A The New York Times ünnepi számában megjelent újságcikkre hivatkozva azt írja az Index: a Magyar Nemzeti Arcvonal vezetőjének, Győrkös Istvánnak sokkal szorosabb volt a kapcsolata az orosz hírszerzőkkel, mint az eddig feltételezhető volt.
Mint arról a portál korábban bezámolt, az orosz katonai hírszerzés, a GRU (Glavnoje Razvedivatyelnoje Upravlenyije) emberei kapcsolatban álltak a Győrkös István vezette Magyar Nemzeti Arcvonallal, az MNA-val. Győrkösék airsoftos gyakorlatozásaiban orosz diplomaták is részt vettek, erről pedig a hazai titkosszolgálatok és a katonai elhárítás is tudott. Információk szerint az orosz katonai hírszerzés emberei már évekkel ezelőtt felbukkantak a hazai szélsőjobbos szubkultúrában, nem csak a Magyar Nemzeti Arcvonal környékén. Az orosz titkosszolgálati kapcsolatok a Hídfő nevű oldalon már tetten érhetőek voltak, ezt az MNA hozta létre 2012-ben. A honlap első bejegyzéseit még cirill betűkkel írták. Eleinte Győrkösék tettek fel rá tartalmakat, és a honlap akkor lett országosan ismert, amikor az oroszok azzal vádolták Magyarországot, hogy fegyvereket és tankokat szállít Ukrajnának. Az orosz külügyminisztérium ekkor a Hídfő egyik cikkére hivatkozott, mivel az oldal három olvasói fotót hozott le, amiket tankokról készítettek Nyíregyházán. Az Index információi szerint ezekhez a képekhez az orosz katonai titkosszolgálatnak is köze volt.
A Hídfőt akarták megszerezni
A New York Times újságírója több bizottsági taggal is beszélt, akiktől megtudta: a Magyar Nemzeti Arcvonalnak (MNA) a GRU-sokkal közös harci játékai, airsoftos gyakorlatozásai 2010 és 2012 között voltak a legintenzívebbek – vagyis már bőven a második Orbán-kormány idején. A nemzetbiztonsági bizottság tagjait a magyar titkosszolgálatok arról is tájékoztatták, hogy az MNA és a diplomatafedésben lévő orosz hírszerzők kapcsolata olyannyira szoros volt, hogy a GRU-sok évente ötször is leutaztak Budapestről Bőnybe airsoftozni. Az orosz hírszerzők számára a közös airsoftos gyakorlatozás – ami valójában a katonai kiképzés egy formája – csak a felvezetés volt: a magyar szolgálatok szerint a GRU valódi célja a Győrkös István által alapított weboldal, a Hídfő megszerzése volt. Az orosz szerverre költöző Hídfőt ezután orosz dezinformációkat terjesztő oldallá alakították át. A Times szemléz is a hídfős álhírekből: az egyik szerint az amerikai belbiztonsági miniszter kijelentette, hogy a novemberi elnökválasztás során nem történtek kibertámadások; a másik szerint Ausztria fel akarja oldani az Oroszországgal szembeni szankciókat; egy harmadik álhír pedig azt állítja, a NATO főtitkára Washington vazallusává akarja tenni az európai nemzeteket. A New York Times felidézi, hogy a bőnyi gyilkosság előtt pár nappal Norvégiában is őrizetbe vettek egy régóta ott élő, de orosz állampolgárságú szélsőjobboldali férfit, aki skandinávokat toborzott a kelet-ukrajnai harcokban való részvételre, mely harcokban az orosz szeparatisták oldalán egyébként maga is többször részt vett.
Forrás: INDEX. fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS