Szijjártó Péter külügyminiszter a Magyar Nemzeti Bank által szervezett Eurázsiai Fórumon felszólalva jelentette ki, hogy egyáltalán nem túlzás azt mondani: új világrend jön éppen létre az USA és Kína vezetésével. Szijjártó beszédében reagált az időről időre Magyarországot érő kritikára, ami szerint a magyar kormány Oroszország érdekeit érvényesítené. A miniszter leszögezte, hogy ez a nevetséges vád csupán a nyugati országok háttérben zajló, nagyon is oroszbarát politikáját hivatott elkendőzni. Szijjártó szerint Magyarország érdeke, hogy a nyugat és kelet együttműködjön, és ebben az együttműködésben hazánk hídszerepet tölthessen be – írja az Index.
A magyar külpolitika első embere arra hívott, hogy a leckéztetés, lenézés és kioktatás időszakát le kell zárni, a politikai korrektség béklyóit pedig magunk mögött kell hagyni. Szijjártó Péter szerint a nyugat és kelet kapcsolatát egészen új, pragmatikus alapokra kell helyezni.
Régebben lenézve mondták Magyarországra, hogy a legkeletibb nyugati és a legnyugatibb keleti ország Európában; mára ez dicséretnek számít
– mondta Szijjártó Péter. Magyarországnak elhelyezkedéséből adódóan van lehetősége a nyugati és keleti együttműködésben a híd szerepének betöltésére a miniszter szavai szerint.
Az európai elit ideológiai gerillaháborúba kezdett, ahelyett, hogy a versenykövetelményeknek próbált volna megfelelni
– húzta alá a miniszter. Szijjártó szerint az elitek csupán prédikálni próbáltak ahelyett, hogy cselekedtek volna. A miniszter kifejtette, hogy rossz hatással vannak Európára a kontinens gazdaságát bénító intézkedések. Erre Szijjártó Péter szerint az Európai Unió egyetlen válasza az adóharmonizáció, amivel kapcsolatban úgy fogalmazott:
ezt mi nem fogjuk hagyni. Ez rendkívül sértő.
A miniszter szerint bár sokan azt jósolták, hogy a kínai, és általában a keleti előretörés csupán átmeneti, ezzel szemben beszédes adat, hogy míg 2007-ben a világ tőkekifektetéseinek 77 százaléka nyugatról érkezett, mára ez már csak 30 százalék. Értékelése szerint zajlik az együttműködés a kelet és nyugat között, de a képmutatást kellene félretenni. Felidézte a miniszter a paksi erőmű építésének kritikáit, amelyek elhalkulni látszanak, amióta francia, német és amerikai cégek is részt vesznek az építésében.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS