Krajnyák Pétert, a Nemzeti Nyomozó Iroda volt helyettes vezetőjét, a Lakatos Csaba ügetőhajtó elleni merényletkísérlet első előadóját hallgatta meg a Fővárosi Törvényszék a Tanyi Györgyöt és társait érintő büntetőper csütörtöki tárgyalásán. Az ezredes kihallgatásán elhangzott, a Prisztás József egykori üzlettársát ért támadást profi bűnözők készítették elő, akik mindenképpen likvidálni akarták a három lövéssel életveszélyesen megsebesített hajtót.
A vádirat lényege szerint még 1996. november 13-án, az esti órákban Tanyi György elsőrendű vádlott, miután eltervezte, hogy megöli Lakatos Csabát, négy célzott lövést adott le a Fiumei úti Sírkert egyik épülete tetejéről a szomszédos ügetőn tartózkodó férfire. Tanyi és vádlott-társai előre megbeszélt szerepe az volt, hogy neki a merénylethez figyelést biztosítsanak, illetve autókkal a menekülésben segítsék. Végül azonban Tanyi és a temetőben figyelő társa taxival menekültek el, mert a többieket a kiérkező rendőrök a közeli utcákban igazoltatták és mivel a kocsijukban lőszert találtak – őket előállították. A sértettet a mintegy 22-24 méterről leadott négy lövésből három találta el – egy a nyakán, egy az ágyéki csigolyája mellett, egy pedig a bal combjánál – az életét a gyors orvosi beavatkozás mentette meg. Tanyi Györgyöt előre kitervelten elkövetett emberölés kísérletével vádolják, míg három társa a vád szerint bűnsegédként vett részt a cselekményben.
Nem volt elég bizonyíték?
Krajnyák Pétert, a Nemzeti Nyomozó Iroda volt helyettes vezetőjét hallgatta meg a bíróság a Tanyi Györgyöt és társait érintő büntetőper csütörtöki tárgyalásán. Krajnyák meghallgatására azért került sor, mivel 1996-ban ő vezette a vád tárgyát képező Lakatos Csaba elleni gyilkossági kísérlet első nyomozását. A tárgyaláson tett és a korábbi nyomozati vallomásából az derült ki, hogy az ezredes húsz év távlatából már nem sok mindenre emlékezett, annyit azonban elmondott, illetve az általa jegyzett összefoglaló jelentésből kiderült, hogy már a nyomozás korai szakaszában felvetődött a Tanyi-család szerepe, mivel (ahogy az a vádiratban is szerepel) nem sokkal a támadás után a közeli utcában az elsőrendű vádlott két testvérét igazoltatták és előállították. Utóbbira azért került sor, mivel hasonló kaliberű töltényeket foglaltak le tőlük (a fegyvert 1997. március 26-án találta meg egy kertész a temetőben), mint amilyeneket a tett helyszínén is találtak – mondta a tanú, hozzátéve, hogy végül, bizonyítékok hiányában csupán tanúként tudták kihallgatni őket és csak lőszerrel való visszaélés miatt indult ellenük eljárás.
Profi elkövetőkről beszélt a nyomozás első vezetője
Az is nyilvánvalóvá vált az akkori rendőrök számára, hogy az elkövetők profi bűnözők, akik előzetesen feltérképezték a helyszínt. A végrehajtásból pedig az is kiderült, hogy végezni akartak Lakatos Csabával – hangzott el a tárgyaláson, de az ugyanakkor nem derült ki, hogy mi volt a bűncselekmény motívuma. Az 1997 júliusi, a mai tárgyaláson ismertetett, nyomozást lezáró összefoglaló jelentésben sem szerepelt, hogy Tanyiék miért és kinek a megbízásából lőhettek rá az ügetőhajtóra. A jelentés annyit állapított meg, hogy Lakatos szoros üzleti kapcsolatban állt az 1996. november elsején kivégzett Prisztás József vállalkozóval, akivel kapcsolatban fél évvel ezelőtt mondta ki jogerősen a bíróság, hogy felbujtóként Portik Tamás felelős az üzletember megöléséért. Portik szerepe Lakatos Csaba ügyében is előkerült az újraindított nyomozás során, igaz, végül ezzel a bűncselekménnyel nem gyanúsították meg az Energol-vezért. Az energolos neve annak kapcsán merült fel, hogy a sértett állítása szerint elszólta magát a Prisztás-gyilkosság megbízójáról. Lakatost ugyanis kihallgatták a milliárdos vállalkozó meggyilkolása után egy nappal és a kihallgatás végeztével a folyosón kötetlen beszélgetést folytatott a merénylettel kapcsolatban a körülötte álló rendőrökkel. Ekkor kotyogta el a férfi, hogy Portik Tamásnak állhatott érdekében Prisztás lelövése. Néhány nappal később pedig már ő maga volt a célpont.
„Lakatos Csabáról mindenki tudja, hogy egy vamzer”
Az összefoglaló jelentés még nem tért ki Portik szerepére, mivel Lakatos ezekről az információkról csak 2012-ben beszélt először. Tanyiékkal kapcsolatban sem jegyzett meg többet, csupán annyit, hogy szervezett bűnözéshez köthetőek és vélhetően bűnözésből tartják fenn az életvitelüket. A tárgyaláson elhangzott továbbá, hogy arra vonatkozóan sem merült fel adat, hogy az áldozat és a vádlottak között konfliktus lett volna azt leszámítva, hogy Tanyi György az 1996-os meghallgatása után megjegyezte, hogy „Lakatos Csabáról mindenki tudja, hogy egy vamzer”. A tárgyalás elején meghallgatták azokat a volt járőröket is, akik az elsők között értek a lövések után a helyszínre, de ők húsz év múltán szinte semmire nem emlékeztek.
Címlapfotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS