A külügyminiszter szerint, ha Afganisztánt nem sikerül stabilizálni a csapatok kivonulása után, az ismét a terrorizmus, a migráció és az embercsempészet melegágya lesz. Szijjártó Péter minderről a NATO-csúcs után beszélt. A sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: a NATO kivonulása Afganisztánból felveti a régió új migrációs hullámainak látványát, és új vizsgálatot indokol az ügyben.
Az egynapos brüsszeli NATO-csúcstalálkozó végén Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter elmondta, ha nem lehet stabilizálni Afganisztánt a csapatok kivonása után, az ismét a terrorizmus és az embercsempészet melegágyává válik, és “tíz vagy százezrek, vagy talán milliók jutnak el onnan Európába.” Úgy fogalmazott:
Ha nem tudjuk biztosítani a békét és nyugalmat a régióban, és elkerüljük, hogy a terrorizmus melegágyává váljon, új komoly migrációs kihívásokkal kell szembenéznünk
– mondta Szijjártó miniszter, aki arról is beszélt, hogy Magyarország a NATO Afganisztánból való kivonulására vonatkozó döntésének fényében hazahozta az ott szolgálatot teljesítő magyar katonákat. Az MTI szerint a miniszter hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a keleti és déli szövetségesek gyorsan és hatékonyan ellenőrizzék a járványt. Ezt szem előtt tartva Magyarország öt rászoruló országnak 80 lélegeztetőgépet biztosít a NATO koronavírus-felszámolási alapján keresztül, 30 Bosznia és Hercegovinába, húsz Moldovába, tíz Tunéziába, tíz Jordániába és tíz Ukrajnába megy. Szijjártó a NATO Oroszországgal és Kínával fenntartott kapcsolatait kommentálva elmondta:
Közép-Európában élünk; túl jól tudjuk, milyen rossz volt a hidegháború. Közép-Európa mindig veszített a Kelet és Nyugat közötti konfliktusban … Nemzetbiztonsági érdekünk, hogy a lehető leg civilizáltabb és konstruktívabb párbeszéd alakuljon ki Kelet és Nyugat között.
A külügyminiszter arról is beszélt, hogy a közelmúltban Magyarország elismerést kapott a légvédelmi képességek fejlesztéséért, miután létrehozta a közép-európai hadosztály parancsnokságát, és a mesterlövész egységek fejlesztéséért.
Magyarország ezzel hozzájárul a NATO erejének fokozásához
– tette hozzá. Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy a magyar-ukrán kapcsolatok különféle bizalomépítő intézkedéseket tapasztaltak, például az oltási bizonyítványok kölcsönös elismerését és a két ország akadálytalan utazását. Ugyanakkor az ukrán oldalon a végrehajtás ragadós volt – mondta, hozzátéve, hogy Magyarország arra kérte Kijevet, hogy kétoldalú megállapodásuknak megfelelően biztosítsa a határforgalom áramlását.
Vannak pozitív jelek … ami okot ad az óvatos optimizmusra
– mondta Szijjártó, megjegyezve, hogy javult az együttműködés az oktatási vegyes bizottságban. “Ennek ellenére azt várjuk ukrán kollégáinktól, hogy adják vissza a magyar nemzeti közösségtől elvett jogokat” – fűzte hozzá a külügyminiszter.
https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=2172087576262080
Facebook
Twitter
YouTube
RSS