Felfüggesztette Tarlós István főpolgármester a február 17-én életbe lépett új parkolási rendeletet, amely nem kis felháborodást váltott ki az autósok körében. A módosítás értelmében ugyanis utólag nem lehetett bemutatni az érvényes parkolójegyet. Vagyis, akkor is járt a büntetés, ha az autós kifizette a parkolást, csak épp a cédula leesett a műszerfalról, vagy még a parkolóautomatánál fizetett.
A főváros első embere a Magyar Nemzetnek adott interjújában kijelentette, utasítani fogja a fővárosi közterület-felügyelőket, hogy Budapesten a parkolójegyek utólagos bemutatásának megnyugtató rendezéséig ne bírságolják azokat az autósokat, amelyeknek amiatt nincs a szélvédőjük mögött jegy, mert éppen megvásárolják azt.
A főpolgármester azután közölte ezt, hogy az elmúlt napokban nagy felháborodást váltott ki a Fővárosi Közgyűlés február közepén egy hónapos hatálybalépéssel elfogadott parkolási rendelete. A Kúria ugyanis a 2015. szeptember 8-án hozott, az utólagos bemutatást szabályozó paragrafus több részletét megsemmisítette, mire a városvezetés a mozgáskorlátozottakra vonatkozó részek kivételével az egész érintett bekezdést törölte.
A legfelsőbb bírói fórum szerint az azonnali hatállyal törölt részek több, magasabb szintű jogszabályba ütköztek. Így az öt naptári napon belüli bemutatás kötelezettsége, valamint az, hogy a bemutatással havonként legfeljebb egy alkalommal élhetett a megbüntetett autós, de csakis akkor, ha az autójára nem volt 30 napnál régebben kiszabott és nem vitatott parkolásidíj- és pótdíjtartozás. A Kúria határozatát azzal indokolta, hogy az érintett önkormányzat törvényi háttér nélkül kétszer is hozzájuthat a várakozási díjhoz és a pótdíjhoz – írja a lap. A bíróság véleménye szerint mivel fő szabályként a közút ingyen vehető igénybe, a díjfizetés lényegében egy lehetséges „késztető eszköz” annak gazdaságos használatára.
Tarlós István hozzátette, attól tartottak, hogy a korlátlan utólagos bemutatással sokan visszaélnek majd, de az elmúlt hónapok adatai szerint ezzel a lehetőséggel az autósok alig 10-15 százaléka élt. A főplgármester elismerte, hogy hibáztak, és a Kúria határozatának indokolásában szereplő felhívást, hogy a visszaélések visszaszorítására találjanak „törvényes megoldást”, nem fogadták meg. Hozzátette: mindenképpen megnyugtató jogi megoldást szeretne.
Forrás: Magyar Nemzet
Fotó: PestiSrácok; Horváth Gyula Péter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS