Egy máig megoldatlan pártfinanszírozási ügy egyik szereplőjéről is voltak információi a nemrég elhunyt Welsz Tamásnak. Az üzletember a halála előtt néhány hónappal beszélt az Origónak arról, hogy a tulajdonába került egy olyan panamai cég, amelynek köze volt egy titkosszolgálati kötődésű pártnak juttatott százmilliós támogatáshoz.
A Simon-ügyben is érintett Welsz közölte a lappal, hogy a korábban ismeretlen hátterű társaság az ő tulajdonába került, és vannak információi a cég korábbi működéséről is. A pártfinanszírozási ügy még 2008-ban történt. Akkor kapott százmillió forintnyi támogatást egy kicsi és országosan ismeretlen informatikai cégtől, a C.C. Soft Kft.-től a szintén alig ismert Magyarok Egymásért Szövetség nevű párt, amely politikai szempontból jelentéktelen volt ugyan, de a tisztviselői ismert emberek voltak – tájékoztat az Origo.
A pártot Földesi-Szabó László egykori rendőr vezette, aki az Egymásért Alapítvány elnökeként vált ismertté 2007-ben. Előbb úgy került be a hírekbe, mint a jótékony alapítványi elnök, aki segített hazahozni egy illegálisan Törökországba vitt kisfiút. Nem sokkal később viszont már azzal vonta magára a figyelmet, hogy a hatóságok nyomozást indítottak ellene többmilliárdos csempészés és sikkasztással gyanújával. A pénzügyőrök szerint ezeket a bűncselekményeket az alapítvány felhasználásával követték el. Földesi-Szabót 2012 novemberében hat év börtönre ítélte jogerősen a bíróság.
Az Egymásért Alapítvány ügye azért is kavart nagy vihart, mert kiderült, hogy több tisztviselője kapcsolatban állt a polgári titkosszolgálati tevékenységet végző Nemzetbiztonsági Hivatallal (ezt azóta átnevezték Alkotmányvédelmi Hivatallá). Az alapítvány kuratóriumának a büntetőügy kirobbanásáig tagja volt Gyarmati György, az NBH akkori megbízott főosztályvezetője és Simon Ibolya, a hivatal nyugdíjas jogásza. Mindketten megjelentek a Magyarok Egymásért Szövetség nevű párt körül is. Gyarmati tagja volt a párt négyfős elnökségének, Simon pedig megbízott jogászként járt el a politikai szervezet egyes ügyeiben.
Eredetileg az adományt nyújtó informatikai cég, a C.C. Soft Kft. vezetője, E. A. és Földesi-Szabó is azt állította, hogy a támogatás alapja pusztán az volt, hogy a vállalkozás rokonszenvesnek találta a MESZ tevékenységét. Később azonban E. előállt egy másik verzióval. Közölte, hogy a MESZ-nek adott támogatás egy üzleti megállapodás része volt. E. szerint ugyanis a cége nem tudott teljesíteni egy szerződéses vállalást, és az üzleti partnere szabta azt a feltételt, hogy adjon százmillió forintot a MESZ-nek. Az ügyvezető egy titoktartási megállapodásra hivatkozva nem árulta el, hogy ki volt az üzleti partner, de annyit elmondott, hogy a hivatalos könyvelési papírok azt mutatták, hogy nem közvetlenül a MESZ-hez ment a pénz, hanem egy külföldi céghez. A szövevényes történetben itt jutunk el a Welsz Tamás által említett céghez. A C.C. Soft könyvelésében a pártadományos tételnél szereplő cég egy OZ Investment SA nevű társaság volt. Ez az a cég, amelyről Welsznek információi voltak.
Az OZ Investment SA Panamában van bejegyezve, amely egyike azoknak az országoknak, ahol a cégnyilvántartási szabályok nem engednek semmilyen betekintést a tulajdonosi körbe. A pártfinanszírozási történet feldolgozása során az Origo is hiába igyekezett kideríteni, hogy kik állnak a cég mögött, ám jelentkezett náluk Welsz, aki elmondta, hogy egy jogvitájának rendezése ügyén megvásárolta Panamában többek közt a pártfinanszírozási ügyben is megjelent OZ Investment SA-t is. Welsz azt mondta a lapnak, tudomása szerint a céget többek között arra használták Magyarországon, hogy fiktív tevékenységről szóló szerződéseket kötöttek vele magyar magánszemélyek és vállalkozások. Ez lényegében pénzmosást jelent.
Welsz azt mondta, arról nincsenek közvetlen forrásból származó információi, hogy kik voltak az OZ Investment korábbi tulajdonosai. Tudomása szerint a Magyarok Egymásért Szövetségnél is feltűnt emberekhez kötődött a cég. A találkozón mutatott dokumentumokból Welsz nem adott az Origo-nak másolatot, és kérte az újságot, hogy egyelőre bizalmasan kezeljék az elmondottakat, megjegyezte, hogy még nem tartja elérkezettnek az időt arra, hogy nyilvánosan is beszéljen az OZ Investmentről.
A teljes cikk az Origo-n olvasható. – Fotó: Mudra László – Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS