Nyugat-balkáni országok minisztereivel tárgyalt a kétoldalú együttműködésről Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton Rigában a Kína-Kelet-Közép-Európa csúcstalálkozó alkalmával.
A tárcavezető az MTI-nek nyilatkozva kifejtette: Mirko Sarovic bosznia-hercegovinai külkerkereskedelmi és gazdasági miniszterrel megállapodtak, felszámolják azt a tarthatatlan helyzetet, hogy Budapest és Szarajevó között jelenleg nincs közvetlen tömegközlekedési lehetőség és közvetlen autópálya-kapcsolat sem. Ezért közösen lépnek fel Horvátországnál annak érdekében, hogy a közvetlen Budapest-Szarajevó autópálya-összeköttetéshez szükséges beruházások megvalósuljanak – közölte. Hozzátette: a magyar és a boszniai vasúttársaság készen áll, hogy a két főváros közötti közvetlen vasúti közlekedés megindulhasson, a jövő év elejétől pedig közvetlen légi járat köti össze Budapestet és Szarajevót, amitől komoly előrelépést várnak a kétoldalú gazdasági kapcsolatokban.
Szijjártó Péter arra is kitért, hogy megbeszélést folytatott Milva Ekonomi albán gazdasági miniszterrel. A kétoldalú gazdasági együttműködés erősítésére leginkább az energetika területén van lehetőség, Albániában komoly energetikai fejlesztésekre kerül sor az elkövetkező időben, hiszen itt haladnak keresztül a keleti irányból érkező energetikai vezetékek – magyarázta. Hozzátette: ezeket a beruházásokat illetően a magyar cégeket kifejezetten szívesen látják Albániában.
Megjegyezte: november végén írják alá a kétoldalú légi közlekedési egyezmény, amelyet most véglegesítettek, és így a jövő év elejétől Budapestet Tiranával közvetlen légi járat kötheti össze.
A tárcavezető ugyancsak megbeszélést folytatott Nikola Poposki macedón külügyminiszterrel. Mint mondta, az országban választási kampány folyik, Magyarország elkötelezett támogatója az ország európai integrációs törekvéseinek, ez irányú erőfeszítéseiben támogatja a macedón kormányt, és ha a választáson győz a jelenlegi kormányzat, ez az együttműködés mindenképpen fennmarad.
Szijjártó Péter szintén tárgyalt az Ázsiai Infrastrukturális Befektetési Bank (AIIB) igazgató-helyettesével, Radek Pyffellel. Kifejtette: a magyar kormány leadta a csatlakozási szándékáról szóló levelet, és a bank vezetősége arról biztosította, hogy kifejezetten kedvezően viszonyulnak a magyar csatlakozási szándékhoz, örülnek annak, hogy a Kína és Közép-Európa közötti együttműködés egyik legfontosabb támogatója csatlakozik a bankhoz – mondta.
MTI, fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS