embercsempész szervezetek segítségével kísérelnek meg majd eljutni a kiválasztott célországba.
Sok migráns szorult be a Balkánra, akik csak arra várnak, hogy tovább csempésszék őket. Egyebek közt a szír helyzet megoldatlansága is folyamatosan fűti a migrációt, továbbra is tömegek indulnak el és elsősorban a balkáni útvonalon Németország felé tartanak, a Balkánon pedig egyre több az embercsempész elsősorban Horvátországban és Szlovéniában, de e téren Magyarország is kezd felzárkózni. Alternatívaként jelentős számú migráns indul el Szerbiából Romániába, elsősorban Temesvárra. Az ott lévő menekülttábor, illetve a városban lévő egyéb illegális menhelyek a csempészés gyűjtőpontjává emelték a várost. A Németországban elfogott nagyobb migránscsoportok többségét román és török kamionokban csempészve szállítják – fejtette ki a szakember, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a balkáni útvonalon kábítószer is érkezik – elsősorban heroin – Európába Magyarországon át, továbbá terroristák is érkezhetnek ezeken az útvonalakon Európába.
A migrációban és a kábítószer-csempészetben egy közös pont van, az unión kívülről érkező kamionok érintettsége. Egy rendőr ezek bármelyikében találhat embert, vagy kábítószert
– mondta Sztanovics Gábor. Megjegyezte, hogy az Európai Embercsempészet Elleni Központot a 2015-ös migrációs válság után azzal a céllal hozták létre, hogy hatékony támogatást nyújtson a tagállamoknak az embercsempész szervezetek elleni küzdelemben.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/AP/Mindaugas Kulbis
Facebook
Twitter
YouTube
RSS