A Századvég Alapítvány júliusi közvélemény-kutatása alapján a Fidesz-KDNP pártszövetség stabilan őrzi vezető szerepét a pártok támogatottsági rangsorában – írják közleményükben. Az eredmények szerint az ellenzéki pártok egységesen gyengültek, a bizonytalanok aránya ezzel párhuzamosan nőtt. Mint hozzátették, a Jobbik szavazóinak negyede voksolna a Mi Hazánk Mozgalomra.
A Századvég közleményében arról ír, a július elején végzett pártpreferencia-kutatás eredményei alapján a kormánypártok stabilan őrzik vezető pozíciójukat. A Fidesz-KDNP-re a teljes népesség 36 százaléka szavazna jelenleg. Emellett az összes ellenzéki párt támogatottsága gyengült a választások óta. Az MSZP-Párbeszéd 9, a Jobbik 8 százalékon áll. A választópolgárok 4-4 százaléka szavazna az LMP-re és a DK-ra, más pártokat pedig 6 százalékuk választana. A bizonytalanok aránya 33 százalékra nőtt a választások után. Mint hozzáteszik, hasonló képet mutat a biztos szavazó pártválasztók bázisa, amelyben a Fidesz-KDNP 53 százalékos támogatottsággal toronymagasan vezet. Ebben a közegben az MSZP-Párbeszédet 14 százalék, a Jobbikot 13 százalék választaná egy most vasárnap tartott voksoláson. Az LMP és a DK támogatottsága 6-6 százalék, más pártokra a választók 8 százaléka szavazna.
A közleményben arról is írnak, hogy úgy látják, a bizonytalan réteg bővülése mögött ellenzéki mozgások állnak, hiszen a kormánypártok támogatottsága nem változott a választások óta. A tendencia vélhetően az ellenzéki szavazók csalódottságát mutatja, ezek a pártok kevéssé találják meg a hangot a szavazóikkal. Hozzáteszik, a megosztottságot fokozza, hogy új szereplő jelent meg a politikai piacon, a Toroczkai László vezette Mi Hazánk Mozgalom. A kutatás eredményei szerint a Jobbikból kivált új formációra jelenleg a jobbikosok negyede voksolna, harmaduk biztosan nem. A párt szavazóinak 32 százaléka nem hallott a mozgalom megalakulásáról, további 10 százaléka pedig nem kívánt válaszolni a kérdésre.
A Századvég telefonos kérdőíves közvélemény-kutatást végzett 2018. július 2. és 6. között, amelynek során 1000, véletlenszerűen kiválasztott, felnőtt korú személyt kérdezett meg CATI-módszerrel. Az elemzésben közölt adatok legfeljebb plusz-mínusz 3,1 százalékponttal térhetnek el a mintavételből fakadóan attól az eredménytől, amit az ország összes felnőtt lakosának megkérdezése eredményezett volna.
Forrás: Századvég Alapítvány közleménye; vezetőkép: Századvég Alapítvány közleménye alapján
Facebook
Twitter
YouTube
RSS