A tanév befejeztével az elkövetkező 10–11 hétben nyaralók százezrei veszik célba a Balatont. Sokak számára azonban a főszezont jellemző tóparti tumultus már túl van a még elviselhető méretű tömeg határán. A turisztikai statisztikák áttekintésével a Mandiner annak nézett utána, mikor mennyien keresik fel a magyar tengert, és mikorra érdemes időzíteniük az utazásukat azoknak, akiket zavar a sokadalom.
Tavaly nyáron a közvetlen tóparti településektől távolabb eső városokat és községeket is magában foglaló balatoni térség szálláshelyein 1,7 millió turista összesen 5,5 millió vendégéjszakát töltött el. A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) adatai szerint ez a vendégek számában 18, a vendégéjszakákat tekintve pedig 10 százalékos növekedés a 2021-es szezonnal összevetve. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) részletes statisztikai adatbázisának köszönhetően ma már aprólékosan kielemezhetők a balatoni nyaralási szokások, így tudható például az is, hogy 2022-ben a teljes nyári, vidéki szálláshelyi vendégforgalom 41 százalékát a tó térségében regisztrálták, a nyári balatoni szálláshelyi forgalom háromnegyede pedig a belföldiekhez volt köthető.
Mikor vannak a legtöbben a Balatonon?
Az előző nyarat havi bontásban vizsgálva kiderül: júniusában 395 ezer vendég összesen 1,1 millió vendégéjszakát, júliusban 623 ezren 2,2 millió éjszakát, augusztusban pedig mintegy 680 ezer turista ugyancsak nagyságrendileg 2,2 millió vendégéjszakát töltött el a Balatonnál. A csúcsidőszak tehát egyértelműen a nyár utolsó hónapja volt, amit az is alátámaszt, hogy míg a szobakapacitás-kihasználtság átlagosan 50 százalékos volt tavaly nyáron a Balatonnál, addig augusztusban a hétvégi napokon ez a szám a 68 százalékot is elérte. A tó népszerűsége a magyarok körében a járvány óta csak tovább emelkedett, amit jól mutat, hogy a tavaly júliusban regisztrált 623 ezer turista több mint háromnegyede belföldről érkezett.
Hol nyaralnak a legtöbben a Balatonon?
A térség települései közül a vendégéjszakaszám szerinti sorrendben 2022 nyarán Siófok volt az első 793 ezerrel, vagyis az összes balatoni vendégéjszaka csaknem 15 százaléka kötődik a városhoz. A sorrendben ezután következő, 100 ezer feletti vendégéjszakát regisztráló település: Balatonfüred, Hévíz, Zalakaros, Balatonlelle, Zamárdi, Keszthely, Balatonboglár, Zánka, Fonyód, Tihany, Balatonalmádi és Révfülöp volt.
Mi várható idén?
A Balatonnál nyaralók idő- és térbeli eloszlásában óriási változásokra persze idén sem kell számítani: ezt támasztották alá a Mandinernek korábban nyilatkozó turisztikai szakemberek is. A Szallas.hu a lap megkeresésére korábban megküldött összeállításában – az oldalukon május végéig leadott foglalások alapján – azt közölte, hogy a magyar vendégek körében legnépszerűbb belföldi úti célok listáját Siófok vezeti, és a nyári foglalásokat turisztikai régiónként összesítve szintén a Balaton elsősége rajzolódik ki.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS