Európában egyre mélyül a szakadék azok között, akik bevándorláspártiak, illetve akik a bevándorlásra mint biztonsági kockázatra tekintenek – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden az MTI-nek nyilatkozva, miután részt vett a Szlovéniában megrendezett Bledi Stratégiai Fórumom.
A miniszter telefonos nyilatkozatában azt mondta: egyre súlyosabbá válik a vita, ráadásul ezt tovább súlyosbítja a szolidaritás egy rendkívül önkényes értelmezése is. Számos európai ország önkényesen válogat a szolidaritás elemei között, ráadásul Európát veszélybe sodró módon, mert a szolidaritást és a biztonságot teljesen külön kezeli egymástól – hangsúlyozta a miniszter. Ugyanakkor úgy vélte: a szolidaritásnak és biztonságnak kéz a kézben kellene járnia, nem létezhet egyik a másik nélkül.
“Az a szolidaritás, amely aláássa a kontinens biztonságát, az nem szolidaritás, és káros Európa számára”
– húzta alá. Szijjártó Péter kijelentette: Budapest határozott álláspontja, hogy a szolidaritás megítélésénél minden elemet, így a biztonság kérdését és a határok őrizetét is hangsúlyosan figyelembe kell venni.
Magyarország nemcsak beszél, hanem tesz is érte”
– mondta a tárcavezető, majd hozzátette: azontúl, hogy megvédte saját határait és ezzel együtt Nyugat-Európát – nem kímélve a személyi és anyagi ráfordításokat -, jelentős segítséget nyújtott a nyugat-balkáni országoknak, hogy ők is meg tudják védeni saját határaikat. Az idei esztendőben összesen 357 magyar rendőr szolgál, illetve szolgált a Nyugat-Balkánon, közülük a legtöbben, 226-an Macedóniában, 105-en Szerbiában, valamint 26-an Bulgáriában – részletezte a miniszter. Mint mondta, Nikola Dimitrov macedón külügyminiszterrel tartott találkozóján világossá tette, Magyarország készen áll arra, hogy jövőre is biztosítsa rendőri jelenlétét a nyugat-balkáni határokon. Egyrészt, hogy a nyugat-balkáni országok meg tudják védeni saját határaikat, másrészt, hogy zárva tudják tartani a nyugat-balkáni migrációs útvonalat – tette hozzá a tárcavezető. Kifejtette: ezzel azt akarják elérni, hogy egy esetleges újabb migrációs áradat ne érhesse el Magyarország déli határait.
“Magyarország azzal fejezi ki szolidaritását Európa megvédésében, hogy nem csak a saját határát védi”
– szögezte le Szijjártó Péter. A diplomáciai tárca vezetője számos kétoldalú tárgyalást folytatott európai kollégáival. Közülük kiemelte Aleksandar Andrija Pejovicot, Montenegró Európa-ügyi miniszterét, Karl Erjavec szlovén külügyminisztert, valamint Miro Cerar szlovén kormányfőt, akikkel egyetértettek abban, hogy a Nyugat-Balkán integrációs folyamatát fel kell gyorsítani, hiszen ez az Európai Unió számára rendkívül fontos biztonsági kérdés.
“Amennyiben a nyugat-balkáni térséget gyorsabban tudjuk integrálni az EU-ba, akkor jelentős mértékben enyhíthetünk olyan történelmi konfliktusokat és feszültségeket, amelyek miatt jelenleg a Nyugat-Balkánon könnyen támadhatnak olyan helyzetek, amelyek az EU számára biztonsági kockázatot jelenthetnek”
– hangsúlyozta a miniszter. A szlovén külügyminisztérium 2006-ban szervezte meg először a Bledi Stratégiai Fórumot, amely szerinte mára a régió egyik legfontosabb diplomáciai eseményévé nőtte ki magát. Az idei, 12. konferencia megpróbált válaszokat adni a változó világ olyan kérdéseire, mint az éghajlatváltozás, a biztonsági, valamint a technikai kihívások. A rendezvénynek hetven országból közel ezer résztvevője volt. A fórumon számos magas rangú tisztségviselő is részt vett, köztük Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke, Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Angel Gurría, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára, továbbá tizenöt külügyminiszter.
Ausztria és Magyarország tovább erősítette rendőri együttműködését
Közben megállapodást írt alá Wolfgang Sobotka osztrák és Pintér Sándor magyar belügyminiszter a két ország biztonsági területen történő együttműködésének kibővítéséről, amely többek között az illegális bevándorlás elleni küzdelemben és a terrorgyanús személyek kiszűrésében segít majd – derült ki az osztrák belügyminisztérium keddi közleményéből. A dokumentum szerint a Wolfgang Sobotka és Pintér Sándor által hétfőn Miklóshalmán (Nickelsdorf) aláírt új szerződés lehetővé teszi a határon átnyúló légi és vízi útvonalak megfigyelését, és az intenzívebb információcserét az embercsempészet elleni küzdelemben. Eszerint az illegális bevándorlás megakadályozása érdekében az osztrák rendőrök már az utolsó magyar településen felszállhatnak a Magyarországról érkező és Ausztriába tartó vonatokra, hogy így biztosítsák a határon áthaladó szerelvények ellenőrzését. Továbbá közös osztrák-magyar járőrszolgálatról is döntöttek, lehetőség lesz a terrorgyanús személyek határon átnyúló közös körözésére, valamint a határmenti sporteseményeken közös rendőri jelenlétre.
“Magyarország a biztonság kérdésében Ausztria egyik legfontosabb partnerországa”
– idézte a közlemény Wolfgang Sobotka belügyminisztert, aki alapvető fontosságúnak nevezte a két ország közvetlen és fokozott együttműködését. Elmondta: a szervezett bűnözés nem ismer határokat, a rendőrségnek lépést kell tartania az új kihívásokkal.
“Az Ausztria és Magyarország közötti jó együttműködés garancia arra, hogy a Balkánon át érkező migrációs áradat megállítható”
– hangsúlyozta a közlemény tanúsága szerint Pintér Sándor, aki szerint a megállapodás biztosítja azt is, hogy a rendőri együttműködés még tovább mélyíthető. A két ország közötti rendőri együttműködés jogi alapját 2004-ben fektették le, és 2007 óta, amikor Magyarország belépett a (belső határellenőrzés nélküli) schengeni övezetbe, csak nőttek a közös rendőri munkát érintő kihívások – olvasható az osztrák belügyminisztérium közleményében.
PS/MTI, fotó:MTI, KKM
Facebook
Twitter
YouTube
RSS