Továbbra is az MSZP tagja a nem jogerősen kémkedésért két év tíz hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélt Szilvásy György, a Gyurcsány-kormány titkosszolgálati minisztere. Ezt maga az érintett ismerte el a PestiSrácok.hu-nak. Megtudtuk azt is: a Fővárosi Fellebviteli Főügyészség néhány napja benyújtotta a bíróságnak azt az indítványát, amelyben a kémper minden vádlottjára súlyosabb ítéletet kér. Török Zsolt kérdésünkre elmondta: továbbra is szolidárisak Szilvásyval és nem zárják ki a szocialista pártból.
HUTH GERGELY – SZENVEDI ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
Október 30-án nyújtotta be a Fővárosi Fellebviteli Főügyészség a Galambos Lajos nyugállományú vezérőrnagy és társai ellen folyó büntetőügyben a másodfokú indítványát, amelyben a Debreceni Törvényszék Katonai Tanácsának július 5-én meghozott ítéletének súlyosbítását kérik – tudatta a PestiSrácok.hu-val és a Népszabadsággal Sárik Attila szóvivő, a fellebviteli főügyészség főügyész-helyettese. Kiderült: Galambos Lajos vádlottal, aki 2004 és 2007 között vezette a Nemzetbiztonsági Hivatalt, továbbá Szilvásy György vádlottal szemben az első fokon kirótt 2 év 10 hónap letöltendő börtönnél magasabb tartamú végrehajtandó börtönbüntetést és közügyektől eltiltást indítványoz a főügyészség. Az első fokon felmentett harmadrendű vádlottal, Püski Lászlóval, a többek között magánnyomozással és “információtechnikai tanácsadással” foglalkozó Zömök Kft. tulajdonosával szemben pedig azt indítványozták, hogy bűnsegédként elkövetett kémkedés bűntette miatt ítélje felfüggesztett börtönbüntetésre a bíróság. A Portik-botrányból is jól ismert Laborc Sándor negyedrendű vádlott, a Nemzetbiztonsági Hivatal 2007 és 2009. között funkcióban lévő főigazgatója esetében pedig az egy év felfüggesztett börtön letöltendőre változtatásáért és Laborc közügyektől való eltitltásáért fellebbezett a főügyészség.
Habár a kémper minden részletét államtitokká minősítették, korábban más lapok mellett a Magyar Nemzet írt bővebben az ügy hátteréről. Eszerint a feljelentést vélhetőleg a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) és az Alkotmányvédelmi Hivatal tette 2011 tavaszán, a nyomozás 2011 júliusában kezdte el a Budapesti Katonai Ügyészség (BKÜ) államellenes bűncselekmények gyanúja miatt. A Magyar Nemzet szerint az NVSZ olyan bizonyító erejű dokumentumokkal rendelkezett, amelyek igazolják, hogy a Gyurcsány-kormány idején az akkori Nemzetbiztonsági Hivatal egyes vezetői tudtával a magyar elhárítás kényes adatai kerültek orosz kézbe, állítólag a MOL megszerzése érdekében. A lap szerint az NVSZ egy olyan fedett akció részleteit derítette fel, amelyben az NBH Liszt Ferenc repülőtéren szolgáló munkatársai a reptér védelmét ellátó Zömök Kft. embereivel együttműködve lehetővé tették, hogy poligráfos ellenőrzéssel megbízott oroszok és eszközeik feltűnés nélkül érkezzenek majd távozzanak. A PestiSrácok.hu összeállítását a kémperről ITT olvashatja el.
Lapuk közben megtudta, hogy Szilvásy Györgyöt az államellenes bűncselekmény miatt kirótt súlyos, igaz nem jogerős ítélet ellenére sem zárta ki sorai közül a Magyar Szocialista Párt. Telefonon megkerestük Szilvásyt, aki nem cáfolta, hogy továbbra is az MSZP tagja, ám nem kívánt nyilatkozatot adni a PS-nek. Felhívta a figyelmünket rá, hogy nem jogerős ítéletről van szó, így nem is érti a felvetést. Elértük Török Zsoltot, az MSZP szóvivőjét is, aki megerősítette, hogy valóban tagja a pártnak Szilvásy. “Az MSZP szolidaritást vállal Szilvásy Györggyel, hiszen egy fura, az ötvenes éveket idéző eljárásban ítélték nem jogerősen börtönbüntetésre, ráadásul az ügy teljes anyagát titkosították, így Szilvásynak és a többi vádlottnak lehetősége sincs rá, hogy akár az MSZP tagsága, akár a nyilvánosság előtt megvédje magát. Továbbra is hiszünk Szilvásy György ártatlanságában” – felelte a szóvivő.
Szilvásy portréja
Szilvásy György Gyurcsány Ferenc jobbkezeként, a volt miniszterelnök anyósa, azaz Apró Piroska családjának bizalmasaként vált ismertté. A rendszerváltás előtt a KISZ Központi Bizottságának szóvivője volt, majd a privatizáció során sokmilliárdos vagyont felhalmozó Apró-Gyurcsány-Medgyessy-cégbirodalom meghatározó alakjaként tevékenykedett, a cégcsoport két zászlóshajójának, a Perfekt és az Altus Rt.-nek a csúcsvezetőjévé küzdötte fel magát. Az első Horn-kormány idején Baja Ferenc miniszter államtitkáraként a környezetvédelmi és területfejlesztési pénzek felügyelőjeként és így az akkori botrányok rendszeres szereplőjeként olvashattunk róla sokat, majd (éppen a Zuschlag-féle pályázati machinációk időszakában) az ifjúsági minisztérium közigazgatási államtitkáraként tért vissza az államigazgatásba. Medgyessy Péter kormányzásának második felében a Belügyminisztérium közigazgatási államtitkáraként tevékenykedett, majd az új miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc kabinetfőnökévé, 2006-tól pedig a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszterré lépett elő. Ebben az időben legalizálták Gyurcsány őszödi ingyenvilla-bizniszét is a hivatalnál.
Aligha lehet véletlen, hogy Szilvásy az őszödi beszéd kiszivárogtatása és Gyurcsány pozíciójának drámai gyengülése után vállalta el a titkosszolgálatok miniszteri felügyeletét. Ma már komoly irodalma van a Szilvásy nevéhez köthető feltételezett, illetve már bizonyított titkosszolgálati manipulációknak, a MOL-t és az OTP-t védő és Szilvásyék által kiiktatott UD Zrt- esetétől kezdve az MDF elnökválasztásának meghekkelésén (a Fidesz-közelinek mondott Almássy Kornél lehallgatásokkal való ellehetetlenítésén) túl fideszes politikusok lehallgatásán, a 2006 őszi utcai felkelés körüli zavarkeltésen, az állítólagos szlovák terroristákkal való fenyegetésen át egészen a romagyilkosságok körüli titkosszolgálati botrányig, vagy éppen a fenti ítélethez vezető kémügyig.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS