Szexuális abúzussal vádolta meg Varnus Xavér orgonaművészt Mérei Tamás – adta hírül az Index.hu portál. Mérei állításai szerint egy közös koncertjük utáni este Varnus arra tett ajánlatot, hogy orálisan és kézzel kielégíti őt, vagy végezzenek közös önkielégítést, sőt a csellista szerint elővette a nemi szervét is. Varnus Xavér a vádakra reagálva több levelében kifejtette, hogy Mérei keveri az évszámokat és a helyszíneket, és már csak ezért sem állnak meg súlyos vádjai, amelyek szerinte bosszúból és Mérei mássággyűlöletéből fakadnak.
A portál arról ír, a múlt héten egy névtelen telefonáló hívta fel élő adásban a Hitrádiót és bár Varnus Xavér nevét nem említette, de személyét jól körülírva azt állította, még a rendszerváltás előtt, 15 éves korában együtt koncerteztek egy vidéki városban. A koncert utáni éjszakán kedélyesen beszélgettek, majd Varnus Xavér a betelefonáló szerint többször is szexuális ajánlatot tett neki.
Varnus bosszút emleget
Varnus Xavér a vádakra Facebook-posztjában megnevezte a névtelen betelefonáló Mérei Tamás csellóművészt, és annak állításait több pontban cáfolva arra kérte, vállalja a nevével is a vádjait. Többek közt arról írt, kanadai disszidensként a rendszerváltás előtt nem fizikailag lehetetlen lett volna, hogy közösen koncertezzenek, ráadásul emiatt idehaza nem is lehetett híres. Emiatt kétségbe vonta azt is, hogy Méreivel 15 éves korában egyáltalán találkozhatott volna. Varnus Xavér ezután felidézi, 1992 nyarán hívta fel ismeretlenül a frissiben megalapított Musica Pannonica kamarazenekart nevében, és egy közös lemez elkészítésére kérte fel az orgonistát a szentgotthárdi apátságban, amely el is készült. Varnus hozzáteszi, életében először 1992 őszon találkozott az őt vádló, akkor 19 éves férfival, aki „láthatóan nagyon rajongott iránta”, de kettejük között egy beszélgetésen kívül más nem történt. Legközelebb a csellistával már csak 2014-ben találkozott, már mint igazgató, Mérei nem akarta beengedni a szombathelyi Bartók Terembe Szulák Andreával való közös koncertjét, de a szervezők megkerülték őt, így a koncert létrejött. Varnus szerint Mérei rádióban elhangzott kijelentéseit a koncert miatti bosszú motiválta. Mint fogalmaz,
vádollak téged mindenki előtt, mert az interjúban jóval fiatalabbnak hazudtad magad, és ráadásul soha el nem hangzott szavakat adtál a számba, hogy engem eláztass. És mert gyáva voltál ahhoz, hogy névvel-arccal vállald e hazugságokat. (… ) A tényeket, dokumentumokat, évszámokat nem lehet büntetlenül hamisítani. Tehát, ha van merszed, állj elő, s merd a szemembe mondani mindezt. A média nyilvánossága előtt.
– írja posztjában Varnus Xavér. Hozzátette, sok szerelme és kapcsolata volt, de törvénytelenséget soha nem követett el.
Méreinek tanúja is van
Mérei Tamás az Index megkeresésére reagálva elmondta, továbbra is kitart amellett, hogy kiskorú volt, és szerinte az eset korábban, és nem a lemezfelvétel idején történt. Mint hozzátette, véleménye szerint a zaklatás szempontjából ugyanakkor még az is teljesen mindegy, hogy valaki kiskorú, vagy sem. A csellista ráadásul arról is beszámolt, hogy beszélt egy ismerősével, aki szintén jelen volt az említett éjszakán, és megerősítette az elmondottakat. Mint felidézte, Varnus több különböző szexuális tevékenységi formára próbálta rábeszélni, és egyéb verbális és nonverbális zaklatásnak is ki volt téve. Varnus reakciója szerinte tipikus áldozathibáztatás, mivel az orgonista felemlegette az ellene folyt korábbi rendőrségi vizsgálatot, és a Hitrádió műsorvezetőjének hitelességét is megpróbálta megkérdőjelezni.
Varnus szerint Mérei mássággyűlölő
Varnus az Index-nek Mérei kijelentéseire úgy reagált, hogy a csellista csak a tényekre nem reagált, így visszakérdezve arról érdeklődött, Mérei pontosan melyik évben volt 15 éves, és ha azt állítja, hogy korábban találkoztak, nevezze meg, hol, és mikor. Varnus kétségbevonta Mérei azon állítását is, hogy kettesben maradtak volna, hiszen később a csellista maga vont be a történetbe egy újabb szereplőt, aki tanúja volt a beszélgetésnek. Továbbá a portálnak arról is beszélt, ha előbb azt állította, hogy nem érte abúzus, később miért állította annak ellenkezőjét. Mint Varnus megjegyezte, „az egész, hazugságokkal terhelt interjú csak azt a célt szolgálta”, hogy Mérei
világgá üvölthesse a mássággal szembeni indulatait.
A tanú megszólal
Mérei nem hagyta annyiban a dolgot, és az Indexnek megküldött közleményében kiemelte, állításait a bíróságon is hajlandó bizonyítani. Mint írta, véleménye szerint Varnus csak a szavakon lovagol, hogy bebizonyítsa, Mérei már nem volt kiskorú. A csellista ezután a történteket részletezve kifejtette, a szombathelyi református templomban mutatták be őket egymásnak, ahol jelen volt a Savaria Szimfonikus Zenekar karnagya, a református lelkész és Mérei szülei is. Az említett közös koncert nem volt része Varnus turnéjának, aki ekkor őrségi templomokban orgonált. Ezeken a szólókoncerteken Mérei elmondása szerint kétszer működött közre egy-két szám erejéig. Mint felidézte, „az orgona melletti erkély volt a színpad, itt zenélt V.X. ahogy jómagam is, valamint egy másik ifjú művész pedig hegedűn működött közre”. Mint hozzátette, a hegedűs volt az, aki az említett estén velük maradt, és aki írásbeli nyilatkozatban is hajlandó tanúsítani Varnus szexuális tartalmú közeledését.
Mérei idéz is a B. G. szignójú nyilatkozatból, amelyben a hegedűs arról ír, a rádiós interjút hallgatva felismerte a történet szereplőit, mivel maga is a helyszínen tartózkodott, és többször szem és fültanúja volt az orgonaművész „szexuális témájú értekezéseinek”. Mint hozzátette, arra is emlékszik, hogy az áldozat másnap beszámolt arról, mire próbálta Varnus rábeszélni, és ezen állításait a bíróság előtt is hajlandó vállalni. Mérei azt is hozzáteszi, hogy az eset Őriszentpéteren, egy családi házban történt. Mint megjegyzi, „az ügy kirobbanása óta folyamatosan keresnek telefonon és a közösségi portálon is jó szándékú polgárok. Az ő történetük alapján egyre inkább úgy tűnik, hogy nem én vagyok az egyetlen áldozat”. Mérei végül visszakérdez Varnus Xavérnak, „kérte-e az éjszaka folyamán, hogy hadd elégítsen ki orálisan?”, „kérte-e az éjszaka folyamán, hogy hadd elégítsen ki kézzel?”, „kérte-e az éjszaka folyamán, hogy végezzünk közös önkielégítést?”, „elővette-e az éjszaka folyamán a nemiszervét?”, és „létesített-e szexuális kapcsolatot azonos nemű férfival másnap egy erdőben, a szabad ég alatt?”.
Csak vacsoráztak és beszélgettek
Mérei immáron tényszerű kijelentéseire válaszul természetesen nem késett Varnus Xavér válasza sem. Az orgonaművész azt írta, Mérei 15 éves korában egy St-Donat- de-Montcalm nevű kanadai falucskában lakott a feleségével és fiával. Mint felidézte, első beutazási engedélyét, 1989 legvégén kapta, amikor Mérei már 16 éves volt. Hozzátette, 1990. április 20-ig semmilyen magyarországi koncertje nem volt, tehát addig fizikai lehetetlenség lett volna a közös zenélés. Varnus Xavér arról is írt, első Mátyás templom-beli koncertje 1990 augusztusában volt, ennek az évnek a végén jelent meg első lemeze is, ekkor már Mérei 17 és féléves volt, de még ekkor sem ismerték egymást mintegy másfél évig. Hozzátette, valóban a szombathelyi református templomban találkoztak először, de 1992. októberében. A felvételek alatt valóban egy őrségi házban lettek elszállásolva, és valóban beszélgettek – többek közt B. G.-jelenlétében – vacsora közben és után. Ugyanakkor, ha Mérei korábban azt állította, hogy semminemű abúzus nem történt, később miért emlegetett zaklatást – tette fel a kérdést az orgonaművész, aki szerint már az életkorok keverésén is látszik, hogy Mérei nem méri föl milyen morális kérdéseket vetnek fel állításai. Mint fogalmaz, „ha valaki azt mondaná Neked 19 évesen, hogy van-e kedved a játékhoz, s Te azt válaszolod, hogy nem? Ugyan ez sem történt közöttünk, de amíg ez az utóbbi legfeljebb suta ajánlattevés, a másik hamis vád”. Varnus hozzáteszi. részéről lezártnak tekinti a vitát, de elvárja Mérei bocsánatkérését.
Forrás: Index.hu; fotó: bumm.sk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS