Szó sincs sztrájkról, egyelőre csak annak az előkészítéséről van szó – mondta a PestiSrácok.hu-nak Galló Istvánné a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke. Az érdekvédő szerint ez pillanatnyilag még nem jelent konkrétumot, de egyfajta biztosítékként szolgál, ha a kormány nem a pedagógusok által kijelölt irányba mozdul el.
Minden az irányon múlik
Ha a kormány nem teljesíti a pedagógus sztrájkbizottságának 25 pontos követelését, akkor végső lépésként országos sztrájkot hirdetnek – fogalmazott a PestiSrácok.hu-nak Galló Istvánné a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke. Minderről azután döntött az PSZ országos vezetőség, hogy hétfőn kiértékelte a múlt pénteki Rétvári Bence parlamenti államtitkárral folytatott egyeztetést, majd a másnapi Kossuth téri pedagógustüntetésen történteket. Az érdekvédő a múlt pénteki egyeztetés kapcsán annyit mondott, ott akkor csak dátumokat kaptak a változásokra vonatkozóan, de arról nem esett szó, hogy a követeléseikből mennyi és milyen formában valósulhat meg. Ígéretet kaptak rá, hogy a héten megkapják a kormány javaslatcsomagját, amely már az irányvonalakat is tartalmazza.
A héten még kivárnak
Most minden azon múlik, hogy a pedagógusok kéréseiből mi és hogyan valósul meg.
“Megvárjuk a kormány elképzeléseit, kiértékeljük, majd döntünk a folytatásról – hangsúlyozta Galló Istvánné.”
A PSZ országos vezetése mindenesetre nem bízza a véletlenre az események alakulását, és a tárgyalások kimenetelétől függetlenül megkezdte az előkészületeket az országos sztrájk megszervezésére.
“Mi is a tárgyalások sikerében vagyunk érdekeltek, de kicsit nagyobb nyomatékot adva az elkövetkező egyeztetéseknek, megkezdtük az országos pedagógussztrájk előkészítését” – szögezte le kérdésünkre a szakszervezeti vezető.
Gallóné Istvánné hozzátette azt is, erre azért van szükség, mert egy sztrájkot megszervezni nem kis feladat, de ha most hozzálátnak, és a tárgyalások nem vezetnek eredményre, azonnal lépni tudnak.
Mi az, ami már jó tárgyalási alap lehet?
A 25 pontból nincs olyan, amely kimaradhatna. A PSZ elnöke szerint ezek mindegyike szorosan kapcsolódik egymáshoz. Tehát nem tud elképzelni olyat, hogy leadjanak vagy engedjenek a kéréseikből.
A pedagógusok a többi közt azt szeretnék, ha visszaállítanák a 18 éves korig tartó tankötelezettséget, csökkentenék a diákok terheit, a tananyagot, illetve a kötelező tanulói óraszámokat. A KLIK átszervezését oly módon, hogy maximum annyi jogosítvánnyal rendelkezzen, mint az önkormányzatok, miközben az intézmények visszakapnák autonómiájukat, az intézményvezetők pedig munkáltatói illetve gazdálkodási jogaikat. Szeretnék, ha eltörölnék a tanárok kötött munkaidejét, illetve a kötelező heti óraszámot 22-ben állapítanák meg. További kéréseik közt van még a szabad tankönyvválasztás, és a béremelés is.
A sztrájk részletei titkosak
Taktikai és stratégiai okokkal magyarázva nem árult el részleteket a lehetséges sztrájkkal kapcsolatban a PSZ elnöke, így egyelőre homály övezi, hogy mi történik, ha a kormány és a pedagógusok nem jutnak dűlőre. A pedagógusok sztrájkbizottságának hétfői határozatában is csak a következő áll:
“A Pedagógusok Szakszervezetének országos vezetőség úgy döntött, hogy nem vesz részt az EMMI által összehívott közneveséi kerekasztal munkájában. A Pedagógusok Szakszervezete bízik a pedagógusok sztrájkbizottsága és a kormány között zajló tárgyalások sikerében, de ezzel egy időben megkezdi az előkészületeket az országos pedagógussztrájk megszervezésére.”
Reggeli Start
Előzetes megbeszélés nélkül ült egy asztalhoz Galló Istvánné és Rétvári Bence, Emberi Erõforrások Minisztériumának (EMMI) parlamenti államtitkára hétfőn az ATV Startban. A spontán alakult közös interjúban az Emmi politikai államtitkára a szombati pedagógus sztrájkkal kapcsolatban azt mondta, a hasonló rendezvényekre óhatatlanul rátelepednek a pártok, megemlítve, hogy a Demokratikus Koalíció is azért helyzete későbbi időpontra a kongresszusát, hogy a tagjai részt vehessenek a tüntetésen. Galló Istvánné erre reagálva elmondta: a demonstrációt a szakszervezetek szervezték, és arra kérték a pártokat, hogy ne vigyék ki a logóikat a rendezvényre. Rétvári kijelentette: egyetértenek azzal, hogy át kell alakítani a Kliket, ami szerinte a jelenlegi formájában nem működik jól. Arra a felvetésre, hogy a szakszervezetek azt szeretnék, hogy teljesen szűnjön meg az állami fenntartás az államtitkár azt válaszolta: kormányzati oldalról nem támogatják, hogy visszatérjenek a korábbi állapotok. Rétvári arról is beszélt, hogy partnerek abban, hogy az iskolák több jogosítvánnyal rendelkezzenek a jelenleginél. A szakszervezeti vezető szerint az iskoláknak teljes autonómiával kellene rendelkezniük, és ez csak úgy valósulhat meg, ha az intézményeket kiemelik a Klikből. Rétvári szerint azonban így is nagy a tanárok autonómiája. Az államtitkár a diákok leterheltségével kapcsolatban elmondta, több alternatíva van arra, hogy ezt csökkentsék, ilyen például a 9 évfolyamos általános iskola bevezetésének ötlete.
Forrás: PestiSrácok.hu/ATV
Címlapfotó: portfolio.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS