Elfogadták az etikai kódexet, a 2014. évi költségvetést, valamint módosították az alapszabályt és a díjszabályzatot, emellett a köztestületi díjak adományozásáról is döntöttek a résztvevők a Magyar Művészeti Akadémia közgyűlésén. A közgyűlésen átadták a köztestületi díjakat: Nagydíjban Erdélyi Zsuzsanna Kossuth-díjas néprajzkutató, Életműdíjban Nemeskürty István Kossuth-nagydíjas író részesült. Erdélyi Zsuzsanna, az MMA Népművészeti Néprajzi Tagozata leköszönt vezetője “az elmúlt két év során a tagozat hosszú távú eredményes működését elméleti téren is megalapozó állhatatos munkásságáért” érdemelte ki az elismerést. Nemeskürty István Széchenyi-díjas és Kossuth-nagydíjas író, irodalom- és filmtörténész, egyetemi tanár a “magyarság felemelkedésért bátran vállalt szolgálatáért, a szellemi összetartozást és nemzettudatot erősítő irodalmi, filmes és közéleti munkásságáért” kapta a díjat. Nemeskürty helyett felesége vette át az elismerést.
Első alkalommal osztották ki a Művészeti Írói Díjat, ezt Szakolczay Lajos József Attila-díjas irodalomtörténész, művészetkritikus vehette át „az egyetemes magyar kultúra értékeinek közkincsé tétele érdekében kifejtett négy évtizedes művészetelméleti és művészetkritikusi munkássága elismeréseként”. A Kováts Flórián-emlékérmet Kucsera Tamás Gergely filozófus, az MMA főtitkára kapta „több mint másfél évtizedes sokoldalú kultúraszervező tevékenysége mellett végzett kiemelkedő kulturális, oktatási és művészetigazgatási gyakorlati és elméleti munkásságáért”.
Az MMA Aranyérmét ugyancsak első alkalommal ítélték oda. Széles Gábor Neumann János-díjas okleveles villamosmérnök, a Magyar Hírlap és az Echo TV tulajdonosa „kivételes vállalatvezetői és gazdasági stratégiaalkotó eredményei mellett a nemzeti média támogatásáért, közéleti és közösségi tevékenységért” vehette át az elismerést.
Az Alkotmánybíróság szerdán döntött úgy, hogy az MMA szervezetének, összetételének meg kell felelnie a művészeti szabadság alkotmányos értékének. Az Ab megállapította, hogy az akadémiát köztestületté nyilvánító törvény nem áll teljesen összhangban a művészeti alkotás szabadságát biztosító semlegesség és pluralizmus követelményével. Ugyanakkor jogszabályt nem semmisített meg, mert a köztestület már működik, újabb jogviszonyok keletkeztek, a kifogásolt jogszabályi rendelkezés akár visszaható, akár jelen idejű megsemmisítése pedig sértené a jogbiztonságot.
Forrás és fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS