A nagykövetek nem azért kapják a fizetésüket, hogy az adott ország belpolitikájának kérdéseiben megnyilvánuljanak – nyilatkozott a Magyar Nemzetnek Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A tárcavezető kifejtette, hogy szerinte mi segítheti a svédek NATO-tagságát, beszélt egyebek mellett a szlovákiai választási eredményekről, energiabiztonságról és az ukrajnai háború is.
Azt gondolom, hogy ha valakitől kérek valamit, valakitől várok valamit, akkor tisztelettel közelítek az irányába. Ehhez képest svéd politikusok több száz kilométerre északra folyamatosan, nagyképűen, megalázó módon minősítgették a magyar demokráciát, vonták kétségbe a magyar politikai rendszer demokratikus mivoltát, és állítottak be minket diktatúrának, de legalábbis autokratikus rendszernek
– fogalmazott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Magyar Nemzetnek adott interjújában. A tárcavezető a svéd NATO-csatlakozás kapcsán kifejtette: “a fő probléma az, hogy a svédek többször is inzultálták és megsértették a magyar parlamenti képviselőket. Ahhoz, hogy Magyarország ratifikálja a svéd csatlakozást a NATO-hoz, szükség van a parlamenti képviselőkre, és ez innentől nem a kormányon múlik.”
Az ukrajnai helyzetről szólva, úgy fogalmazott, hogy a világ Európán kívüli vezetői nem értik, hogy amikor nem Európában van egy háború, akkor az EU tárgyalásokat és békét sürget, most viszont tüzeli a konfliktust és fegyvereket szállít Ukrajnának, a békéről beszélőket megbélyegzik.
Nyilvánvalóan a lengyelek számára is kijózanító lehet az, hogy miután Európában a legtöbbet ők segítettek az ukránoknak, ők elkezdték perelni a lengyeleket a Kereskedelmi Világszervezetnél, ami megmagyarázhatatlan
-tért át Szijjártó Péter Lengyelország és Ukrajna viszonyára. A közelgő lengyel választás kapcsán kiemelte, fontos, hogy a jelenleg kormányzó párt megnyerje a választást.
A hétvégén lezajlott szlovákiai választásokról a miniszter elmondta: “a mi szempontunkból a legfontosabb az, hogy Szlovákiának újra egy stabil, kiszámítható kormánya legyen, amellyel hosszú távon, stratégiai kérdések mentén fontos ügyeket tudunk megvitatni abban a reményben, hogy még a következő találkozón is ugyanazzal a politikussal fogunk találkozni. Az is örömteli természetesen, hogy egy olyan párt nyerte meg a választást, amelynek a vezetője nyíltan képvisel a magyar kormányéhoz nagyon hasonló álláspontot a három legfontosabb témában: a béke kérdésében, valamint a migráció és a genderpropaganda elutasításában”.
Magyarország energiaellátása biztonságban van, ugyanis Magyarország és Oroszország együttműködését meg tudtuk őrizni pragmatikusnak, a józan ész talaján állónak
– hangsúlyozta Szijjártó Péter.
Az interjúban a tárcavezető hosszan kitért arra is, hogy mi is egy nagykövet feladata:
A nagykövet feladata az, hogy a két ország között a lehető legjobb kapcsolatot építse fel annak érdekében, hogy magyar vállalatok az adott ország piacán minél jobban tudjanak érvényesülni, és az adott országból – ha van lehetőség, akkor – munkát teremtő beruházást hozzunk ide.
Elárulta, hogy tavaly a parlamenti választás előtt az Európai Unió tagállamainak nagyköveteivel tárgyalt, ahol hangsúlyozta nekik, hogy ne avatkozzanak bele a magyar választási folyamatba, ne játsszanak helytartósdit, ne szervezzenek akciókat, ne mondjanak véleményt. Mint mondta, ezt már úgy szivárogtatták ki, hogy én burkoltan megfenyegettem őket.
Ami nem igaz, mert én teljesen nyíltan fenyegettem meg őket, hogy a szakmai együttműködésünk el fog lehetetlenülni, hogyha ők beavatkoznak a magyar választási folyamatba. Ennek olyan evidensnek kellene lennie, mint az, hogy kétszer kettő négy
– fogalmazott az interjúban Szijjártó Péter.
Hozzátette, hogy ő kifejezetten megtiltotta minden egyes nagykövetnek, ugyanis ez egy szabály a külügyminisztériumban, hogy ne vegyenek részt az adott ország belpolitikáját érintő akcióban, és nem is mondhatnak véleményt sem belpolitikai kérdésekben, mert nem ez a dolguk.
Nem ezért kapják a fizetésüket, hanem azért, hogy a két ország közötti kapcsolatokat fejlesszék
– emelte ki a külgazdasági és külügyminiszter.
Forrás: Magyar Nemzet, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS