Távozik a Tesla igazgatótanácsának éléről Elon Musk, de a vállalat vezérigazgatója marad; ő és a vállalat 20-20 millió dollár büntetést fizet, mert a cégvezető a Twitteren a cég részvényárfolyamát befolyásoló, félrevezető üzenetet tett közzé – tudatta helyi idő szerint szombaton a megállapodás részleteit az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC).
A SEC és a Tesla között létrejött megállapodás értelmében Musknak 45 napon belül le kell mondania az igazgatótanácsi elnökségéről, és három évig nem választható újra erre a posztra, de ő marad a vállalat vezérigazgatója. Az alku alapján a Teslának két független tagot kell választania a testületbe.
Musk augusztus 7-én bármilyen előzetes bejelentés nélkül a Twitteren tudatta a nagyvilággal, hogy fontolgatja, hogy 420 dolláros részvényárfolyamon kivonja a vállalatot a tőzsdéről, és ehhez a szükséges forrás is biztosított. Az üzenet hatására a Tesla részvényeinek árfolyama több, mint tíz százalékot emelkedett. Pár héttel később bebizonyosodott, hogy sem a tőzsdei kivonás terve nem valós, se a pénz nincs meg rá. A SEC ezért a héten bírósághoz fordult, mert úgy ítélte meg, hogy Musk üzenete minden alapot nélkülözött, és ártott a befektetőknek.
A SEC a perben eredetileg azt is el akarta érni, hogy a bíróság tiltsa el Muskot a cégvezetéstől, ám a szombati megállapodásban erről a hatóság letett. Ez a befektetők szerint is óriási károkat okozott volna az egyébként évről évre rendre veszteséges Teslának, melynek neve szinte egybeforrt Elon Muskkal.
A vállalatnak a SEC azt rótta fel, hogy a cég gyakorlatilag semmilyen kontrollt nem gyakorolt afölött, hogy Musk milyen üzeneteket tesz közzé a Twitteren, hogy tartalmaznak-e olyan információt, melyről hivatalosan is értesíteni kell a felügyeletet, vagy hogy amit ír, az helytálló-e egyáltalán.
A Tesla és Musk egyelőre nem reagált a SEC által bejelentett megállapodásra. A Tesla részvénye Elon Musk kivásárlási szándékának augusztus 7-i bejelentését követően tíz százalékkal 380 dollár közelébe emelkedett. A későbbiekben azonban a részvényárfolyam folyamatos csökkenésnek indult az Elon Musk ellen a médiában intézett támadások és a SEC vizsgálatának a megindítása miatt.
Az S3 értékpapír piaci elemző cég kimutatása szerint az amerikai tőkepiacon 13 milliárd dollárnyi “short” pozíció halmozódott már fel a Tesla árfolyamának az esésére várva.
Az árfolyamesésre játszó spekulánsok (short sellers) értékpapírokat kölcsönöznek a részvények birtokosaitól, majd az aktuális árfolyamon azonnal értékesítik is azokat abban a reményben, hogy a kölcsönidő lejáratakor, amikor a papírokat vissza kell adni a tulajdonosnak, alacsonyabb árfolyamon vásárolhatják vissza azokat a tőzsdén.
Az S3 kalkulációja szerint a Tesla részvény erősödése az év eleje óta viszont már 3 milliárd dollárnyi árfolyamesésre játszó befektetést “égetett el”. A részvény tőzsdei kivezetésével hatalmas veszteség érné a short pozíciót tartó befektetőket.
A Tesla részvénye az értékpapír felügyelettel létrejött megállapodás előtt pénteken 264,77 dolláron 13,90 százalékos eséssel zárt New Yorkban a Nasdaq piacon. Vasárnapra a tőzsdén kívüli kereskedelemben a papír árfolyama fél százalékkal 266 dollárra emelkedett.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS