Úgy tűnik, hiába írtunk marasztaló cikket Gyárfás Tamás mellé állva (vigyázat, irónia!), a “forradalmárok” nem adják fel a küzdelmet. Az úszótársadalom hétfői kiáltványában együtt követelte a teljes vezérkar távozását, Cseh László többszörös olimpiai ezüstérmes magánbeszélgetésben lemondásáról beszélt, aztán meggondolta magát. A Gyárfás vezette szövetség hétfő délután válaszolt: az első bekezdésekben saját munkájukat dícsérték, ezután került sor az elfogadhatatlanul viselkedő Hosszú Katinkára.
„Stand by me” (Állj ki mellettem) – énekelhetné az ismert slágert némileg elkeseredetten Gyárfás Tamás, de valószínűleg nincs kedve dalolni. Bármilyen nagy túlélő, bármennyire is elmozdíthatatlannak látszik – erre utal, hogy még a kormányhoz közeli lapok sem mertek, mernek egyenesen fogalmazni vele kapcsolatban –, úgy tűnik, lassan veheti a kalapját. Hétfő reggel nyolckor jelent meg a közösségi oldalon az a kiáltvány, amely az úszótársadalom összefogását is bizonyítja. Ebben Hosszú Katinkáék – megannyi világklasszis sportoló és szakember – már nem csupán Gyárfás, de az egész vezérkar távozását követelik.
Ezt követően jelezte – a 24.hu információi szerint – Cseh László – aki afféle közvetítő szerepet képvisel a sportolók és a hitelét vesztett vezetőség között -, hogy kilépne ebből a játékból: lemondana elnökségi tagságáról, és nem venne vesz részt abban a vizsgálóbizottságban, amelyben a úszószövetség saját maga után nyomozott volna (még véletlenül se tévesszük össze őket egy gittegylettel). Később a sportoló cáfolta lemondásának gondolatát, mert ezt írta: „… tény, hogy reggel egyik úszótársammal telefonon megosztottam a keserűségemet, elmondtam neki, mennyire bánt, hogy ők úgy gondolják, nem tudom képviselni az érdekeiket. Közöltem vele, hogy ha ez így van, akkor feleslegesen ülök az elnökségben, de ez egy baráti beszélgetés volt, nem hatalmaztam fel, hogy velem kapcsolatban bárkinek bejelentést tegyem. Ha valamikor is hasonló döntést kívánok hozni, azt magam fogom személyesen bejelenteni.”
A neves, aktív úszók közül talán ő az egyetlen, aki még kitart – elnökségi tagsággal is jutalmazták -, ahogyan talán az sem véletlen, hogy éppen Cseh korábbi edzője, Turi György dícsérte a jelenlegi vezetést. Mások nem ennyire lelkesek.
Hosszúék a reggel kiadott kiáltvány szövegét a hétvégén egyeztették – a hírek szerint a Hosszú Katinka-Shane Tusup versenyző-edző páros lakásán. „Sajnálattal tapasztaljuk, hogy a Magyar Úszó Szövetség részéről szakmaiatlan és üres frázisok záporoznak felénk, illetve az egyetlen kritikáinkra érkező válasz a személyeskedés. Az úszó társadalom döntő része nem mer kiállni saját meggyőződése mellett, tudva, hogy az anonim problémafelvetés lehetősége nem biztosított – írták a kiáltványban, majd így folytatták: – Egy emberként kijelentjük, hogy a jelenlegi elnök és az általa működtetett antidemokratikus rendszer semmiképp sem szolgálják a magyar úszósport érdekét. Nincs szükségünk olyan vezetőre és apparátusra, amely nem vesz tudomást az úszók, edzőik és a mindennapi munkájukat segítő szakember gárda igényeiről, szakmai véleményéről, akik jelenléte a versenyzők zavartalan felkészülését hivatott biztosítani”.
Egyenes szavak. A játéknak vége – írhatnánk, de Gyárfás múltjából is tudjuk: ő nem az a feladós figura.
Czene: Hargitay kapitánynak nem, de Gyárfás helyére megfelel?
Hétfő délután Czene Attila is megszólalt. Az 1996-ban olimpiai bajnok Czene a múlt héten szövetségi diktatúráról beszélt. Akkor a Gyárfásék által kinevezett Hargitay András szövetségi kapitány megvédte a szövetséget. A korábbi államtitkár most azt MTI-nek így nyilatkozott: „Hargitay András akkor mondana igazat, ha ő lenne az elnök, akkor az úszók többsége elhinné, hogy a szövetségben valóban nincs diktatúra. Ez a megoldás duplán eredményre vezetne, mert nem vagyok egyedül azzal a véleményemmel, hogy nem ő a legmegfelelőbb személy a szövetségi kapitányi poszt betöltésére, helyette az úszótársadalom szívesebben látná Sós Csabát, aki erre a tisztségre a legalkalmasabb” – mondta.
Gyárfásék szerint nincsen csodálatosabb szövetség az övéknél
A Magyar Úszó Szövetség elnöksége végül csak késő délután reagált a kritikákra. „A feltüzelt versenyzők tévúton járnak, követeléseik megalapozatlanok. A magyar úszósport az időnként jelentkező nehézségek, egy-egy negatív történés ellenére sikeres, eredményes, helytállása az egész világon tekintélyt parancsoló. Egyetlen nemzeti úszószövetség sem rendezett, rendezhet annyi nemzetközi versenyt – világbajnokságot, Európa-bajnokságokat –, mint a magyar (nem, viszont többen visszaléptek, és helyettük rendezhettünk mi – a szerk.), melynek kapcsán előbb a margitszigeti létesítmény bővült, hamarosan pedig megnyitják a Dagály-úszókomplexumot. Elindult és hatékony a nagyszabású, nyolc régióban zajló Jövő Bajnokai program. A válogatottak a világ különböző pontjain idilli körülmények között készülhetnek, összességében sikert sikerre halmoznak” – állt a közlemény elején. Majd így folytatták: „A szövetség gazdálkodása tökéletesen átlátható, a MÚSZ bármely tagja számára hozzáférhető, a szakmát érintő finanszírozási döntésekben az eredményesség a legfontosabb szempont. Így a válogatott versenyzők valamennyi, kellően indokolt kérését a szövetség maradéktalanul teljesítette az elmúlt években, legyen szó edzőtáborozásról vagy sporteszközök beszerzéséről”.
Nem meglepő, hogy a közlemény végén ismét nekiestek a kérlelhetetlen ellenfélnek, Hosszú Katinkának – aki külön készülve, három olimpiai aranyával megtehette, hogy “nekiment” az egyeduralkodó Gyárfásnak. „Tény, hogy a Magyar Úszó Szövetség, beleértve az elnököt, a mindenkori szövetségi kapitányokat immár egy éve nem ért szót Hosszú Katinka edzőjével, az amerikai Shane Tusuppal, de ennek nem csak nyelvi nehézségei vannak. Hosszú Katinka eredményei – mint ahogy ezt többször hangsúlyoztuk – lenyűgözőek, ám az a magatartás, amelyet az edző-férj tanúsít itthon és külföldön, elfogadhatatlan. Hosszú Katinka és edzője mellett szól a siker, és az azzal járó közös örömök, viszont ellenük, hogy azzal nem szabadna visszaélni” – írta Gyárfás, azaz, hogy az úszószövetség.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS