Nincs mit szépíteni: még hónapokra vagyunk a téltől, de már csaknem 25 százalékos inflációt is mértek az Európai Unióban. A balti országok mindegyikében 20 százalék felett van a pénzromlás mértéke, de az uniós átlag is már 10 százalék. Miközben a nyugati szankciós politika fő állítása, hogy Oroszországnak jobban fáj, mint nekünk, ennek leghalványabb nyomát sem látjuk. A szabad, demokratikus közösség országaiban viszont a kibontakozó válság már időzített társadalmi bombát jelent. Kérdés, hogy ez mikor fog robbanni?
Az Eurostat adatai szerint az Európai Unió tagországai közül Észtországban nőttek legnagyobb mértékben a fogyasztói árak az előző évhez képest. A legészakibb balti államban a júliusi inflációs adat 23,2 százalék volt. Vagyis az átlagos fogyasztói kosár negyedével került többe idén júliusban, mint egy évvel ezelőtt.
HÁBORÚS INFLÁCIÓ
Manapság sokat hallhatjuk a baloldali megmondóemberektől, hogy Magyarország mindennél katasztrofálisabb állapotban van, azonban a tényeket tekintve azt mondhatjuk, hogy ez közel sem fedi a valóságot. A magyar inflációs adat ugyan várakozáson felül teljesített a maga 14,7 százalékos értékével, ez azonban nagyjából megegyezik a lengyelek 14,2 százalékos értékével, viszont jobb a bolgároknál mért 14,9 és a cseheknél mért 17,3 százaléknál.
REKORD AZ EURÓÖVEZETBEN
A fentieken túl az euróövezet 8,9 százalékos inflációs adata is új, negatív rekordnak számít. Az euróövezetben az energiaárak növekedési üteme lassult, 39,6 százalék volt a júniusi 42 százalék után, viszont a többi kategóriában gyorsult az áremelkedés: az alkohol- és dohánytermékek esetében 8,9 százalékról 9,8 százalékra, a nem energetikai ipari termékek körében 4,3 százalékról 4,5 százalékra, és a szolgáltatások területén 3,4 százalékról 3,7 százalékra.
Vezető kép: MTI/EPA/Andy Rain
Facebook
Twitter
YouTube
RSS