Huszonegy alkotás közül ítélte a legjobbnak az idén XVI. alkalommal meghirdetett Lakiteleki Filmszemle zsűrije, Szabó Attila, székelyudvarhelyi rendező „Egy Isten, két nemzet” c. filmjét. Készítője nyerte Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere NKA-s keretéből felajánlott 1 millió forintos díjat.
A Lakiteleki Népfőiskola, a Szent István Egyetem és a Dunaversitas Egyesület XVI. alkalommal hirdette meg a Lakiteleki Filmszemlét, idén: Az 1956-os Magyar Forradalom és Szabadságharc emlékezetére és Morell Mihály tiszteletére.
A Szemlének a Lakitelek Népfőiskola adott otthont október 11 és 13-a között. Krónika, korkép, művelődés, portré, fikciós műsorok, valamint 1956 emlékezete kategóriákban lehetett nevezni. A felhívásában kiírt határidőig a Kárpát-medencéből 84 alkotás érkezett. Az előzsűri még szeptember közepén 21 pályamunkát juttatott tovább a Filmszemle versenyprogramjába.
A zsűri elnöke Sára Sándor Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, a Nemzet Művésze. A zsűriben helyet kapott – a teljesség igénye nélkül – Agócs Sándor költő, szerkesztő, Bakos István művelődéskutató, a Népfőiskola kurátora, Dippold Pál író, a Magyar Hírlap munkatársa; Dulai Sándor a Szabadföld újságírója, Lezsák Sándor író, az Országgyűlés alelnöke, Néző László a Magyar Idők főszerkesztő-helyettese, Novák Emil Balázs Béla-díjas filmrendező, operatőr és Zsigmond Attila rendező, operatőr is. Továbbá Csongrád, Kecskemét, Kiskunfélegyháza, Kiskunmajsa, Lakitelek, Nagykőrös illetve Tiszakécske iskoláiból álló diákzsűri, valamint környékbeli egyesületek és klubok képviselőinek különdíjait több mint 350 diák és közel 50 nyugdíjas ítélte oda.
Az idei Lakiteleki Filmszemle fődíját, Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere NKA-s keretéből felajánlott 1 millió forintot Szabó Attila székelyudvarhelyi rendező „Egy Isten, két nemzet” c. alkotása kapta.
Különdíjjal jutalmazták László Gábor „Nemzetidegenek” c. filmjét. A korkép kategória nyertesének szóló különdíjat Daczó Dénes gyergyószentmiklósi rendező „Negyedszázad negyedéve” c. alkotás kapta. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet különdíját Zajti Gábor „Székfaragás az Érmelléken” c. alkotásának ítélték oda. Az Országgyűlés elnökének különdíját Rácz Géza „Számomra Siklód” c. alkotás érdemelte ki. A Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. különdíját, Szabó Mihály „Hazatérők” c. alkotás kapta. A Lakiteleki Népfőiskola műhelydíját a budapesti Északi Támpont Közhasznú Egyesület kapta a szemlére beküldött alkotásaiért. A Petőfi Népe különdíjában, valamint a kiskunfélegyházi Constantinum Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium különdíjában részesült Kinter Alexandra „Dönci” c. alkotás kapta. A Herendi Porcelán Manufaktúra Zrt. különdíját Veres Ádám rendezésében a „Reggeltől estig Beer Miklós püspökkel” c. alkotás kapta. A Földművelésügyi Minisztérium különdíját a kisbaboti Káldy László „A horgásztanya gondnoka” c. filmje nyerte. A Honvédelmi Minisztérium és a Kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium is különdíjjal jutalmazta a zentai Körmöci Norber „Puska official” c. alkotását. A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat különdíját Bali János szekszárdi rendező vehette át „A hűség” c. alkotásért. A Heti Válasz digitális előfizetését és a könyvcsomagot, valamint csongrádi Bársony István Mezőgazdasági Szakképző iskola és Kollégium által javasolt különdíját, a „Székely olimpiai bajnokok” c. alkotás kapta a csíkszeredai Becze Zoltán rendezésében. A Heti Válasz előfizetését a „Reggeltől estig Beer Miklós püspökkel” c. alkotás riportere, Martí Zoltán kapta. A Dél-alföldi ’56-os Vitézi Rend tiszakécskei szervezete, a tiszakécskei Barátság Nyugdíjas Klub és a tiszaalpári Nyugdíjas Baráti Kör által javasolt különdíjat a szekszárdi rendező, Bali János filmje a „Gyöngy a sárban” kapta. A Kecskeméti Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola különdíját Bíró Bori nyerte el a„Józan Babák” c. alkotással. A nap filmje a Nemzetidegenek című alkotás lett, amely a Tiszakécskei Móricz Zsigmond Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskola, a Kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium és a Tomori Pál Katolikus Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium által javasolt különdíjat kapta.
Lezsák Sándor az eredményhirdetést követően bejelentette, hogy a XVII. Lakiteleki Filmszemlét 2017 őszén rendezik meg, tavasszal pedig első alkalommal Rendszerváltó Filmszemlére hívják a Kárpát-medence filmes alkotóit.
Forrás: Lakiteleki Népfőiskola
Fotó: Szász András
Facebook
Twitter
YouTube
RSS