Barack Obama a Pentagonnál szeptember 11-e kapcsán elmondott beszédében a hozzátartozók kitartásáról, az állhatatos szeretetről és hűségről beszélt. Dicsérte az Egyesült Államok sokféleségét, sokszínűségét, amelyet nem gyöngeségnek, hanem az ország egyik legfőbb erejének nevezett. Colleen Bell a budapesti megemlékezésen elmondta, szeptember 11. mindig is olyan nap marad, amely egyszerre képviseli azt, ami a legjobb és legrosszabb az emberiségben
Három helyszínen emlékeztek meg szeptember 11-éről
Harang kondulásával és egyperces néma tiszteletadással kezdődtek meg az emlékező ünnepségek azon a három helyszínen, ahol másfél évtizeddel ezelőtt a terroristák által elrabolt repülőgépek becsapódtak: a New York-i Manhattanben, a Washington melletti Pentagonnál (a védelmi minisztériumban) és a Pennsylvania államban lévő Shanksville mellett.
New Yorkban az áldozatok neveinek felolvasásával kezdődött az emlékezés. Rokonok és hozzátartozók olvassák a neveket, némelyikük személyes megjegyzéseket is “küld” az elhunytnak, vagy pár mondatban elmondja, hogy mi történt az árván maradt családban az elmúlt másfél évtizedben.
Az ellenség nem kelhet megosztottságot
Az amerikai nemzet soha nem feledi a tizenöt évvel ezelőtti terrortámadás áldozatait – hangsúlyozta Barack Obama amerikai elnök a Pentagonnál vasárnap elmondott beszédében.
Előtte a Fehér Házban 8 óra 46 perckor – pontosan akkor, amikor tizenöt évvel ezelőtt az első eltérített repülőgép becsapódott New Yorkban a Világkereskedelmi Központ egyik tornyába – az elnök és hitvese, Michelle Obama egyperces néma főhajtással emlékezett az áldozatokra. A Fehér Házban – csakúgy, mint a szövetségi épületeken – félárbócra engedték a nemzeti lobogót.
A Pentagonnál elmondott rövid beszédében Barack Obama arról beszélt, hogy őt inspirálta a hozzátartozók kitartása és a Szentírást idézte az állhatatos szeretetről és hűségről. Dicsérte az Egyesült Államok sokféleségét, sokszínűségét, amelyet nem gyöngeségnek, hanem az ország egyik legfőbb erejének nevezett és hangsúlyozta, az amerikaiaknak nem szabad hagyniuk, hogy ellenségeik megosztottságot keltsenek közöttük.
Hillary Clinton majdnem összeesett
Az elnök beszéde után nem sokkal a televíziós csatornák jelezték, New Yorkban Hillary Clinton, a demokraták elnökjelöltje elhagyta a megemlékezés helyszínét, a Fox televízió szerint “orvosi problémák” miatt. A televízió tudósítója arról számolt be, hogy Clinton majdnem összeesett és a biztonsági embereknek támogatniuk kellett, hogy be tudjon szállni az autóba. A demokraták kampánycsapata újságírói kérdésekre sem kommentálta, hogy Hillary Clinton miért távozott váratlanul.
Ez a nap egyszerre képviseli azt, ami a legjobb és legrosszabb az emberiségben
Szeptember 11. mindig is olyan nap marad, amely egyszerre képviseli azt, ami a legjobb és legrosszabb az emberiségben – mondta Colleen Bell, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete vasárnap az amerikai nagykövetség előtt tartott megemlékezésen.
Tizenöt évvel ezelőtt ezen a napon csapódott az American Airlines 11-es járata a World Trade Centerbe, a nap végére csaknem 3 ezren vesztették életüket. Olyan nap ez, amelyben sokan tapasztalták meg az értelmetlen erőszakot, ugyanakkor a hősiességet, odaadást is
– mondta Colleen Bell. Közölte, a megemlékezéssel megerősítik elszántságukat abban, hogy szembenéznek az új és régi kihívásokkal és újra elköteleződnek a közös értékek mellett. A nagykövet azt is elmondta, hogy 60 rendvédelmi dolgozó, 343 tűzoltó és 8 mentős szolgálatteljesítés közben halt meg, rájuk is emlékeznek ezen a napon.
A hősök vére kötelez
Pintér Sándor belügyminiszter beszédében azt hangsúlyozta, hogy szeptember 11. nagy terhet ró az országokra, meg kell akadályozni, hogy megismétlődjön. Össze kell fogni, hogy a terrorszervezetek ne veszélyeztessék a demokráciát.
Hozzátette, a világ demokráciájának méltó választ kell adnia nemzetközi összefogással és a megelőzéshez szükséges jogi háttér biztosításával, az elhárító szolgálatoknak nyomon kell követniük a változásokat, meg kell akadályozniuk a terrorista támadásokat.
A polgárok bizalma, a hősök vére erre kötelez minket
– mondta.
Tizenhét ember került elő élve a romok alól
Tollár Tibor országos katasztrófavédelmi főigazgató azt mondta, olyan ország civil lakosságát támadták meg, amely nem volt háborúban.
Dan Daily nyugalmazott New York-i tűzoltó parancsnok, aki első beavatkozóként a World Trade Centernél teljesített szolgálatot, a rendezvényen elmondta, kiérkezésekor sötét füst gomolygott, vér és por lepte be az embereket. Tűzoltóként apró kézi eszközökkel próbálták menteni az embereket. Bár ő senkit nem talált, 17 ember élve került ki a romok alól. Hangsúlyozta, tizenötezer embert biztonságosan menekítettek ki, ezzel ez lett az eddigi legsikeresebb mentőakció az Egyesült Államok történetében.
Forrás: MTI/MTI/MTI
Kezdőkép: youtube.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS