Nem túlzóak a 30-35 millió potenciális migránsról szóló nemzetközi elemzések, ennek ellenére nagyon sok felelőtlen kijelentés hangzik el európai vezetők szájából – mondta a PestiSrácok.hu-nak adott interjúban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Szerinte a mai helyzetben diplomáciai finomkodásnak nincs helye, a magyar kormányt mégis azért támadják, mert elsőként és kendőzetlenül kimondta az igazságot. – Nagyon durva médiakampány indult Magyarország ellen, talán még durvább, összehangoltabb és hazugabb, mint a 2010 utáni volt – tette hozzá. Az osztrák kancellár holokausztvádját Szijjártó olyan kijelentésnek nevezte, amely méltatlan minden uniós vezetőhöz. A miniszter arról is beszélt, hogy a mai nap vízválasztó lesz. Szóba került a keleti nyitás sorsa, miként Orbán Viktor töretlen bizalmának kérdése is.
HUTH GERGELY – STEFKA ISTVÁN – PestiSrácok.hu
Az elmúlt napokban többször is külügyminisztertől szokatlan keménységgel fogalmazott, az osztrák kancellárról vagy éppen a görög határőrizetről. Indokolt volt?
Ebben a helyzetben a diplomáciai finomkodásoknak nincs helye. Az Európai Unió fennállása egyik legnagyobb kihívásával néz szembe. Csak egyenesen és világosan lehet fogalmazni, a mellébeszélésnek semmi értelme. Nincs helye más országok alaptalan kritizálásának sem. Főleg úgy nem, hogy az osztrák kancellár teljesen megdöbbentő módon a holokausztot állítja párhuzamba a bevándorlási válsággal. Ez nem csak túlmegy a jó ízlés határán és igazságtalan Magyarországgal szemben, hanem méltatlan a XXI. század bármely uniós vezetőjéhez.
Már a zsidó szervezetek is elutasították Werner Faymann holokausztvádját.
Egy olyan tragédiát emlegetett fel az osztrák kancellár, amely emberek tíz- és százmillióinak jelent borzalmas fájdalmat. Megértem a tiltakozókat, hiszen politikai haszonszerzés céljából ilyet tenni valóban tisztességtelenség.
Látva azt, amit Európa egyes vezető politikusai a migránsválságban tesznek és mondanak, talán nem túlzás politikai idiotizmusról beszélni. Vagy csak mi nem vagyunk elég képzettek ideológiailag?
Mi már hónapok óta mondjuk, hogy ez nem egy olyan válság, ami egyik napról a másikra meg fog oldódni, és azt is látni kell, hogy a népvándorlás utánpótlása kimeríthetetlen. Ha megnézzük az Európát övező instabil régiókat, nem túlzóak a 30-35 millió potenciális migránsról szóló nemzetközi elemzések. Olyan masszív népvándorlási hullámmal állunk szemben, ami éveken át folyamatosan problémát fog jelenteni Európának. Elsőként nem a következményeket kell kezelni, hanem magát az okot. Az unió vezetői – félreértésből, vagy a brüsszeli bürokrácia nyomására – mégis csupán a következményeket próbálják orvosolni. Egyetlen megoldás létezik: lezárni a határainkat, és segíteni azokat az országokat, ahonnan ezek az emberek elindulnak, valamint a szomszédállamaikat, ahol még eséllyel tartóztatható fel a migránsáradat.
Tehát marad a kérdés, politikai idiotizmusból teszik, vagy valamiféle hátsó szándéktól vezérelve? Például hogy felbátorítják a bevándorlókat, majd néhány nap múlva ugyanúgy lezárják a határt, ahogy Magyarország is próbálja?
Én mindezt felelőtlenségnek minősítem. Nagyon sok felelőtlen kijelentés hangzott el európai vezetők szájából, ezzel olajat öntöttek a tűzre, hiszen tíz- és százezreket késztettek arra, hogy óriási veszélyeket vállalva, gyerekeikkel együtt útnak induljanak egy gazdaságilag jobb élet reményében.
Minden idők legdurvább lejárató kampánya
Ezekben a viharos időkben a diplomáciai testületre is nagy feladatok hárulnak. Ma elméletileg lezárják a határokat, ami egy elég kockázatos művelet lesz. Felkészültek rá, hogy mindennek az okait és indokait érthetően elmagyarázzák a világnak?
A nagyköveteink hetek óta ostrom alatt állnak, de remekül állják a sarat. A bevándorlási krízissel egy időben zajlik egy nagyon durva médiakampány Magyarország ellen, talán még durvább, összehangoltabb és hazugabb, mint a 2010-12-es támadás volt. Azt próbálják elhitetni rólunk, hogy nem tartjuk be a nemzetközi szabályokat, holott talán az egyetlenek vagyunk az érintett országok közül, akik következetesen betartják ezeket a megállapodásokat. De az is biztos, hogy a mai nap vízválasztó lesz, az új jogi és fizikai környezet minden eddiginél nagyobb lehetőséget ad majd hazánk és Európa megvédéséhez. Fontos hangsúlyozni, hogy a Schengeni egyezmény szerint Magyarországnak nem csupán joga, hanem kötelessége is, hogy elérje: a határainkon csak a határátkelőhelyeken lehessen átjutni. Ez pedig fizikai akadály nélkül és a tegnapig érvényes megengedő jogi környezetben nem megy.
Azon elgondolkodtak, hogy vajon miért pont minket néztek ki megint? Szeretjük az összeesküvés-elméleteket, de talán többről van szó. Ön szerint a magyar kormány mindig megfontoltan és előrelátóan cselekszik?
A lejárató törekvéseknek több oka van. Az egyik talán, hogy Magyarországot sikk szidni. Az uralkodó európai bürokratikus- és médiaelit számára sokkal könnyebb kipécézni egy országot, amely kimondja az igazságot, mint megoldani magát a problémát.
Gyurcsány, vagy Medgyessy idején miért nem voltunk kínpadon?
Ők nem nevezték nevén a gondokat. Tessék megnézni az ország akkori és mai eredményeit! Másrészt a mainstream számára szokatlan, hogy egy olyan kormány kap kétszer is kétharmados többséget, amelyet ők nem támogatnak. Ez így náluk már megbocsáthatatlan bűn. És erre jön, hogy a népvándorlási hullámról is mi mondtuk meg először: mivel is állunk szemben.
Orbán Viktor már májusban, Strasbourgban több tízmilliós áradatról beszélt, de válaszul a baloldali-liberális képviselők gyakorlatilag lefasisztázták. Ütött az igazság órája?
Ismerve a helyzetet, nincsenek illúzióink, nem számítunk arra, hogy az érintett brüsszeli politikusok majd kanosszát járnak a budapesti parlament körül. Megelégszünk azzal is, ha belátják: megfelelünk és meg tudunk felelni az összes nemzetközi jogszabálynak. Persze Magyarország egyedül nem tudja megoldani a problémát, szükség van közös, európai megoldásra, ezért is mutattunk rá a hétvégén, hogy a görög határ megvédéséhez azonnali, akár néhány napon belül összeállított uniós erősítést kell küldeni.
Nem a gesztusok korát éljük
Azért az Ön nevével fémjelezett magyar diplomáciát szokták azzal bírálni, hogy forgolódás közben lever ezt-azt a porcelánboltban. A klasszikus mókus-patkány viccet felemlegetve, nem lehetne elérni, hogy ha ugyanazt is tesszük, mint ma, de mégis inkább mókusnak lássanak minket külföldön?
Nem a gesztusok korát éljük. Egy ideig lehet mellébeszélni, de ez a viselkedés válságba taszította Európát. Gazdasági problémák, növekvő terrorfenyegetettség, befagyott területi konfliktusok, a szomszédban háború és most a migránsok özöne. Igenis világosan és direkt módon kell fogalmazni, még akkor is, ha az rövid távon kockázatosabbnak tűnik.
Mindeközben óráról órára változik a helyzet, elég csak a bajor miniszterelnök, vagy az alsó-ausztriai tartományfőnök Orbán Viktort bátorító nyilatkozataira gondolni. Elképzelhetőnek tartja, hogy hamarosan a magyar álláspont jut fölényre?
Hisszük, hogy a problémák nyílt megnevezése előbb utóbb polgárjogot nyer Európában.
Itthon is gyarapodik azoknak az ellenzéki véleményformálóknak a száma, akik a migránsügyben Orbán Viktor mellé állnak. Ungváry Rudolf, Konrád György vagy Kertész Imre szavaira mindenki felkapta a fejét.
Örülünk, ha minél többen belátják, hogy az út, amin járunk, az egyetlen helyes választás.
A keleti nyitás továbbra is fontos
Az Ön egyik legfontosabb küldetése és a kormány fő külpolitika programja a keleti nyitás volt. Ennek ellenére nem halljuk keleti barátaink kiállását az Orbán-kormány migránspolitikája mellett.
Törökország nagyon nehéz helyzetben van a több millió menekült miatt és ezt meg kell érteni. Ott tehát inkább az unió segítségnyújtása a fő kérdés. Ugyanez igaz Jordániára és Libanonra. Másfelől ez egy európai probléma, mi sem szoktunk véleményt mondani mondjuk a távol-keleti országok gondjairól. Ám az is igaz, hogy az egész világban óriási visszhangja van a magyar migránspolitikának. Nem tudunk olyan messzire utazni, hogy a diplomáciai megbeszéléseken ne az lenne a fő beszédtéma. Mindezek ellenére a keleti nyitás továbbra is fontos, érünk is el sikereket, a kedvezőtlen geopolitikai helyzet dacára.
Bő fél évvel Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin találkozója, és még több idővel az orosz-magyar közeledés kezdete után jogos a kérdés, megérte? Viszonozta Oroszország Magyarország egyensúlyozását?
Az Orbán-kormánynak hosszú ideje világos az álláspontja az orosz ügyekben. Mi továbbra is a pragmatikus együttműködés pártján állunk. Érdekes volt látni, hogy az E.ON, a Shell és az OMV, tehát egy német, egy holland és egy osztrák nagyvállalat nemrég megállapodást írt alá az ukrajnai gázvezetékek kikerüléséről azzal a Gazprommal, amelytől minden módon óv bennünket az uniós és az amerikai diplomácia. Azt is láttuk, hogy olasz, spanyol valamint ciprusi vezetők is tárgyaltak Oroszországban. Geopolitikai helyzetünk miatt bennünket különösen érint az ukrajnai háborús konfliktus, és érezzük ennek gazdasági hatásait is. Ugyanakkor Magyarország az az állam, amely mindig és következetesen betartja a szövetségeseivel kötött megállapodásait.
A vak is látja, hogy az amerikai-magyar kapcsolatokban 180 fokos fordulat történt. Tavaly ilyenkor az Egyesült Államok nagykövete még nyíltan kormányt akart buktatni Magyarországon, most csendes és kiegyensúlyozott a viszony. Ez kinek az érdeme?
Mindig mondtam – hiába mosolyogtak egyesek -, hogy az USA és Magyarország kapcsolata három ponton nyugszik. Ez a katonai-, a gazdasági és a politikai együttműködés. Az előbbi kettővel hosszú ideje semmi gond, sőt, az elmúlt években a befektetések sokasodtak és a katonai együttműködés is szorosabb lett. Ha pedig az előbbiek jól fejlődnek, előbb utóbb a politikai viszony is javulni fog. Más kérdés, hogy Colleen Bellel, a mostani nagykövettel sokkal jobban tudunk haladni a megértés felé. Persze sokat is dolgoztunk érte.
És talán Washingtonban azt is megértették, hogy hiba lenne ellenségeskedni közvetlenül az ukrán-orosz front mögött…
Nyilván a geopolitika is fontos szerepet játszik.
Királydrámából sincs hiány…
Mostanában királydrámából sincs hiány. Hende Csaba váratlan lemondása sokakat meggyőzhetett arról, hogy válsághelyzetben Orbán Viktor még kevésbé tolerálja a kormányoldalon belüli vitákat. Ön hogy érzi, töretlen a miniszterelnök bizalma a munkája iránt?
Kilenc éve részesülök abban a megtiszteltetésben, hogy a miniszterelnök mellett dolgozhatok. Mindig igyekeztem a legjobb tudásom szerint elvégezni a munkámat. Ez a jövőben is így lesz.
Köszönjük, hogy a rég nem látott diplomáciai viharok között időt szánt az olvasóinkra!
Fotók: Baktay Péter/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS