A főkonzulátus feladatai közé tartozik majd a magyar vállalatok, magyar gazdasági szereplők támogatása diplomáciai eszközökkel, valamint a magyar kultúra még hatékonyabb bemutatása és a térségben élő, mintegy félezer magyar állampolgár konzuli ügyeinek intézése is.
A politikus a megnyitón kiemelte: a hatodik legnagyobb lengyel városnak számító Gdansk Lengyelország egyik gazdasági központja, ahol több fontos energetikai létesítmény található.
A Gdanskkal és térségével ápolt gazdasági együttműködés folyamatos fejlesztése, az itteni tengeri kijárat használata a magyar exporttermékek vonatkozásában fontos célkitűzés
– szögezte le. A miniszter azt mondta, a koronavírus-járvány második hullámában az államnak több kötelezettsége van a polgárai felé.
Meg kell védenie az emberek életét, egészségét és munkahelyét, ugyanakkor biztosítania kell Magyarország működését is, ehhez pedig működnie kell a diplomáciának, a külpolitikának és a külkapcsolatoknak is
– közölte. A külgazdasági és külügyminiszter kitért a magyar és a lengyel nép történelmi kapcsolatára, kiemelve, hogy az 1956-os magyar forradalom hírére Gdanskban az orvosi akadémia hallgatói pénzgyűjtésbe fogtak megsegítendő a magyar népet, a gdanski munkások pedig megalapították a lengyel-magyar baráti társaságot, és arra kérték az embereket, hogy a lengyel mellé a magyar zászlót is tegyék ki ablakaikba. Leszögezte, hogy Gdansk és a pomerániai térség kapcsolata Magyarországgal ennél is régebbi: a városban dombormű emlékeztet Hunyadi Jánosra, Bethlen Gábor erdélyi fejedelem hadjáratait gdanski kereskedők is finanszírozták, és Mányoki Ádám ott festette meg 1712-ben Rákóczi Ferenc portréját. Szijjártó Péter elmondta: Magyarország ötödikként, Németország, Oroszország, Kína és Ukrajna után nyit főkonzulátust a városban.
A külügyminiszter a megnyitó után Varsóba utazik, ahol találkozik lengyel hivatali partnerével, Zbigniew Rauval, valamint Andrzej Adamczyk infrastrukturális miniszterrel.
Forrás: Facebook, MTI; Fotó: Facebook-képernyőfelvétel
Facebook
Twitter
YouTube
RSS