Magyarország és Lengyelország után Szlovákia is ideiglenesen leállítja az Ukrajnából származó gabona és néhány más termék behozatalát – közölte a szlovák kormányhivatal sajtóosztálya az MTI pozsonyi irodájával hétfőn.
A közlemény szerint a témával összefüggésben a nap folyamán tárcaközi munkacsoport ülésére kerül sor. Samuel Vlčan, a szlovák földművelésügyi és vidékfejlesztési tárca vezetője pénteki sajtótájékoztatóján jelentette be Pozsonynak az ukrán gabonával kapcsolatos első korlátozó döntését, amely szerint egészségkárosító növényvédőszer-tartalma miatt betiltották az ukrán gabona és liszt feldolgozását és felhasználását az országban. A nyugati lapok már kongatják is a vészharangot, hiszen az ukrajnai háború kitörése óta az egyik leghatározottabb közös fellépés ez a V4-es országok között.
Mint ismert, több esetben is toxin- és GMO-szennyezést mutattak ki az Ukrajnából Magyarországra érkezett gabonák vizsgálatát követően. Több mint 29 tonnányi kukorica forgalmát korlátozták, illetve megsemmisítését rendelték el az élelmiszerlánc-biztonsági szakemberek – közölte április elején az Agrárminisztérium (AM) az MTI-vel. A PestiSrácok.hu még tavaly nyáron, az ukrán gabonaszállítmányok körüli politikai összecsapások közepette írt három részes tényfeltáró cikket arról, hogy miképpen árusította ki az ukrán vezetés az ország termőföldjeinek jelentős részét olyan amerikai cégeknek, amelyek az egészségre ártalmas, génmódosított élelmiszerekkel igyekeztek beteríteni az Egyesült Államokat és Európát.
A TASR közszolgálati hírügynökség jelentése szerint a szlovák agrártárca az ukrán gabona behozatalával kapcsolatban arra mutatott rá, hogy az veszélyezteti, sőt, ellehetetlenítheti a szlovákiai termelők helyzetét. Ezzel összefüggésben jelezték: a szaktárca már minden – a behozatal szabályozását célzó – törvényadta lehetőségét kihasználta, a további lépések megtételéhez pedig kormányszintű döntésre van szükség.
Az Ukrajna melletti európai szolidaritás „megtört” a gabona miatt
– olvasható a La Repubblica hasábjain. A lap szerint különböző okokból Lengyelország és Magyarország most ugyanazon az oldalon találja magát, hiszen mindkét ország megtiltotta az ukrán mezőgazdasági termékek bevitelét. Arról is írnak, hogy Brüsszelt mindenekelőtt a Moszkva elleni szövetség gyengülése aggasztja, hiszen a budapesti és varsói pozíció valóban „rendkívüli fegyvert” jelent Putyin javára.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij
Facebook
Twitter
YouTube
RSS