“A Belügyminisztériumnak az a célja, hogy tiszta helyzetet teremtsen az ágazatban” – jelentette ki a bérnővérek alkalmazásának megszüntetéséről a tárca egészségügyi államtitkára. Takács Péter a Magyar Nemzetnek adott interjúban hangsúlyozta: ez egy szürke zónás foglalkoztatás volt, a munkaerő-közvetítő cégek kvázi kizsákmányolták a szakdolgozókat. Az államtitkár kiemelte, a kormány közel negyvenezer betegnek nyújtott segítséget január elsejétől, amikor tovább bővítette az államilag támogatott gyógyszerek körét. “Ez nagy dolog, hiszen a rendkívül rossz nemzetközi gazdasági helyzet ellenére is tudták ezt biztosítani a költségvetésből” – mutatott rá. Az államtitkár kitért még az új háziorvosi ügyeleti rendszerre, az ágazatban dolgozók béremelésére, valamint a várólisták hazai helyzetére is.
Takács Péter hangsúlyozta, az egyik legfontosabb változás, hogy elhagyják a szocialista típusú bértáblát. Elmondása szerint egy sokkal rugalmasabb bértáblára állnak át, ahol az eddigi tíz helyett már csak öt kategória lesz a végzettségnek megfelelően, az alapfokútól az egyetemi, illetve adott esetben tudományos fokozatot szerzett végzettségig.
Akik a legtöbben vannak, azok a középfokú végzettséggel és OKJ-s képzettséggel rendelkező szakdolgozók, nővérek, ápolók. Ők eddig az „E” fizetési sávban voltak, ez most a hármas kategória lesz
– fogalmazott az államtitkár. Ezek a szakdolgozók, amennyiben az alapkategóriába tartoznak, akkor a 410 ezer forint és a 684 ezer forint közötti sávban kereshetnek majd. Azokat a szakterületeket pedig, amelyek ápolási szempontból extra terhet – nagyobb pszichés vagy fizikai nyomást – jelentenek, kiemelt kategóriába soroltuk. Az ebben tevékenykedők alapbére 498 ezertől 770 ezer forintig terjed.
A II. kerületi polgármester szerint katasztrofális állapotok uralkodnak a Szent János kórházban
Takács Péter reagált Őrsi Gergely egészségüggyel kapcsolatos bejegyzésére: “Csak megjegyzem – mint a Szent János kórház volt főigazgatója –, hogy Őrsi polgármester úr, miután megválasztották, bejelentkezett hozzám, hogy beszélgessünk a kórház helyzetéről, és úgy általában a II. kerületi emberek egészségügyi ellátásáról. Majd ezt a találkozót lemondta. A második találkozót is lemondta, majd megüzente, hogy inkább menjek be hozzá én”. Az államtitkár hozzátette,
később ezt a találkozót is lemondta, majd amikor a második gyermeke született, véletlenül összefutottam vele a szülészeten, és ismét fölajánlottam neki, hogy amennyiben tényleg érdekli a téma, én nagyon szívesen tájékoztatom. Mondta, hogy keresni fog, ezt azóta is várom. Tehát most, fél évvel az önkormányzati választás előtt hirtelen elkezdte érdekelni a kórház. Szerintem ez képmutatás, és nagyon remélem, hogy nem fognak ennek fölülni a fővárosi, különösen a II. kerületi polgárok.
Takács Péter hangsúlyozta, az egészségügyi államtitkárság az Országos Kórházi Főigazgatósággal és az Országos Mentőszolgálattal együttműködve folyamatosan nyomon követi a budai kórházak helyzetét annak érdekében, hogy a betegek ellátása mindenhol folyamatos és zavartalan legyen. Ezért is kezdeményeztem egyeztetést a budai kórházak igazgatóival 2024. január 10-én.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/Hegedüs Róbert
Facebook
Twitter
YouTube
RSS