Miközben a világgazdaságból érkező hírek szinte kizárólag negatívak voltak tavaly, mi két hatalmas, beruházásokkal kapcsolatos rekordot is megdöntöttünk – írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdai Facebook-bejegyzésében. A tárcavezető kifejtette: a beruházás-ösztönzési rendszeren keresztül összesen 1886 milliárd forintnyi (5,3 milliárd eurónyi) beruházás Magyarországra hozataláról született megállapodás, amire korábban még soha sem volt példa. Mindezekhez a beruházásokhoz a kormány 270 milliárd forint (766 millió euró) támogatást nyújtott – tette hozzá.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy megdőlt a valaha volt legnagyobb magyarországi zöldmezős beruházás rekordja is: a koreai SK Innovation ugyanis 680 milliárd forintért épít elektromosautóakkumulátor-gyárat Iváncsán. Közölte, a nagyberuházásokért különösen éles verseny zajlott tavaly, hiszen a világjárvány okozta gazdasági válság miatt minden nemzetgazdaság szomjazta a jó híreket és a munkahelyteremtést.
Ebből a szempontból is kiemelkedik, hogy tavaly nyolc, százmillió eurónál nagyobb beruházásról született döntés: a koreai SK Innovation mögött a szintén koreai EcoPro végzett a második helyen, harmadik pedig a minden idők legnagyobb hazai török beruházását megvalósító Şişecam lett
– sorolta.
Azt írta, a három keleti nagyvállalatot nyugatiak követik a negyediktől a hetedik helyig: az amerikai Beckton Dickinson, a dán Lego, a német Bosch, valamint a Vitesco, és a Pick révén egy magyar vállalat is magának mondhat egy százmillió eurónál nagyobb beruházást.
Szijjártó Péter kitért rá: aki figyelemmel követi a világgazdaság változásait, láthatja a Kelet szerepének jelentős erősödését, a világon végrehajtott beruházások többségét ma már a keleti tőke finanszírozza.
Magyarország éppen időben, 2010-ben indította a keleti nyitás stratégiát, amelynek köszönhetően sokszor nálunk nagyobb és erősebb nyugat-európai országok elől tudjuk elcsípni a nagy keleti vállalatok beruházásait
– fogalmazott. Közölte: tavaly a hazánkba dedikált beruházási érték hatvan százaléka keletről érkezett, 2019 után ismét a koreaiak végeztek az első helyen.
Viszont az is jól látszik, hogy az európai gazdaság gerincoszlopát adó német ipar továbbra is jól érzi magát hazánkban: a legtöbb beruházási projekt (24 az összesen 96-ból) német vállalatokhoz köthető
– mutatott rá. A miniszter kiemelte: az elmúlt tizenkét év patrióta gazdaságpolitikája nyomán a magyar vállalatok is egyre erősebbek, a második legtöbb beruházási projekt (14) esetében magyar vállalatokkal jött létre támogatási megállapodás. Kifejtette, hogy fontos előrelépés látható a földrajzi kiegyensúlyozottság tekintetében: egy kivétellel minden megyébe érkezett legalább két jelentős beruházás tavaly, sőt, a megyék rangsorában három keleti megye, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar a második, harmadik és negyedik helyet foglalják el.
Ez a nagy siker a magyar emberek sikere, a kiválóan teljesítő magyar munkaerő mindig az egyik legfontosabb szempont a beruházások esetében. Ez kiegészülve a folyamatosan csökkenő adóteherrel, a fejlődő infrastruktúrával, az egyre hatékonyabb felsőoktatással és a politikai stabilitással Európa egyik legvonzóbb beruházási célpontjává tette Magyarországot
– zárta sorait a miniszter.
Forrás/Fotó: Szijjártó Péter Facebook-oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS