Szlovénia készül egy esetleges Horvátországon keresztül érkező menekülthullám fogadására – közölte a szlovén belügyminisztérium a Delo című szlovén napilap hétfői jelentése szerint.
A szárazföldi, balkáni útvonalon közlekedő menekültek a horvát határon keresztül fokozatosan érkezhetnek nagyobb számban Szlovéniába is – áll a minisztérium közleményében, amely a sajtó által feltett azon kérdésre próbál választ adni, hogy Szlovénia felkészült-e egy úgynevezett “másodlagos migrációs” nyomásra.
Szlovénia az év végéig 250 migráns befogadását tervezi Szíriából és más közel-keleti országokból, de felkészül arra a lehetőségre is, hogy kezelni tudjon olyan helyzetet, amely Macedóniában, Szerbiában vagy Magyarországon az ellenőrizhetetlen menekültáradat miatt már előállt – írták a közleményben. A hatóságok szerint Szlovénia lehetőségeihez mérten kisebb kontingenseket tud befogadni, és elsőbbséget élveznek majd a “veszélyeztetett csoportok”, úgymint a nők és a gyerekek – fogalmaztak a közleményben.
Szlovénia még májusban jelezte, hogy önkéntes kvóták alapján két éven belül, az EU-n kívülről 720 menekült befogadására hajlandó, majd ezt a számot Miro Cerar miniszterelnök később 500 főre csökkentette. A szlovén kormány egy hónappal ezelőtt úgy döntött, hogy az EU-tagállamok vezetőinek júliusi megállapodásában vállaltaknak eleget téve Mariborban, Ljubljanában, az olasz határ melletti Postojnában és Debeli Rtic tengerparti üdülővárosban helyezi el a menekülteket. A baj csak az a lap szerint, hogy a létesítmények összesen legfeljebb 220 fő befogadására alkalmasak. Az újság utal rá, hogy ami a menekültpolitikát és a menekültstátusz megadását illeti, Szlovénia a “legellentmondásosabb” EU-tagállam.
A szlovén Amnesty International adatai szerint 2011-ben háromszázan folyamodtak menekültstátuszért és mindössze húszan kapták meg. Szlovéniában jelenleg 140 menekült tartózkodik. A hatályos törvények szerint – amelyet még az előző kormány módosított így – a menedékjogot kérők még ingyenes jogi útmutatást sem kaphatnak.
Forrás, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS