Megállapodás született az Oroszországtól való újabb hosszú távú gázvásárlási megállapodás minden részletéről – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután hétfőn Szentpéterváron megbeszélést folytatott Alekszej Millerrel, a Gazprom igazgatótanácsának elnökével.
“Minden kérdésben megállapodtunk, arra kezet fogtunk, így már csak a megállapodás szövegezése van hátra. Erre szeptemberben sor kerül, és szeptember végig a hosszú távú gázvásárlási szerződésünk aláírásra kerül” – mondta Szijjártó. Ennek a szerződésnek az alapján indul majd meg a gázszállítás október elsejétől Magyarország irányába.
Égető kérdéseket kell tisztázniuk, ezért utazott Szijjártó Péter Szentpétervárra, ahol Alekszej Millerrel, a Gazprom vezérigazgatójával találkozik. A megbeszélés fókuszában a hazánk energiabiztonságát szavatoló gázvásárlási szerződés áll – minderről a külgazdasági és külügyminiszter számolt be közösségi oldalán. Az elmúlt években a kormány elvégezte azokat a beruházásokat, megkötötte azokat a szükséges megállapodásokat, amelyek nyomán ma el lehet mondani, hogy Magyarország gázellátása hosszú távon biztosított. Megépültek az összeköttetések a szomszédokkal, a hét szomszédos országból ma már hattal van gázvezeték-összeköttetése Magyarországnak. A keleti és nyugati vállalatokkal is korrekt, bizalomra épülő kapcsolat épült ki az elmúlt években, az együttműködéseket pedig a jövőben is fenntartják, mivel az ország érdeke, hogy minél több forrásból, minél több útvonalon érkezzen gáz az országba.
A magyar tárcavezető a következőket írta hétfő reggel a Facebook-oldalán: „Alekszej Millerrel, a Gazprom vezérigazgatójával hosszú évek óta ismerjük egymást. Nyugodtan mondhatom, korrekt kapcsolatban vagyunk, sokat tárgyaltunk egymással. Ma Szentpéterváron, a Gazprom központjában találkozunk, az eddigi legfontosabb megbeszélésünk célja, hogy ne maradjon nyitott kérdés a hazánk energiabiztonságát szavatoló, következő hosszútávú gázvásárlási szerződés tekintetében.”
Mint arról korábban írtunk: Szijjártó Péter június elején jelentette be – miután tárgyalt a Gazprom vezérigazgatójával – hogy elvi egyezség jött létre arról, hogy októbertől életbe léphet az új hosszú távú magyar–orosz gázvásárlási megállapodás. A külügyminiszter szerint 15 évre szóló megállapodást készítenek elő. Akkor azt mondták, hogy már csak az árról vitatkoznak.
2020-ban a Shell-lel kötött hazánk történelmi megállapodást
Történelmi, hosszú távú gázvásárlási megállapodás született a Shell-lel, lekötötték a visszagázosításhoz szükséges kapacitásokat, ezzel mindkét feltétel teljesült a cseppfolyósított gáz (LNG) érkezéséhez a krki LNG terminálról. Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. földgázkereskedő vállalata 2021. január elsejétől 2027. október 1-jéig éves szinten egymilliárd köbméteres kapacitást foglalt le a horvátországi Krk LNG-termináljában, amely jövő év januárjában kezdi meg működését. Évente egymilliárd köbméter cseppfolyósított gáz érkezik majd, amelyet a visszagázosítást követően Magyarországra szállítanak a magyar–horvát gázvezetéken keresztül. Mindez azt jelenti, hogy 2027 végéig a magyar gázszükséglet tíz százalékát a krki LNG terminálról fedezik majd. Szijjártó Péter korábban azt közölte: amikor Magyarország gázellátásáról döntenek, két szempontot vesznek figyelembe: a szállítás megbízhatóságát és az árat. Részben a koronavírus, részben az azt megelőző komoly túltermelési válság miatt az LNG ára a vezetékes gázé alá esett. Ezért úgy döntöttek, hogy az LNG szerepét megnövelik az ország gázellátásában. Ennek két előfeltétele van: az egyik a kapacitásfoglalás azokban a visszagázosítással foglalkozó kikötőkben, ahová a gáz megérkezhet, a másik pedig, hogy vásárolni kell forrást. A miniszter elmondta: az energiaellátásban jelenleg a gáznak van a legfontosabb szerepe, az ország gázellátása tehát kritikus fontosságú kérdés. Az elmúlt években a kormány elvégezte azokat a beruházásokat, megkötötte azokat a szükséges megállapodásokat, amelyek nyomán ma el lehet mondani, hogy Magyarország gázellátása hosszú távon biztosított. Megépültek az összeköttetések a szomszédokkal, a hét szomszédos országból ma már hattal van gázvezeték-összeköttetése Magyarországnak. A keleti és nyugati vállalatokkal is korrekt, bizalomra épülő kapcsolat épült ki az elmúlt években, az együttműködéseket pedig a jövőben is fenntartják, mivel az ország érdeke, hogy minél több forrásból, minél több útvonalon érkezzen gáz az országba – fogalmazott korábban Szijjártó Péter.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS