Szijjártó Péter élőben jelentkezett be közösségi oldalán a Brüsszel által tervezett újabb szankciós csomag kapcsán tartott értekezletet követően. A tárcavezető kijelentette, hogy csak a béke képes meggátolni az energiaválság súlyosbodását és egy egész világra kiterjedő élelmezési válságot.
Száznegyvenöt napja jelent biztonsági kockázatot Európa számára az orosz–ukrán háború. Ez idő alatt Magyarországra kettős nyomás nehezedett: a déli határ mentén az illegális bevándorlók visszatartását, Keleten pedig a menekültek fogadását és elhelyezését kell kezelnünk
– mondta Szijjártó Péter, aki online sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy hazánk ezeket a feladatokat maradéktalanul ellátja, ugyanakkor leszögezte azt is, hogy elfogadhatatlannak tartja, hogy ehhez szinte semmiféle támogatást nem kapunk.
1,6 milliárd eurót költöttünk eddig ennek a két feladatnak az ellátására. Méltatlannak és igazságtalannak tartom azt, hogy ennek eddig a két százalékát finanszírozta Brüsszel
– fogalmazott, hozzátéve, hogy a jelenlegi energiaválságot és a közelgő élelmiszerhiányt kizárólag a mielőbbi béke tudja meggátolni. A hétfőn tárgyalásra kerülő újabb szankciós intézkedésekkel kapcsolatban a külgazdasági és külügyminiszter leszögezte: továbbra is mindent megtesznek, hogy azok ne érintsék a magyar embereket, így például a Sberbankot érintő korlátozások kapcsán mindenképpen arra törekednek, hogy azok ügyfeleit kártalanítsák. Fontosnak tartotta leszögezni, hogy az energiahordozókra és az azokkal kapcsolatos orosz cégekre, vagy a Gazprombankra ne vezessenek be újabb szankciókat; ezeket Magyarország semmiképpen nem támogatná.
Szijjártó Péter továbbá leszögezte, hogy bár az Európai Unió az úgynevezett békekeret kibővítésével két és fél milliárd eurót fordít Ukrajna felfegyverzésére, Magyarország továbbra sem járul hozzá, hogy területünkön keresztül fegyvereket szállítsanak a térségbe, és továbbra sem küldünk hadianyagot. Az élelmezési válság kapcsán a tárcavezető kijelentette, hogy Magyarország kiveszi a részét a gabonatranzit bővítéséből, hozzátéve, hogy minél tovább tart a háború, annál több embert érint majd ez a válság és annál nagyobb lesz a migrációs nyomás, ezért is vagyunk érdekeltek a mielőbbi békekötésben. Ennek kapcsán megjegyezte azt is, hogy Magyarország ellenezte a Dél-Amerikával kötendő európai migrációs egyezményt, hiszen az tovább növelné az illegális bevándorlás által kifejtett fenyegetést.
Forrás: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS