Felmentették beosztásából tegnap Hidas Jánost, a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal elnökét – értesült a PestiSrácok.hu kormányzati körökből. Hidas János elbocsátása már csak azért is meglepő, mert úgy tudjuk, a kormány, a minisztérium és a közigazgatás abszolút bizalmi emberéről van szó. Ráadásul éppen kedden tartott egy nagyívű sajtótájékoztatót a Tudásod a jövőd nevezetű uniós projektről.
A PestiSrácok.hu úgy tudja, Hidas János felmentése összefüggésben lehet azzal, hogy óriási hiányok vannak az Európai Uniós pályázatoknál, és a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatalt (KIH) a közeljövőben összevonják a Nemzeti Államigazgatási Központtal (NÁK).
Pénzt kéne költeni, de nem sikerül
Az uniós támogatások lehívásának hiányosságaira, és a csúszásokra legutóbb Szebeni Dávid, a Corvinus egyetem tanára világított rá tanulmányában. A tavaly szeptemberben jegyzett dokumentáció arra hívta fel a figyelmet, hogy a 2007 és 2013 között Magyarországnak járó közösségi támogatások mintegy kétharmadát sikerült eddig papíron elkölteni, miközben a tényleges kifizetések még csak a keret egyharmadánál tartanak. Ahhoz, hogy utolérjük magunkat, mintegy háromezermilliárd forintot kellene elkölteni december végéig – szögezte le tanulmányában Szebeni Dávid.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) szóvivője a tanulmány bemutatása után azt hangsúlyozta, hogy az uniótól ebben a költségvetési ciklusban, tehát 2013 végéig lehívható pénzeknek már a 72 százalékára leszerződtek, tíz százalékkal többre, mint az említett tanulmány állítja. Csepreghy Nándor kiemelte: 2013 év végéig kell ezt a számot száz százalékra emelni, és ez szerinte teljesíthető.
Mint ahogy az ismert, a 2007 és 2013 közötti időszakban mintegy 7800 milliárd forintot oszthat el Magyarország. Az idő pedig szorít, miután a bent ragadt összegek visszakerülnek az unió számlájára, így elvész a pénz. 2013 december végéig tehát minden szerződést meg kellene kötni, mert csak a konkrét kifizetéseket lehet kitolni 2015 év végéig, a szerződéssel nem bizonyítható támogatások elvesznek.
Botrányok a KIH körül
Valószínű, hogy Hidas János feljebbvalói a KIH körüli botrányokat is megunták. Különösen komoly és hangos botrány kerekedett például a „Tudásod a jövőd” elnevezésű lakossági idegen nyelvi fejlesztő projektből az utóbbi egy hónapban. Miként azt az Index.hu is megírta, háromszáz nyelvoktató cég várta hiába, hogy értesítést kapjon a KIH-től, részt vehet-e az évtized üzletében, amikor kiderült, hogy öt cég máris milliárdos megrendelést kapott az uniós pénzből indított lakossági nyelvoktatási programból. A piac szereplőiben meghökkenést váltott ki a névsor, hiszen közülük az egyik eddig nem is foglalkozott nyelvoktatással, nincsenek tanárai sem, a másik Orbán Viktor kedvenc nyelvoktatójának tulajdona, kettő pedig olyan család érdekeltsége, amely szintén magas fideszes kapcsolatokkal rendelkezik. Az Index birtokába került dokumentum szerint két nappal a 12,5 milliárd forintos, uniós forrásból finanszírozott program regisztrációjának indítása után, november 10-én a Somogy megyei kormányhivatal körlevélben küldte szét a hallgatók számára nagyon kedvező, 95 százalékos támogatottságú tanfolyam jelentkezési lapját, amelyen a DFT-Hungária Kft. már lebonyolítóként szerepelt. A hazai nyelviskolák által megváltásként várt projektre jelentkező cégek többsége ekkor még az induláshoz szükséges papírok összegyűjtésével foglalkozott. Egy magát becsapottnak érző cégvezető a Piac és Profit internetes oldalán tette közzé levelét, amelyben leírja, hogy december 12-én még jóhiszeműen érdeklődött a hivatalnál, mikor indíthatják meg a lakossági jelentkeztetéseket, a KIH pedig türelmét kérte. December 18-án viszont a program hivatalos oldalán elindult a hallgatók felvétele, de erről ők nem kaptak értesítést, mert az oktatást „egy megdöbbentően szűk kör” végezheti
Egy utolsó tánc…
A KIH kedden újabb képzések elindulását jelentette be. Hidas János sajtótájékoztatóján elmondta, 17 képző intézmény 317 tanfolyamával bővül az uniós támogatású nyelvi és informatikai képzések kínálata. Ehhez képest a PestiSrácok.hu úgy értesült, a KIH-t hamarosan összevonják a Nemzeti Államigazgatási Központtal. Pedig a KIH tavaly jött létre, amikor is a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium másik öt-hat háttérintézményét beolvasztották a KIH elődjébe, a Wekerle Sándor Alapkezelőbe, költséghatékonyság, szakmai összevonások címszóval. Ezek a szervezetek változatos profilúak voltak, beleolvadt például a migránsokkal foglalkozó, vagy a kárpótlási ügyeket bonyolító szervezet is. A káosz elhatalmasodott az átszervezések miatt, a projektek többsége több hónapos késéssel indult el, a közbeszerzések pedig nem mindig szabályosan zajlottak le. Hidas János köreiből származó információink szerint megtörtént olyan, hogy a hivatal már kiválasztotta, melyik céggel fog dolgozni, csöndben el is kezdte vele a munkát, s csak később írta ki a munkára a közbeszerzést, amelyen természetesen a kiválasztott cég nyert. Forrásunk szerint ez egyébként gyakorlat a közigazgatásban. Azt is sokan tudni vélik, hogy kevés kivételtől eltekintve teljesen dilettáns volt a szakmai állomány a KIH-nél. A projekteken dolgozók arcpirítóan sokat kerestek, főként azok, akik a közepesnél magasabb beosztásban tevékenykedtek. Szinte állandó volt a fluktuáció, csaknem minden osztályon. Az emberek nem bírták elviselni a folyamatos utasítgatásokat és a parancsuralmi rendszert.
A PestiSrácok.hu a KIH-et is megkereste Hidas János felmentésével kapcsolatban, az elnök kabinetfőnöke a KIH kommunikációs vezetőjéhez irányított minket, aki érdemben nem tudott reagálni az információnkra. Levelünkre és kérdésünkre még nem reagált a KIH, bár arra ígéretet kaptunk, hogy beszélhetünk Hidas Jánossal. A cikk megjelenéséig erre ugyan nem került sor, de természetesen tovább ütjük a vasat, és azon leszünk, hogy telefonvégre kapjuk az elnököt.
Hidas, aki János
Hidas János 1970. február 11-én született Tatabányán. Az ELTE Állam és Jogtudományi Karán végzett jogászként 1995-ben. 2006 és 2010 között a Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés alelnöke volt. 2010 júniusától szeptemberig a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság vezetőjeként dolgozott. 2010 szeptembere óta az OKMTI illetve jogutódja, a Wekerle Sándor Alapkezelő főigazgatója volt, majd a KIH elnöke lett. Házas, négy gyermeke van.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS