Vasárnap elhunyt Komáromi András üzletember, a Welt 2000 Kft. volt tulajdonosa. Szombatig jogtulajdonosa volt a cég legfontosabb termékének, az EMIR forráskódjának. Ez az a szoftver, amelyik Magyarország EU-csatlakozása óta kezeli a brüsszeli pénzek pályáztatását és elosztását. Komáromi nem volt beteg. Közeli barátai szerint nagyon megviselte a cég eladása körüli vita, és nem kizárt, hogy váratlan halála összefügg ezzel. – írja a 444.hu.
Mint tegnap a PestiSrácok is megírta, az állam még a 2000-es évek elején megvette a programot a Welt 2000-től, a forráskód viszont furcsa mód a cégnél maradt, így a Welt 2000 nélkül nem lehetett fejleszteni, alakítani rajta. Ez évenként több milliárd forintos bevételt jelentett a cégnek. A céget érthetően a tulajdonosok nem akarták eladni, a Miniszterelnökség viszont meg akarta venni, és határozott nyomást gyakorolt a cégtulajdonosokra.
December elején a NAV fegyveres ellenőrei szálltak ki a Welt 2000 irodájába, és a tulajdonosok lakására is. Komáromi Andrásnál is megjelentek kora reggel, iratokat és számítógépeket foglaltak el. Nem hivatalos forrás szerint áfacsalási ügyben nyomoztak. Lázár János határozottan állította, hogy nem tudott a NAV-os vizsgálatról, annak semmi köze a Miniszterelnökség vételi szándékához.
A program forráskódja mindvégig a Welt 2000 tulajdonában maradt, a cég frissítette és tartotta karban a programot, ami elég jó üzlet volt: 2004 óta becslések szerint körülbelül 15 milliárd forint megrendelést jelentett.
Sok pletyka terjedt az államigazgatásban arról, hogy ezt a számára rendkívül kedvező üzleti konstrukciót csak úgy érhette el a Welt, ha valamilyen korrupciós csatornán tudta megközelíteni a döntéshozókat. Ezeket a pletykákat erősítette, hogy Komáromi egy ideig az MSZP jelöltjeként tagja volt a kőbányai önkormányzatnak. A cég vezetői ezeket a vádakat mindig is visszautasították, szerintük ez tudatos lejárató akció volt.
Úgy értesült a 444.hu, a cégvezető környezetében sokan meglepődtek, amikor decemberben telejsen váratlanul úgy határozott, hogy mégis eladja a céget az államnak. Korábban minden vételi szándékot kategorikusan visszautasítottak. Pedig voltak próbálkozások, akkor is amikor Bajnai Gordon felügyelte az EU-s pénzeket, és a 2010-es kormányváltás után is.
A teljes cikk a 444.hu-n olvasható
Facebook
Twitter
YouTube
RSS