Nagyon fontos oktatási és gazdasági megállapodásokat kötöttünk Thaifölddel – nyilatkozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Bangkokból vasárnap az MTI-nek.
A tárcavezető elmondta, hogy megállapodtak a thai hatóságokkal a Mahacsulalongkornradzsavidjalaja Egyetem további magyarországi működéséről. Az egyetem a Tan Kapuja Buddhista Főiskolával áll együttműködésben. A thai kormány készen áll arra, hogy az intézmény „mindenben megfeleljen az új magyar felsőoktatási előírásoknak” – mutatott rá a politikus.
Az oktatási megállapodások keretében jövő szeptembertől évente negyven ösztöndíjas hallgató érkezik Thaiföldről Magyarországra – tudatta a miniszter. A tárcavezető egyúttal elmondta, hogy a thai hatóságok feloldják a madárinfluenza miatti importtilalmat Magyarországgal szemben, így újra megindulhat a liba- és kacsamáj, a napos baromfi, valamint a tojás exportja a délkelet-ázsiai országba. Szijjártó Péter úgy látja, hogy a thai középosztály kiszélesedésével nő „a magas minőséget képviselő magyar élelmiszeripari termékek iránti érdeklődés”.
Jelentős szerepet kap Thaiföld a Mol tiszaújvárosi petrolkémiai üzemének felépítésében is, hiszen a szükséges modulok nagy részét az országban gyártják majd le. A kétmilliárdos beruházásnak köszönhetően Tiszaújvárosban Közép-Európa legnagyobb és az európai térség ötödik legnagyobb poliolgyára épül. A politikus szorgalmazta az Európai Unió és Thaiföld közötti megrekedt szabadkereskedelmi tárgyalások újraindítását, illetve a partnerségi és együttműködési megállapodások megkötését. Szijjártó kiemelte, hogy ezek újabb magyar exportlehetőségeket jelentenének.
A külgazdasági és külügyminiszter november 19-21-e között Mianmarba látogat, ahol részt vesz az Ázsia-Európa Találkozó (ASEM) najpjidói külügyi csúcstalálkozóján. Az ASEM 30 európai és 21 ázsiai országot, illetve az Európai Uniót tömörítő szervezet, célja a két kontinens államai közötti kapcsolatok előmozdítása.
Forrás, vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS