Nem foglalkozik a továbbiakban az ellenzéki összefogás kérdésével Molnár Zsolt, MSZP-s politikus, aki kemény csörtében maradt alul Botka László, szocialista miniszterelnök-jelölttel szemben. A vita kimondva-kimondatlanul ismételten a Gyurcsány Ferenccel való ellenzéki összefogásról szólt, amelyben a lekollaboránsozott Molnár engedékenyebb hangot ütött meg, míg Botka magát a felvetést is árulásnak tekinti, de főleg azt a tényt, hogy az általa meghatározott irány mögött korántsem zárkózik fel egy emberként az MSZP, és hogy a DK-val való összefogás igénye sajtónyilvánosságot kapott. Megjegyezzük, a fideszes Kósa Lajos emellett felhívta a figyelmet arra a lehetséges Botkához köthető taktikára, amely 2018-ban elengedné a kisebb baloldali pártok kezét, hogy 2022-ben egy baloldali (MSZP) kihívója lehessen a Fidesznek, míg a többiek eltűnnek a szavazói érdektelenség süllyesztőjében.
Elege lett az MSZP elnökének a párton belül, ám a széles nyilvánosság előtt dúló vitából, és keddre magához rendelte Botka László miniszterelnök-jelöltet, valamint Molnár Zsolt elnökségi tagot – tudta meg a Népszava.hu. A portál több forrásból is úgy értesült, a szocialisták elnöke rombolónak és haszontalannak tartja a sajtón keresztül való üzengetést, emiatt az eddig nagy szabadságot élvező miniszterelnökjelölt „megregulázására” készül. A Népszava szerint Molnár Gyula üzenetét az ügy mindkét szereplője komolyan vette, Molnár Zsolt ezért már hétfőn Szegedre utazik, hogy előzetesen egyeztessen Botkával. A politikus az MTI kérdésére a látogatás kapcsán elmondta, mielőbb rendezni kell az MSZP-n belüli vitákat. Molnár Zsolt közölte azt is, semmilyen személyes ellentéte nincs Botka Lászlóval, de azt szeretné, ha a stratégiai kérdéseket személyesen, illetve a MSZP testületei előtt beszélnék meg, nem pedig a nyilvánosság előtt.
Célunk közös, a NER (Nemzeti Együttműködés Rendszere) és Orbán Viktor kormányfő leváltása – szögezte le a politikus.
Mint az Index.hu arról beszámolt, a békülési szándék vezette hétfő délután Botka-Molnár találkozót. A portál úgy tudja, Molnár Zsolt továbbra is visszautasította Botka vádjait, ugyanakkor jelezte, “teljes mellszélességgel” kiáll a programja mellett. Molnár állítólag ígéretet tett arra, hogy a jövőben nem foglalkozik a szövetségi politikával, és „zárt ajtók mögött beszélik meg a véleménykülönbségeket” – írja az Index.hu.
A két eddig álláspontjában kérlelhetetlennek mutatkozó szocialista politikus véleménykülömbsége abból adódik, hogy míg Botka nehezen viseli, hogy az általa meghirdetett, és a szocialisták kongresszusán száz százalékosan támogatott programmal és iránnyal Molnár Zsolt alig egy hónappal később, ráadásul nagy nyilvánosság előtt szembemenjen. Az emiatt le-kollaboránsozott Molnár viszont szívére vette Botka cseppet sem finomkodó jelzőjét, mondván egy demokratikus párban elvileg mindenkinek joga van kinyilvánítani az akaratát.
Az MSZP már az öltözőben van
Molnár Gyula már pénteki Facebook-bejegyzésében is nyilvánvalóvá tette, hogy komolyan veszi, hogy cicaharcot folytató politikustársai a jövőben egymás között, vagy legalábbis párton belül rendezzék le a vitás ügyeiket. Mint fogalmazott, türelmet és nyugalmat kér mindenkitől.
Türelmet és nyugalmat kérek mindenkitől!! Türelmet a támogatóktól, a lehetséges szövetségesektől és mértékletességet belül! Az ellenfél azt állítja, hogy a meccs már elkezdődött és minden pillanatban eljátssza a gólörömöt, pedig az igazi kihívó (mi) még az öltözőben van. A csapatkapitány és a szövetségi kapitány is a helyén van és lesz/van taktika és stratégia arra, hogy amikor kifutunk a pályára ne legyen kétség hogy a meccs nyerhető. Én pedig azt ígérem, hogy többet nem fog veszekedés kihallatszani az öltözőből!
Feszkó van az összefogás körül
A feszültséget a Sztárklikk.hu szellőztette meg, ahol Molnár Zsoltot arról kérdezték, mi igaz azokból a szocialista berkekből kiszivárgó hírekből, hogy közte és Botka László között a választási stratégia kapcsán ellentét alakult ki. Molnár akkor még óvatosabban fogalmazva gyorsan leszögezte, hogy teljes mellszélességgel áll Botka mögött, akit az ellenzék egyetlen lehetséges jelöltjének tekint. Hozzátette, az MSZP szövetségi politikájával kapcsolatban ugyanakkor vannak és lehetnek nézeteltérések a párton belül. Mint megjegyezte, maga is inkább a legszélesebb népfront-politika híve, amelybe a Jobbikon kívül minden más (baloldali) ellenzéki pártot beleért.
Jószándékú balekok és kollaboránsok
Botka László a 168 Órának adott interjújában fogalmazott élesen, mikor arról beszélt, miközben választási szövetségre hívja az ellenzék pártjait, nem nézi jó szemmel a demokratikus oldal „kollaboránsainak”, „jószándékú balekjainak” ténykedését. A szocialista miniszterelnök utóbbiakkal kapcsolatban megjegyezte azt is, hogy tevékenységük csak a Fidesznek kedvez, ezért semmivel sem különbek azon kevesektől, akik – véleménye szerint – a Fidesz jól fizetett beépített emberei. A riportban Botka külön is kitért Molnár Zsoltnak a Sztárklikkben megjelent ötletelésére, amellyel kapcsolatban igen epésen megjegyezte, két dolgot nem tűr az MSZP-ben, az árulást és a kollaborációt.
Hisz még a Jobbikot sem sikerült Botka stratégiájával megelőzni
Molnár Zsolt sietve reagált Botka vádjaira a HVG.hu-nak adott interjújában, ahol leszögezte, hogy szerinte éppen a szegedi polgármester az, aki polgárháborút folytat az MSZP-n belül és kívül, miközben a szocialisták támogatottsága érdemben nem változott az elmúlt 8-9 hónapban, és még a Jobbikot sem sikerült megelőzniük. Mint fogalmazott,
együttműködés, baloldali összefogás nélkül nem lesz esély a NER leváltására. Azt, aki más véleményt mer megfogalmazni, nem demokratikus vitában, hanem megbélyegzés útján akarják eltávolítani, legyőzni.
Molnár ugyanakkor a riportban külön hangsúlyozza, nincs személyes ellentét közte és Botka László között, pusztán stratégiai vitáról van szó, mivel véleménye szerint éppen éppen a „többi baloldali párt megbélyegzése, a tutyimutyi, a szövetségi politikának még csak a látszatát sem keltő magatartás” az, ami a Fidesz újabb kétharmados győzelméhez vezethet. Bár véleménye szerint Botka nem tudja elviselni, ha más véleményt is megfogalmaznak vele szemben, a stratégiai kérdésekről – mint a DK-val való összefogás kérdése – inkább az MSZP választmányát kellene szavazás útján megkérdezni. Mint hozzátette, ha Gyurcsány Ferenc nem vállalna kormánytisztséget, a DK mintegy 7 százalékot hozhatna az ellenzéki összefogásnak.
Eszem ágában sincs beleszólni, de…
A vita ezen pontján maga Gyurcsány Ferenc sem állta meg, hogy egy Facebook-bejegyzés erejéig bele ne trollkodjon a szocialista politikusok vitájába. Mint fogalmazott, „eszem ágában sincs beleszólni az MSZP-n belüli vitákba, egy dologban azonban biztos vagyok: elég a háborúskodásból”. A DK elnöke szerint nyugalom kellene, kisebb hangerő, az emberek ugyanis véleménye szerint „élni akarnak. Csendben, kiszámíthatóan”. Mint hozzátette, a választások előtt alig nyolc hónappal a demokratáknak nem szabadna ölniük egymást, és a több nyugalomból és az igazukban való hitből származó magabiztosságból többre mennének, mint az acsarkodással. Bár elsőre úgy tűnhet, Gyurcsány Ferenc Molnár Gyulával egyetértésben állt bele a szocialista politikusok békítésében, a DK-s politikus bejegyzését mégis egy olyan képpel egészítette ki, amelyen Botka László és Orbán Viktor közösen látható.
Eszem ágában sincs beleszólni az MSZP-n belüli vitákba. Egy dologban azonban biztos vagyok: elég a háborúskodásból. Orbá…
Közzétette: Gyurcsány Ferenc – 2017. július 27.
Botka 2022-re készül
Csak zárójelben idéznénk ide Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetőjének a tusnádfürdői szabadegyetemen elhangzott politikai elemzését, ahol arról beszélt, az MSZP-n belül két eltérő stratégia van, és még nem döntötték el, melyiket fogják alkalmazni. Az egyik elképzelés szerint, amelyet Botka László képvisel abból indul ki, hogy 2018-ban nem lehet megverni a Fideszt, ezért 2022-re kell összpontosítani. 2018-ban magas részvételi arányt kell elérni, így a kis pártok kihullanak és 2022-re egy világos kihívó marad.
Forrás: MTI/nepszava.hu/168ora.hu/HVG.hu/facebook.com/index.hu; kezdőkép: hirado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS