Jogok nélküli polcszervizes dolgozók, leselejtezett alkalmazottak, legfeljebb szürkének nevezhető munkavállalók. A szolnoki Auchanban folyó anomáliákról írt cikkünk után megkérdeztük Bubenkó Csabát, a KDFSZ elnökét, ő hogy látja a polcszervizesek helyzetét. Kiderült: általános a félelem, a kilátástalanság és a kiszolgáltatottság a dolgozók között.
GASZNER VERONIKA – PestiSrácok.hu
Nem egyedi Brigitta esete, aki a szolnoki Auchannal kapcsolatban tárta fel nekünk, milyen visszaéléseket folytat az áruház vezetése, és mennyire kiszolgáltatottak az ott dolgozók. Olvasóink is megerősítették, hogy több korábbi “polcos” is áldozatul esett Balázs Ildikó, az áruház igazgatója zsarnokságának. A helyi kiskirályokon túl azonban az egész országra kiterjedő probléma, hogy a polcszervizesek még a „mezei” bolti dolgozóknál is kevesebb jogot élvezhetnek.
Hamis bejelentések, elmaradó túlóra- és műszakpótlékok, a szabadság és a táppénz lehetőségének szinte teljes hiánya – jellemezte a multiláncok külsős polcfeltöltő embereinek helyzetét Bubenkó Csaba, a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének (KDFSZ) elnöke. Elmondta, hogy többen kértek már tőle segítséget, de a polcszervizes dolgozók olyan kiszolgáltatott helyzetben vannak, hogy még nevüket sem merik vállalni munkaadóikkal szemben.
Bár többségük teljes munkaidőben, főállásban dolgozik, mégis csak 4-6 órában jelentik be őket, ami hatással van betegbiztosításra, a táppénzre, a nyugdíjazásra. Szabadságukat legfeljebb papíron vehetik ki, a valóságban sem műszakpótlékkal, sem túlóra-díjakkal nem számolhatnak.
Miért éri meg akkor mégis? Természetesen a pénz miatt. Míg egy áruházi eladó vagy árufeltöltő örül, ha megkeres havi 100 ezer forint nettót, addig egy polcszervizes ennek a másfélszeresét is zsebre teheti hó végén – hála a mindenkinek kedvező kiskapuknak. Könnyen belátható, hogy foglalkoztatásuk így is legfeljebb „szürke”, a felállással pedig látszólag mindkét fél jól jár, ezért is ekkora a csönd.
Korábban azt is megírtuk, hogy a külföldi példára itthon is alkalmazott polcszerviz messze elmarad a nemzetközi díjazási gyakorlattól: a hazai órabér 2 euró körüli, azaz nettó 600 forint körül mozog, míg Nyugat-Európában nem ritka a 20 euró feletti órabér.
A polcszervizesek alkalmazása igazán jó biznisz: a beszállítók is jól keresnek, a munkáltatónak nem kell annyi járulékot fizetni, mint amennyi egy teljes állású alkalmazott után járna, a polcszervizes pedig jobb pénzt kereshet, ha halálra dolgozza magát, lemond jogairól és hallgat.
Bubenkó szerint annak, hogy a szolnoki Auchan vezetőjét még cikkünk után is védi a multicég, az lehet az oka, hogy megfelelő számokat produkál, a vállalat érdeke pedig a profit, a munkaerő helyzete már senkit sem érdekel. Sőt, a dolgozókat “le is selejtezik”, ha egészségi állapotuk megromlik, miután feláldozták életüket az áruházlánc oltárán. Ilyenkor az üzemorvos kiállít egy alkalmatlansági igazolást, a vállalat felbontja munkaszerződését, a volt dolgozó összes költsége pedig az államra hárul.
Bubenkó szerint a legnagyobb gond, hogy nincs valódi érdekképviselet Magyarországon: amíg a szakszervezetek a munkaadót védik és mindenre rábólintanak, sőt, üdvözlik a multik követeléseit, addig a munkavállalók segítség nélkül maradnak és magányos és csendes harcot vívnak zsarnokoskodó főnökeikkel.
A szolnoki Auchanban folyó visszaélésekről a nagy port kavart, múlt havi írásunk megszületése előtt megkérdeztük Balázs Ildikót is, az áruház vezetőjét, ám ő a kérdést végig sem hallgatva azonnal támadóan reagált. Később az Auchan állásfoglalásában elmondta, tud az itt történtekről, de az esetet egyedinek nevezte, holott olvasóink megerősítették, nem kivételes Brigitta története és maga Bubenkó Csaba is elmondta, rengeteg a a hasonló eset.
A PestiSrácok.hu a jövőben is tudósítani fog azokról a munkavállalókról, dolgozókról, akiknek nincs igazi fóruma és nem merik máshol elmondani történetüket. Ha Önt is érte hasonló sérelem és megosztaná velünk, úgy írjon a [email protected] címre.
A vezető képen 2012-ben bérkompenzációért tüntető Auchan-dolgozók. Fotó: Index/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS