Magyarország szerint az illegális migráció nagyon komoly biztonsági fenyegetést jelent Európára, és a kormány óriási problémának tartja, hogy az Európai Unió már rögtön az elején nem tudta kezelni ezt a jelenséget – mondta Szijjártó Péter a BBC televízió HardTalk című interjúműsorában.
A külgazdasági és külügyminiszter, aki az ENSZ-közgyűlés ülésszakán nyilatkozott, kijelentette, ennek már látszanak a következményei, több mint másfél millió illegális migráns lépett be az EU területére mindenféle ellenőrzés, szabályozás, vizsgálat nélkül, és ez elfogadhatatlan. A legsúlyosabb következmények közé sorolta a terrorfenyegetettséget Európában. Szijjártó Péter szerint két lehetőség van: vagy arra biztatják a nagyon rossz körülmények között élő embereket, hogy Európába jöjjenek, vagy a segítséget juttatják el oda, ahol arra szükség van. A külgazdasági és külügyminiszter szerint Magyarország egyértelműen a második megoldást pártolja, az otthonaikból menekülni kényszerülőket segítené hozzá, hogy otthonukhoz a lehető legközelebb maradhassanak. A magyar kormány ennek megfelelően cselekszik, és azt mondja: Törökországot, Jordániát, Libanont és Irak kurd térségét az Európai Uniónak és a nemzetközi közösségnek a jelenleginél sokkal nagyobb pénzügyi segítségben kell részesítenie. A külügyminiszter hangsúlyozta Magyarország több millió eurós hozzájárulását az EU–török megállapodás végrehajtásához, valamint a Szíria, Iraki Kurdisztán és Libanon keresztény közösségeinek nyújtott, 15 millió eurót meghaladó támogatást.
Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa kifogását is idézték neki, mely szerint a magyar határon szögesdrótokkal körülvett konténerekben kénytelenek hosszabb időt tölteni a menedékkérők. Szijjártó erre válaszolva leszögezte, hogy mindenkinek, köztük az ENSZ magas rangú tisztviselőinek is tiszteletben kell tartaniuk az európai szabályokat, márpedig az EU külső határait csak a schengeni szabályrendszer alapján, megfelelő úti okmányokkal és a megfelelő helyeken lehet átlépni. Magyarországnak 500 kilométernyi ilyen határszakasza van – tette hozzá.
Segítséget nem kaptunk, csak vádaskodást
A miniszter felidézte, hogy voltak olyan napok, amikor több tízezer illegális migráns lépett be magyar területre. „Rettenetes vádaskodásnak” nevezte az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának azt az állásfoglalását, hogy Magyarország a menekültekkel szembeni eljárással a nemzetközi jogból és az EU-jogszabályokból eredő kötelezettségeit is megsértette. Szijjártó Péter kijelentette: Magyarország minden nemzetközi normának és nemzetközi kötelezettségének eleget tett, az erőszakoskodókat a hatóságok együttműködésre és szabályos regisztrációra szólították fel, hasztalan. Arra a felvetésre, hogy Magyarország nem akar befogadni nem egészen 1300 menekültet, Szijjártó Péter kijelentette: 2015-ben Magyarország területén 400 ezer illegális migráns haladt át, és a magyar kormány azóta 800 millió eurót költött a schengeni övezet megvédésére, ehhez viszont „zéró segítséget” kapott az Európai Uniótól. Hozzátette: komolyan vesszük az Európai Unió Bíróságának végzését és az európai vezetők állásfoglalásait, de az érzelmekre alapozott vita helyett racionális vitára van szükség.
A felsőoktatási törvény módosítását érő bírálatokra Szijjártó Péter kérdéssel reagált, miszerint miért csak a CEU rektora, Michael Ignatieff panaszkodik, a többi húsz külföldi központú egyetem miért nem. A műsorban megpedzették, hogy akár Magyarország EU-ból való kilépését is meghirdethetné a kormánypárt, annyira szembefordítja a közösséggel, a külügyminiszter viszont határozottan kiállt amellett, hogy az Unióban van a helyünk.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS