Szlovákia történetének egyik legsötétebb, politikai színezetű gyilkosságára deríthet fényt az a hónapokkal ezelőtt újraindított nyomozás, amely az 1996-ban a saját autójában felrobbantott fiatal rendőr halálának körülményeit vizsgálja. Noha a korábbi vizsgálatok már nagyrészt feltárták, hogy Róbert Remiáš meggyilkolása Vladimír Mečiar korábbi miniszterelnöknek és Ivan Lexának, a szlovák titkosszolgálat volt nagy hatalmú vezetőjének állhatott érdekében, a bűnösök egyelőre megúszták a felelősségre vonást. A PestiSrácok.hu információi szerint az újra leporolt nyomozásnak az adhat új lendületet, hogy a gyilkossággal kapcsolatban megszólalt az eddig hallgatásba burkolózó maffiavezér, Roháč szlovákiai főnöke, Róbert Lališ, akinek segítségével talán pontot tudnak tenni a húsz évvel ezelőtt történt merénylet végére.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Néhány hónapja a szlovák sajtóban jelent meg a hír, hogy a helyi hatóság újra leporolta az egész Szlovákiát megrázó, húsz évvel ezelőtt történt Remiáš-gyilkosság aktáit. Denisa Baloghová rendőrségi szóvivő a PestiSrácok.hu-nak is megerősítette a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökségen zajló eljárás tényét, de a nyomozás érdekeire való tekintettel bővebb tájékoztatást nem kívánt adni. A szóvivő annyit még elárult, hogy az ügynek egyelőre nincsenek gyanúsítottjai, így az ismeretlen tettesek ellen folyik.
A rendőr, aki túl sokat tudott
A 26 éves rendőrtisztet 1996. április 29-én este tíz óra körül autójában robbantották fel. A gyilkosság szálai az akkori szlovák államfő fiának elrablásáig vezethetők vissza. Remiáš túl sokat tudott Michal Kováč köztársasági elnök fiának 1995-ös elrablásáról, amelyet később Ivan Lexával, a szlovák titkosszolgálat (SIS) egykori nagyhatalmú vezetőjével és Vladimír Mečiar volt szlovák miniszterelnökkel hoztak összefüggésbe. A hivatalosan soha be nem bizonyított gyanú szerint az emberrablás oka az volt, hogy Mečiarnak súlyos politikai vitái voltak az elnökkel, a SIS pedig fia ellehetetlenítésével próbálta őt lemondásra kényszeríteni. A Németországban hűtlen kezelés miatt körözött ifjabb Kováčot végül 1995 augusztusában lopott furgonnal elrabolták, Ausztriába vitték, és ott átadták a német rendőröknek. Ennek kapcsán azonnal nyomozás és vizsgálat indult Szlovákiában, amelyben a SIS nem volt hajlandó részt venni, de egy kiugrott titkos ügynök, Oskar Fegyveres, a SIS-kommandó tagja részletes feltáró vallomást tett, amelyben egykori főnökét és Mečiart nevezte meg az akció megrendelőjének. A férfi a vallomása megtétele után Svájcba menekült, és csak 2004-ben, álnéven tért vissza hazájába, majd újra külföldre távozott. Fegyveres bujkálása alatt összekötője egyik legjobb barátja, a rendőrként szolgáló Róbert Remiáš volt, aki sokat tudott az államfő fiának elhurcolásáról, és ugyancsak vallomást kívánt tenni.
Rettegett a titkosszolgálattól
A jelenleg életfogytiglani fegyházbüntetését töltő szlovák maffiavezér, Mikuláš Černák szerint éppen ezért kellett meghalnia, legalábbis erről írt tavaly megjelent könyvében a több gyilkosság miatt elítélt gengszter, aki szerint maga a kormányfő, Vladimír Mečiar adott a SIS-en keresztül utasítást Michal Kováč államfő fiának elrablására, majd egy évvel később Lexa a Sýkora-csoport alapítójánál, Miroslav Sýkoránál megrendelte Róbert Remiáš megölését is. A rendőrtiszt egyébként halála előtt arról panaszkodott, hogy nagyon fél, mert a titkosszolgálat követi, megfigyeli őt, de kollégái nem vették komolyan, sőt felrobbantása előtt néhány nappal felhívta édesanyját, akinek azt mondta, ha vele bármi történik, azért az akkori miniszterelnök Mečiar és Ivan Lexa lesznek a felelősek. A Lexa-féle törvénytelenségeket 1999-ben feltáró Mitró-jelentés megállapította, hogy a rendőr nem tévedett, Remiáš telefonját illegálisan lehallgatták, őt pedig megölése napjáig megfigyelték.
Megölték a kémfőnökre valló koronatanút
A Vladimír Mitro kémfőnök által jegyzett jelentés arról is szólt, hogy a SIS külön – törvényen kívül működő – egységet hozott létre a szervezett bűnözőkkel való kapcsolattartásra. Különböző törvénytelen akciók elvégzésével bízták meg őket, gyaníthatóan több, az 1998-as választások előtti politikai színezetű robbantás végrehajtói is ők voltak Magyarországon. Ennek a halálkommandónak volt tagja az Aranykéz utcai robbantás és a Fenyő-gyilkosság miatt első fokon elítélt Jozef Roháč és Imrich Oláh is, akiket összefüggésbe hoztak ugyan a Remiáš-gyilkossággal, de 2006-ban – részben a Mečiar-féle amnesztia miatt – megszüntették ellenük az eljárást, ahogy a felbujtással gyanúsított egykori titkosszolgálati főnök, Ivan Lexa ellen is. Ellenük egyébként már 1999-ben terhelő vallomást tett egy szlovák gengszter, Karol Szatmári, aki ugyan visszavonta a vallomását, de a sorsát nem kerülhette el: néhány évvel később ismeretlen személyek kivégezték.
Megszólalhatott Rohác szlovákiai főnöke
Állítólag Černákot – nem hivatalosan – 2012-ben és 2013-ban ugyancsak meghallgatták a Remiáš-ügyben, de állítása szerint szavait nem vették komolyan. Szlovák sajtóhírek szerint most sem a maffiavezér elmondásaira, hanem olyan információkra hivatkozva rendelték el újra a nyomozást, amelyek segítségével végre pontot tudnak tenni a húsz évvel ezelőtt történt gyilkossági ügy végére. Értesüléseink szerint az újraindított nyomozásban fontos információkat árult el a hatóságoknak Remiáš meggyilkolásáról Miroslav Sýkora utódja, a szlovák alvilág legkegyetlenebb, leggazdagabb és legnagyobb hatalmú vezéralakja, a merénylettel összefüggésbe hozott Roháč szlovákiai főnöke, Róbert Lališ, akit idén márciusban ítéltek nem jogerősen életfogytiglani fegyházbüntetésre. Emellett úgy tudjuk, a Sýkora-klán több tagja is vallomást tett már. A parameter.sk is arról írt legutóbb, hogy Lališnak Černákkal ellentétben közvetlen információi lehetnek a leszámolásról, ráadásul ügyvédje korábban úgy nyilatkozott, hogy védencével ő is „beszélgetett már a Remiáš-ügyről”.
A címlapon Róbert Remiáš látható, fotó: ujszo.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS