Továbbra is kétségbeejtő a helyzet az Olaszországba tartó migrációs útvonalon: míg a Földközi-tengerbe veszett menekültek száma újra rekordot döntött, az olasz ellenzék szerint az ott tevékenykedő civil szervezetek taxik módjára szállítják a partra a bevándorlótömegeket – írja a Magyar Idők.
Csak a húsvéti hétvége alatt közel kilencezer migránst mentettek ki a tengerből, ahol az EU Határ- és Partvédelmi Ügynökségének (Frontex) mentőcsapatai mellett a nem kormányzati szervezetek (NGO-k) hajói is megállás nélkül szolgálatot teljesítettek. Az ENSZ Menekültügyi Főbizottságának friss adataiból kiderül, hogy idén újabb rekordot döntött a vízbe fulladtak száma: az egy évvel ezelőtti 853 főhöz képest idén már 1073 személyt nyelt el a hullámsír. Az olasz parti őrség és a nemzetközi civil szervezetek folyamatosan segítségért kiáltanak, szerintük a rendelkezésre álló pár tucat mentőhajó nem elég a tavaszias időjárás miatt állandósuló bevándorlási hullám biztonságossá tételére. Hiába mentettek meg egy év alatt 37 ezer menedékkérőt, az olasz ellenzék és számos szakember is úgy véli, hogy a Földközi-tengeren tevékenykedő civil szervezetek gyakorlatilag együttműködnek a hajókat útnak indító embercsempészekkel. Legutóbb Carmelo Zuccaro szicíliai ügyész jelezte: bizonyítékai vannak arra, hogy közvetlen kapcsolatok vannak egyes nem kormányzati szervezetek és líbiai embercsempészek között. Zuccaro februárban kezdett vizsgálatba a menekültbiznisz kapcsán, de állítása szerint akkor még nem voltak bizonyítékai a civil szervezetek ellen. Most sem rózsás a helyzet: a Reuters hírügynökség beszámolója szerint az ügyész birtokában továbbra is csupa olyan információ van, amelyet egy esetleges bűnügyi nyomozás során nem tud használni. Az olasz ellenzék persze rögtön felkarolta Zuccaro ügyét, és arra kérték Marco Minniti belügyminisztert, hogy a parlamentben számoljon be a Földközi-tengeren szolgáló civilek tevékenységéről.
„Gondoskodni fogunk arról, hogy napvilágra kerüljön a menekültdrámán meggazdagodó NGO-k piszkos játéka”
– idézi az MTI a bevándorlóellenes Északi Liga szenátusi frakcióvezetőjét. Luigi Di Maio, a szintén ellenzéki Öt Csillag Mozgalom egyik vezető politikusa is válaszokat követelt: „Egy Frontex-jelentés a segélyszervezeteket még azzal is vádolta, hogy bűnözőket vettek hajóik fedélzetére. Szeretnénk tudni, hogy ki finanszírozza ezeket az NGO-kat és hajóikat, amelyek az egész földközi-tengeri térségben cirkálnak, hogy a menekülteket Olaszországba vigyék.” Paolo Gentiloni miniszterelnök mindenesetre elhessegette a kritikákat, és a múlt heti kanadai látogatása során leszögezte: a civil szervezetek folyamatosan életeket mentenek, így leginkább köszönetet érdemelnek. Korábban a Zero Hedge nevű blog készített riportot a témában. Tapasztalataik alapján valóban kifogásolható a civil mentőcsapatok tevékenysége, hiszen a legtöbbjük már akkor a mentési helyszínre érkezik, amikor a menedékkérők még útnak sem indultak Líbiából. Mint írják, az olasz kikötőkben állomásozó hajók értesítést kapnak a „szállítmányról”, a líbiai partoknál felveszik a bevándorlókat, majd több mint négyszáz kilométert tesznek meg, hogy visszaérjenek a dél-olaszországi kiindulási pontra ahelyett, hogy a tunéziai Dzsardzsísz alig száz kilométerre fekvő kikötőjébe vinnék a rászorulókat. A közös európai fellépés elmaradása miatt az olasz kormány az utóbbi hónapokban magához ragadta a kezdeményezést, és komoly diplomáciai erőfeszítésekbe kezdett az Afrikából érkező migrációs hullám megfékezése érdekében. A római vezetésnek ugyanakkor nincs könnyű dolga, hiszen a legtöbb bevándorló a polgárháború sújtotta Líbián keresztül igyekszik bejutni az Európai Unió területére, az anarchisztikus viszonyok miatt pedig nehéz megbízható partnert találni az együttműködésre.
Líbiában rendeznék a migrációs folyamat kiváltó okát
Az ANSA olasz hírügynökség líbiai forrásokra hivatkozva a napokban arról számolt be, hogy az olasz külügynek titokban sikerült tárgyalóasztalhoz ültetnie a líbiai konfliktus legnagyobb szemben álló erőinek képviselőit Rómában. Az észak-afrikai ország keleti részét uraló tobruki kormányzat évek óta nem hajlandó elismerni a nemzetközi közösség által legitimnek tartott tripoli székhelyű kormány elsőbbségét, ezzel konzerválva Líbia instabilitását. Szakértők szerint rövid távon ugyan csekély esély mutatkozik a béke alapfeltételének számító kiegyezésre a két fél között, ám a tárgyalások megkezdése biztató jelnek számít. Az ANSA értesüléseit hivatalosan nem erősítették meg, de a hírügynökség tudni véli, hogy az uniós tagállamok vezetőit is tájékoztatták a megbeszélésekről. Az olasz kormány idén több megállapodást is tető alá hozott a tripoli vezetéssel, valamint az ország délnyugati területeit ellenőrző beduin törzsszövetséggel a migrációval kapcsolatban. A remények szerint az alkuknak köszönhetően jelentősen csökkenhet az Európába érkező bevándorlók száma.
Forrás: Magyar Idők, fotó: Reuters
Facebook
Twitter
YouTube
RSS