A kortárs magyar művészet nemcsak a kultúra, hanem a nemzeti önazonosság építőköve is – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a muravidéki Lendván, ahol pénteken megnyitotta Szabó Ottó kassai grafikus és festőművész Adj király, katonát! című kiállítását a Bánffy Galériában.
A miniszterelnöki főtanácsadó beszédében elmondta: Magyarország kassai és lendvai főkonzulja kezdeményezésére indult el a kortárs művészek forgószínpadszerű bemutatkozása a különböző határon túli térségekben.
A cél az volt, hogy az egyes közösségek megismerjék egymás művészeit, alkotásait
– hangsúlyozta Szili Katalin, hozzátéve, hogy ezzel hidat képeznek egymáshoz, megteremtve az egységes Kárpát-medencei kortárs kulturális teret. Jelezte: a kiállítás címe, az Adj király, katonát! nem csupán a mindannyiunk által ismert gyermekjáték hívó mondata, hanem egyben utal a szomszédban dúló háborúra is, a háború és a béke kontextusában megjelenítve alkotásait.
Szabó Ottó fest, rajzol, ír, tervez, szervez, tehetségeket gondoz; nevéhez fűződik a Nemzeti Rovás Alkotóközösség és a Rovás Szabadakadémia is
– mutatott rá.
Művei a test-lélek, fény-árnyék, fekete-fehér ellenpontokból sarjadnak, melyeket a művész állhatatossága és hite keretez
– húzta alá.
Kovács Ágnes, a kassai MaJel Rovás Központ igazgatója hangsúlyozta: Szabó Ottóra jellemző, hogy érzéseit, értelmezéseit dolgozza fel.
Nyitott kompozícióit bármikor továbbgondolja, a nézőt is közös elmélkedésre invitálja, képeibe minden kiállítása előtt belefest, mint ahogy ezekbe is belefestett
– mondta.
A kortárs művészettől és a kortárs művésztől nemcsak azt várjuk el, hogy modern eszközökkel, technikai újításokkal folyton valami újat találjon ki, valami meghökkentőt, esetleg megbotránkoztassa a nézőt
– fogalmazott. Úgy vélte: a kortárs művésztől joggal várható el, hogy kora történéseire is reagáljon.
Nos, ennek a kiállításnak a címét, azt hiszem, nem kell megmagyaráznom, időszerűségét, kortárs jellegét sem kell hangsúlyoznom: Adj király, katonát!
– mondta végezetül Kovács Ágnes.
A megnyitón többek között részt vett Máthé László lendvai főkonzul, Balogh Csaba, Magyarország pozsonyi nagykövete és Hetey Ágota kassai főkonzul is. A Lendvai Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet és Magyarország Lendvai Főkonzulátusa által rendezett tárlat június 11-ig lesz látogatható.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Ruprech Judit
Facebook
Twitter
YouTube
RSS