A külgazdasági és külügyminiszter szerint Magyarország számára egyértelmű, hogy megállapodást kell elérni a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről, mert ennek elmaradása komoly károkat okozna az Európai Unió megmaradó részének, tekintettel arra, hogy Nagy-Britannia az EU második, emellett a világ ötödik legnagyobb gazdasága.
Szijjártó Péter csütörtök este, a brüsszeli EU-csúcstalálkozó helyszínén a BBC brit közszolgálati médiatársaság hírtelevíziójának, a BBC News-nak nyilatkozva kijelentette: az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti biztonsági együttműködés, valamint az EU előtt álló jelenlegi biztonsági kihívások szempontjából is nagyon rossz hír lenne, ha nem sikerülne megállapodást elérni. A tárcavezető hozzátette: éppen ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a Brexit-tárgyalások megállapodással záruljanak. Szijjártó Péter kijelentette: nem szereti használni az olyan meghatározásokat, mint a “kemény” vagy a “puha” Brexit. Magyarország olyan tisztességes megállapodást szeretne, amely kölcsönösen előnyös az Egyesült Királyság és az Európai Unió számára, emellett azt is szeretné, ha a lehetséges legmélyebb és legátfogóbb szabadkereskedelmi megállapodás jönne létre London és az EU között. A külgazdasági és külügyminiszter szerint ha nem sikerül ilyen kereskedelmi megállapodást elérni, akkor a Kereskedelmi Világszervezet szabályrendszere lép életbe az Egyesült Királyság és az EU kétoldalú kereskedelmében, és el lehet képzelni, hogy ez milyen hatásokkal járna mindkét félre.
A magyar-orosz gazdasági kapcsolatokat firtató riporteri kérdésre Szijjártó Péter kijelentette: Nyugat-Európában jelentős mértékű képmutatás érzékelhető ebben az ügyben, mivel a felszín felett nagy szócsata zajlik, a nyugat-európaiak Oroszországot bírálják, miközben a felszín alá tekintve rendkívül jelentős üzleti, mindenekelőtt energiaipari megállapodásaik vannak az oroszokkal. Az Északi Áramlat-2 gázvezeték-beruházás sem közép-európai, hanem a legnagyobb nyugat-európai energiacégek részvételével zajlik, a szentpétervári nemzetközi gazdasági fórum sztárvendége Emmanuel Macron francia elnök volt, és az oroszországi nemzetközi energiahét rendezvényén Vlagyimir Putyin orosz elnök társaságában olyan vállalatok vezérigazgatói voltak láthatók, mint az Enel, a Total vagy a Shell – hangsúlyozta Szijjártó Péter. A miniszter hozzátette: Magyarország eközben komolyan megszenvedte az Oroszország elleni szankciókat, amelyek miatt hazánk az utóbbi években hétmilliárd dollárnyi oroszországi exportlehetőségtől esett el. Mindezek alapján irigyeljük, hogy Nyugat-Európa milyen szorosan együttműködik Oroszországgal üzleti ügyekben – jelentette ki Szijjártó Péter.
Forrás: MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS