Kutatók egy csoportja olyan antitestet azonosított, ami képes lehet blokkolni a SARS-CoV-2 koronavírus működését, szúrta ki az Origo. A rangos Nature Communications folyóiratban bemutatott ellenanyagot egyelőre csak laboratóriumi sejttenyészeteken próbálták ki, de a szakértők szerint a molekula ígéretes alapja lehet egy új antitest-terápia kifejlesztésének.
A publikációban ismertetett ellenanyag egy úgynevezett humán monoklonális antitest. Monoklonális antitesteknek nevezzük azokat az immunfehérjéket, melyek egyazon immunsejttelepben (klónban) termelődtek.
A felfedezés – ami a holland Utrechti Egyetem, az Erasmus Egészségügyi Központ és a Harbour BioMed biotechnológiai vállalat együttműködésével valósult meg – részben egy korábbi kutatáson alapul; 2002-2003 között a kutatók egy régebbi koronavírus, a SARS-CoV ellen kerestek antitesteket. Ezek között most sikerült ráakadni egy olyan molekulára, ami az új koronavírust, vagyis a SARS-CoV-2-t is képes semlegesíteni.
Az eljárást bemutató tanulmány társszerzője szerint, az általuk felhasznált úgynevezett “monoklonális antitest” egy olyan fehérjedoménhez kötődik, ami mind a SARS-CoV-nál, mind a SARS-CoV-2-nél jelen van, ezért tudja mindkét kórokozót semlegesíteni. A megfigyelés alapján nem zárható ki, hogy az immunfehérjét más, jövőben támadó koronavírusok ellen is be lehet majd vetni.
A terápiás antitesteket jellemzően előbb állatokban állítják elő, majd “humanizálják”, azaz úgy módosítják őket, hogy emberekben is problémamentesen tudjanak működni. Segíti a szakértők munkáját, hogy az újonnan leírt antitest már “teljesen emberi”, nincs szükség további jelentős átalakításra, ami egyrészt gyorsítja a fejlesztési folyamatot, másrészt biztonságossá teszi az immunfehérje alkalmazását.
Forrás: Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS