Ha Tarlós István újra indul a főpolgármester-választáson, minden esélye megvan arra, hogy harmadszorra is győzzön: a budapestiek 45 százalékának szavazatában biztos lehet. A Nézőpont Intézetnek a Magyar Idők számára készített legfrissebb budapesti közvélemény-kutatása alapján a feltételezhető siker oka, hogy Tarlós István 11 százalékponttal népszerűbb, mint a kormánypárt.
A Nézőpont Intézet szeptemberi közvélemény-kutatása alapján a Tarlós Istvánnak mért támogatottsággal szemben egy eddig még meg nem nevezett baloldali közös jelölt 30 százalékot tudna maga mögé állítani. Az elképzelt ellenzéki polgármester-jelölt még az LMP-s jelölt 8, valamint a jobbikos jelölt 6 százalékát beleszámítva sem tudná megelőzni a Fidesz-KDNP ma megnevezett jelöltjét. Nem beszélve arról, hogy az összefogó pártok támogatottságának összeadódása korántsem egyértelmű, sőt, valószínűtlen. A 11 százaléknyi rejtőzködőt is figyelembe véve Tarlós nagyjából ugyanazt a 49 százalékos eredményt érheti el, mint 2014-ben.
Minden társadalmi csoportban legalább kétharmad azoknak az aránya, akik az elmúlt nyolc évben előrelépést tapasztaltak Budapesten, összességében pedig a fővárosiak 71 százaléka vélekedett így. Még a baloldaliak többsége (53 százalék) is ezen az állásponton van, de a Jobbik táborának nagyobb része is (56 százalék) fejlődést érez 2010 óta. A kormánypártok táborában pedig tulajdonképpen nincsenek olyanok, akik elégedetlenek lennének a főpolgármester munkájával.
Felborultak az erőviszonyok a szétforgácsolódott ellenzékben
A fővárosi pártpreferencia-adatokból kiderül az is, hogy Tarlós István 11 százalékponttal népszerűbb a Fidesz-KDNP-nél a fővárosban. A Fidesz KDNP-nek a biztos szavazókon belül 34 százalékos támogatottsága van, de a hivatalban lévő főpolgármester az MSZP-tábor és az LMP-szavazók 14, illetve 16 százalékát is maga mögött tudhatja. Az ellenzék darabokban hever a fővárosban, a legerősebb kormányellenes párt a Momentum Mozgalom (10 százalék), őt követi a Demokratikus Koalíció (9 százalék), illetve a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Jobbik (8-8 százalék), az MSZP és a Párbeszéd 6-6 százalékon áll a fővárosban, az LMP pedig 5 százalékot szerezne. Egyik párt sem éri el a Fidesz-KDNP népszerűségét, mivel a rejtőzködők aránya 12 százalékos, amely fele akkora, mint a kormánypártok előnye bármely ellenzéki párttal szemben.
Forrás: Nézőpont Intézet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS