Giorgia Meloni vasárnap bejelentette, hogy lemond az Európai Konzervatívok és Reformerek elnöki tisztéről, utódjának pedig Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök jelölését támogatta. Meloni a beszédében a miniszterelnöki feladataira hivatkozott, de elemzők szerint a döntése hozzájárulhat a Patrióták Európáért és a szintén jobboldali Európai Konzervatívok és Reformerek jövőbeli egyesüléséhez. Ilyenkor készülhetne egy nemzetközi sajtószemle, de ahhoz képest, hogy így a második legerősebb frakció jönne létre, csak tücsökciripelés hallatszik mindenhol.
Az ECR és a Patrióták egyesülésével a második legerősebb pártszövetség jöhetne létre az EP-ben 162 képviselővel az Európai Néppárt 188 képviselője után. Deák Dániel még vasárnap szedte össze öt pontban, hogy milyen jelek mutatnak az egyesülés irányába.
1., December 4-én Orbán Viktor Rómában egyeztetett Giorgia Melonival, amelyről sejtelmesen csak ennyit árult el a magyar kormányfő: „Régi barátság, új fejezet, nagy tervek!” Ez már egyértelmű utalás lehet egy új típusú együttműködésre.
2., A Giorgia Meloni által az elnöki pozícióba jelölt Mateusz Morawiecki fontos szövetségese Orbán Viktornak, amikor a Patrióták Európáért pártszövetség létrejött, sokáig úgy volt, hogy ő is csatlakozik a lengyel PiS-el közösen.
3., Az egyik fő oka a két külön pártszövetségnek, hogy Marine Le Pen és Giorgia Meloni nem igen kedvelik egymást. Ugyanakkor most hogy Meloni hátrébb lép, ez az akadály is elhárulhat.
4., A háború rövidesen lezárul, így ez a konfliktustéma is megszűnhet köztük. Az Európai Konzervatívok és Reformerek több tagja ugyanis nemzeti alapon (balti vagy az oroszokkal szomszédos országok képviselői) támogatta a háború folytatását, emiatt nem értett egyet Orbán Viktorral ebben a kérdésben. Donald Trump győzelmével azonban változik a helyzet: várhatóan tárgyalások indulnak meg Putyinnal a háború befejezéséről, így ez az akadály is elhárul a két pártszövetség között.
5., Orbán Viktor többször is elmondta, a terve, hogy a patrióták a legerősebb vagy legalább a második legerősebb pártcsaládot alkossák az Európai Parlamentben, így erős ráhatásuk lenne a brüsszeli politikára. Ha a két pártszövetség egyesülne, akkor ez megvalósulhatna, sőt akár a két pártszövetség jelenleg 162 képviselőjéhez a függetlenek közül vagy az Európai Néppártból is csatlakozhatnának, ezzel megelőznék az Európai Néppártot, amelynek jelenleg 188 képviselője van.
A nemzetközi térben viszont senki nem kommentálta Meloni hátra- és Morawiecki előrelépését. A vasárnapi beszédet követő megfejtések kizárólag az Albániában létrehozott migránstáborral és Romano Prodihoz intézett keresetlen szavakkal és az argentin elnökkel foglalkoztak.
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS