Közös nyilatkozatban tiltakozott a lengyel médiatörvény tervezett módosítása ellen szerdán az Európai Újságíró Szövetség, az Európai Újságírók Szövetsége, az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége , valamint a Riporterek Határok Nélkül, mert a siettetett törvény szerintük felszámolná a független közszolgálati médiát.
Négy nemzetközi újságíró szervezet az Európai Újságíró Szövetség honlapján adott hangot felháborodásának, mert szerintük a lengyel kormánypárt törvénymódosító javaslatát a parlamenti többség sietve terjesztette kedden a törvényhozás elé azonnali elfogadásra, bármilyen egyeztetés nélkül, a javasolt változtatások pedig megszüntetnék a lengyel közszolgálati média sokszínűségét és irányításának függetlenségét szavatoló garanciákat.
A szakmai szervezetek álláspontja az, hogy szembemegy a közszolgálati műsorszolgáltatás Európában meghonosodott alapelveivel és gyakorlatával, ha a lengyel kormány valamely tagja saját belátása szerint menesztheti a közmédia irányító és felügyelő testületeit. “Ha a lengyel parlament elfogadja ezt a módosítást, azzal Lengyelország olyan visszafejlődő rendszert hoz létre, amely példa nélkül áll az Európai Unióban” – fogalmaztak a szakmai szervezetek a nyilatkozatban.
A négy szervezet szerint a tervezett intézkedések visszalépést jelentenek, a közmédia vezetőinek kiválasztását átpolitizálják, ezáltal kevésbé függetlenné teszik. “Felszólítjuk a lengyel hatóságokat, hogy álljanak ellen a kísértésnek, hogy nagyobb politikai befolyás alá vonják a médiát” – áll a nyilatkozatban.
A szakmai szervezetek emlékeztetnek, hogy Lengyelország jelenleg éllovasnak számít a sajtószabadság szempontjából, mind a Riporterek Határok Nélkül, mind a Freedom House besorolása szerint, valamint a lengyel köztelevízió a térség közszolgálati televízióinál nagyobb arányt birtokol a lengyel televíziós piacból.
Az új lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) a közelmúltban nagy vitákat övezve módosította az alkotmánybíróság jogkörét, működését és a szervezetbe új tagokat jelölt – a német sajtó ezt élesen kritizálta, ráadásul a korábbi magyar változásokhoz hasonlították a folyamatot. A PiS leváltotta a katona hírszerzés vezetését is, valamint a többi állami hivatalnál is vezetőcserébe fogott.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS