Vádat emelt a Csongrád Megyei Főügyészség azzal a kurd nemzetiségű férfival és nővel szemben, akik a Kurd Munkáspárt tagjaként segítettek harcoló csapatokat 2010 és 2015 között – közölte a vádhatóság kedden.
A vádirat szerint a török állampolgárságú, de kurd nemzetiségű férfi kilenc, míg az iráni állampolgárságú, de kurd nemzetiségű nő nyolc éve csatlakozott a Kurd Munkáspárthoz (PKK). Irakban mindketten katonai kiképzésben részesültek, majd fegyveres szolgálatot teljesítettek a PKK kötelékében, de a harcokban nem vettek részt. Feladatuk a szolgálat során a Törökországban harcoló és a harcokból visszatérő egységeknek történő ruha- és élelmiszerszállítás volt. A vádlottakat 2014-ben áthelyezték Szíriába, ahol Kobani környékén egy laktanyában szolgáltak, és logisztikai feladatokat teljesítettek a Kurd Munkáspárt szíriai szervezete, az YPG, vagyis a Kurd Népvédelmi Egységek kötelékében, annak egyenruháját viselve. A vádlottak feladata továbbra is a harcoló kurd egységek ruhával és élelemmel történő ellátása volt. A vádlottak között érzelmi viszony alakult ki a szíriai szolgálat során, majd három éve elhatározták, hogy nem szolgálnak tovább és Irakba szöktek. Házasságkötésük után 2016-ban embercsempészek segítségével Európába indultak, majd több országon keresztüljutva tavaly decemberben a tompai tranzitzónába belépve menedékjogi kérelmet terjesztettek elő. A menekültügyi hatóságok a menekültkénti, oltalmazottkénti kérelmüket elutasították.
A Kurd Munkáspárt 1978 óta fegyveres harcot vív Törökország ellen a kurdok önrendelkezésének elismerése érdekében. Az Európai Unió Tanácsának rendelkezései, és az ehhez kapcsolódó egyezmények szerint a Kurd Munkáspárt terrorista szervezetnek minősül. A vádirat szerint a vádlottak azzal, hogy 2009 és 2015 között terrorista szervezetnek minősülő szervezet tagjai voltak, ennek tevékenységét logisztikai munkával, ellátói, kísérői, szállítói tevékenységgel támogatták, elkövették a terrorista csoport tevékenységének egyéb módon történő támogatásával elkövetett terrorizmus finanszírozása bűntettét. A vádemeléskor letartóztatásban levő vádlottak ügyét a Szegedi Törvényszék tárgyalja majd.
Forrás: Csongrád Megyei Főügyészség; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS