Tavaly 23 584 mérgezéses esetet jelentettek az ellátásában részt vevő orvosok, egészségügyi intézmények, ami hat százalékkal több, mint az azt megelőző évben – közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) kedden az MTI-vel.
Az NNK Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálata (ETTSZ) által készített jelentés szerint csökkent a halálos kimenetelű esetek száma, a véletlen balesetek jelentős részében továbbra is kisgyermekek a mérgezések elszenvedői. 2018-ban 23 584 mérgezéses esetet jelentettek, ez 1409 esettel több, mint az előző évben. Bejelentett halálos eset 68 volt, ezek többnyire öngyilkosság miatt következtek be. A férfiak körében közel 30 százalékkal nagyobb volt a mérgezések gyakorisága, és a mérgezések közel fele a 25 és 54 év közötti korosztályt érintette. Az összegzés szerint a mérgezések az esetek 63,5 százalékában élvezeti cikk vagy függőség miatt – alkohol, kábítószer, gyógyszer – következett be. Minden ötödik mérgezés indítéka öngyilkosság volt, ezek jelentős része gyógyszermérgezés volt. Az öngyilkossági szándékból bekövetkezett mérgezések a nők körében voltak gyakoribbak (63 százalék), az élvezeti, függő, véletlen és egyéb indítékú mérgezések tekintetében pedig a férfiak voltak érintettek – olvasható a közleményben. Az esetek több, mint fele tavaly is alkoholmérgezés (55 százalék), közel harmada pedig gyógyszermérgezés (29 százalék) volt. Ezt követték az ipari és háztartási anyagokkal (6,7 százalék), illetve a kábítószerekkel (6,6 százalék) történt mérgezések. Az ipari és háztartási anyagokkal történő mérgezések túlnyomó részben balesetnek, véletlennek tekinthetők, ezek legnagyobb hányada tavaly is gázmérgezés (30,9 százalék) volt, főként szén-monoxiddal (344 eset) és a tisztítószerek összeöntésekor keletkező klórgáz belélegzése miatt (91 eset). A háztartásban előforduló tisztítószerek közül leggyakrabban mosógél-kapszulákkal (156 eset) történt mérgezés, annak szájba, szembe kerülésével. Az esetek 85 százalékában 1-4 éves gyermekeket érintett a baleset. Jelentős a hipóval (141 eset), savakkal (101 eset), valamint etilén-glikollal (fagyálló) történt esetek száma, utóbbi kapcsán 145 esetet jegyeztek fel, és ezek egy része öngyilkossági szándékra vezethető vissza – írták. Az NNK felhívja a figyelmet, hogy a mérgezéses eseteknek több, mint a felét alkohol okozza, de fokozottan érdemes odafigyelni a háztartási anyagok megfelelő használatára is, hiszen a mérgezések többsége így megelőzhető. Szintén kiemelik a tavaszi nagytakarítással járó többszörös vegyszerhasználat veszélyeit, felhívják a figyelmet a tisztítószerek keverésének tilalmára. Fokozott figyelmet igényelnek az 1-4 éves kisgyermekek; 2018-ban 1048-en kerültek kórházba a háztartásban előforduló gyógyszerek, tisztítószerek, irtószerek, mérgező növények – helytelen tárolásából adódó – véletlen elfogyasztása miatt – közölték.
Mérgezésgyanú esetén az egészségügyi toxikológiai szolgálat 06-80-20-11-99-es zöld számán kérhető tájékoztatás a nap 24 órájában.
Forrás: MTI; Fotó: stock
Facebook
Twitter
YouTube
RSS