Nem változik a Jobbik – állítja a TEV antiszemita gyűlölet-bűncselekményekről és incidensekről szóló éves jelentésében. Mint közleményükben fogalmaznak, az alapítvány különös figyelemmel azt a kérdést vizsgálta, hogy a Jobbik úgynevezett – kudarcosnak mutatkozó – néppártosodási törekvése következtében csökkent-e a szervezet antiszemita megnyilatkozásainak száma.
A Tett és Védelem Alapítvány (TEV) negyedik alkalommal mutatta be Washingtonban American Jewish Commitee (AJC) által szervezett globális zsidó érdekvédelmi platformon a hazai antiszemitizmusról készített tanulmányát és éves monitoringjelentését. A Mediánnal közösen készített kutatási anyagban az antiszemita gyűlölet-bűncselekmények és incidensek, hírek havi bontású jelentésekben összegezve, illetve folyamatában is hozzáférhetőek.
Mint a közleményükben írják, 2016-ban a TEV 48 antiszemita gyűlöletcselekményt azonosított, melyeket legtöbb esetben a fővárosban követtek el, túlnyomó többségben férfiak, jellemzően olyan radikális szervezetek vagy azok tagjai, mint a Betyársereg vagy egyes radikális futballszurkolói csoportok. A regisztrált cselekmények több mint háromnegyede gyűlölet-beszéd jellegű cselekménynek volt minősíthető, ezen kívül tíz megmozdulás a rongálás tárgykörébe esett. Az esetek nagy részében az áldozati, sértetti kör, a gyűlölet motiválta megnyilvánulások célpontja az általában vett zsidóság, mint vallási, felekezeti, etnikai kisebbségi csoport volt.
A TEV a 2016-os évben különös figyelemmel azt a kérdést vizsgálta, hogy a Jobbik úgynevezett – kudarcosnak mutatkozó – néppártosodási törekvése következtében csökkent-e a szervezet antiszemita megnyilatkozásainak száma és az azokhoz kapcsolódó társadalmi benyomások változtak-e. A kutatás erre vonatkozóan nem észlelt pozitív irányváltást. A TEV szerint megállapítható, hogy továbbra is jellemző a pártra az antiszemitizmus és nem elszigetelt, ritka esetekről van szó. Sok esetben a pártelnöki megnyilvánulások sem mentesek a zsidóellenességtől.
Forrás: OS; fotó: muon.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS