Az ukrajnai háború nyomán előállt tragikus helyzet minden aspektusára csak a béke jelentheti a megoldást – jelentette ki Szijjártó Péter Esztergomban, az MCC Feszt szombati zárónapján. A külügyminiszter újra emlékeztetett, hogy a fűtés és annak üzemanyaga nem ideológiai kérdés, hanem kőkemény valóság, főleg, amikor beáll a fűtészszezon. Azt is mondta a tárcavezető, hogy Magyarország megoldja a telet, pedig Ausztria felől nem érkezik meg maradéktalanul a szerződött gázmennyiségünk.
A háború alapvetően meghatározza minden ország, így Magyarország bel- és külpolitikai mozgásterét
– mondta Szijjártó, aki egyúttal leszögezte: Magyarország elítéli a katonai agressziót, az áldozat pártján és oldalán áll, valamint kiáll Ukrajna területi integritása mellett. Szavai szerint azonban a magyar kormánynak a magyar emberek felé van a legnagyobb felelőssége, ezért mindenképpen meg kell akadályoznia az ország belesodródását a háborúba, és azt sem hagyhatja, hogy a magyarokkal fizettessék meg a háború árát. Szijjártó Péter szerint ebben a helyzetben is fenn kell tartani a kapcsolatot az oroszokkal, a többi között azért, mert Közép-Európában Oroszország realitás, továbbá a kommunikációs csatornák elvágása hátráltatja a diplomáciai rendezés lehetőségét. Úgy vélte, hogy hosszútávon csak egy orosz–amerikai megállapodás képes garantálni a háború végét. Az energiaellátást ideológiai-filozófiai kérdés helyett kőkemény fizikai realitásként határozta meg, és az őt oroszbarátsággal vádoló ellenzéki újságíróknak címezve feltette a kérdést:
„Mivel fogunk fűteni télen, ha én nem veszek gázt az oroszoktól?”
A külügyminiszter kijelentette, hogy Magyarországon nem lesz probléma télen a földgázellátással. Elmondása szerint a magyar gáztározók 30 százalékos töltöttsége jobb az európai átlagnál, de további 732 millió köbméter beszerzéséről kell gondoskodnia a kabinetnek.
Érdekes információ, hogy a szerződött gázmennyiség 89 százalékát kapjuk meg úgy, hogy a Szerbia irányából jövő vezetéken „minden molekulát megkap” Magyarország, a gázellátásunk többi része pedig Ausztria felől érkezik. Ebből nem nehéz kiszámolni, hogy csak a felvilágosult, becsületes, gazdag Ausztria felől érkező gázunkkal lehet gond.
Az új amerikai nagykövet máris mindent megtesz a viszonyunk rontásáért
Ismét bírálta az Európai Unió szankciós politikáját, amely többet árt az európai országoknak, mint Oroszországnak. Szerinte az EU-nak a szankciók helyett a béke előmozdításával kéne foglalkoznia. A miniszter bírálta azt az elképzelést, amely az egyhangú helyett többségivé változtatná a döntéshozatalt az EU közös külpolitikájában.
A magyar–amerikai kapcsolatról azt mondta, az minőségileg más, amikor republikánus elnök van hivatalban, és példaként hozta Trump elnökségét. A novemberben esedékes amerikai félidei választások után republikánus többség várható a kongresszusban, így Szijjártó utalt rá, hogy javulásra számít a kapcsolatokban. A magyar külügyminiszter egyúttal kikérte magának David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövetjelöltje szenátusi meghallgatásán tett kijelentéseit. Pressman már a kiküldetése előtt elkezdett dolgozni a kölcsönös viszony rontásán azzal a szövegével, miszerint Magyarországon hanyatlik a demokrácia.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Illyés Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS