A The Spectator az EU az uniós forrásokhoz való hozzáférésen keresztül szeretné elérni azt, amit törvényi úton nem sikerült, hogy a társadalompolitika terén is engedelmességre kényszerítse a magyar kormányt, ezáltal Brüsszel nyíltan be szeretne avatkozni a magyar belpolitikába, szembemenve a választói akarattal. A lap publicisztikája is ír arról, hogy Brüsszel bejelentette a jogállamisági mechanizmus elindítását Magyarország ellen. A cikk ismertetése szerint az EU ezzel akarja „védeni” forrásait egy olyan tagállamban, ahol a „jogállamiságot fenyegetés éri”. A Spectator szerzője azonban hozzáteszi: „valószínűsíthető, hogy az uniót inkább politikai célok vezérlik, mintsem anyagiak” – idézi az írást a Mandiner.
A cikk szerint Magyarország több szempontból is „elszabadult hajóágyúként” van számon tartva Brüsszelben, ide sorolva többek között Magyarország az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos álláspontját, az LMBTQ-jogokat, a migrációhoz való hozzáállását. „Sajnos azonban” – mint a publicisztikában olvasható –, az Európai Bíróság által előírt elveket a magyar kormány nem tartja be szó szerint; helyette azt mondja, vannak ügyek, amelyek tagállami, nem pedig brüsszeli hatáskörbe tartoznak. A Spectator írásában olvasható az is, hogy az „EU-t felháborító választási eredmény” a bizonyíték arra, hogy a Fidesz álláspontja mögött óriási társadalmi támogatottság van.
Orbán eltaposta EU-párti ellenfelét, Márki-Zay Pétert
– írja a szerző, elismerve, hogy bár rengeteg kritikát kapott a választás a „kiegyensúlyozatlan médiaviszonyok” miatt, maga a választás azonban tiszta volt, és nem lehet kétség a végeredmény legitimitását illetően. A cikk kitér arra is, hogy a mechanizmust szinte azonnal a választás után élesítették, ami arra enged következtetni, hogy a magyarországi választások eredménye befolyásolta a brüsszeli döntéshozókat. Emlékeztet az írás, hogy a jogállamisági mechanizmust először novemberben lebegtették be, aztán „csendben jegelték” a kezdeményezést, a szerző szerint abból a megfontolásból, hogy amennyiben esetleg Márki-Zay legyőzte volna Orbánt, úgy akár teljes mértékben visszavonhatják a jogállamisági mechanizmust.
Mivel azonban Brüsszel terveit teljesen összetörte Orbán váratlan győzelme, az EU kénytelen volt eredeti tervéhez visszatérni
– olvasható a publicisztikában. A hivatalosan is megindított jogállamisági mechanizmus bevetésével az EU az uniós forrásokhoz való hozzáférésen keresztül szeretné elérni azt, amit törvényi úton nem sikerült, azaz, hogy a társadalompolitika terén is engedelmességre kényszerítse az Orbán Viktor miniszterelnök vezette magyar kormányt – írja a szerző, hozzátéve, hogy Brüsszel valószínűleg úgy tervez: néhány hónapon belül az uniós forrásokon keresztül elérheti, hogy Orbán Viktor olyan belső reformokat hajthasson végre, amiket az EU üdvözölne. Azt azonban hozzáteszi a Spectator: az eljárás sikere egyáltalán nem biztos.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS