Volt titkosszolgálati emberek érintettségét is vizsgálja a rendőrség a London Brókerház egykori tulajdonosának, Reichardt Ignácnak a tizenhat évvel ezelőtti meggyilkolása ügyében – tudta meg rendőrségi forrásból a PestiSrácok.hu. Értesüléseink szerint a hatóságok a saját háza előtt lekaszabolt bróker kapcsán azt a szálat is vizsgálják, hogy a Reichardtal és üzlettársaival valószínűleg súlyos gazdasági bűncselekményeket elkövető egykori titkosszolgáknak felbujtóként közük lehet-e a bróker megöléséhez.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A több mint másfél évtizeddel ezelőtti leszámolás aktáit a rendőrség tavaly márciusban porolta le, mert esély nyílt arra, hogy kiderüljön, kinek vagy kiknek állt érdekében a London Brókerház volt tulajdonosának a megöletése. A 46 éves Reichardt Ignácot 2000. január 14-én saját terepjárójában, a főváros XXII. kerületében, a Gerinc és Pék utca sarkán végezte ki egy géppisztolysorozattal egy máig ismeretlen férfi. Megírtuk, a gyilkosság nyomozásának elrendelése egybeesett a Buda-Cash-botrány kirobbanásával. Rendőrségi forrásokból portálunk akkor úgy értesült, hogy a cég elleni vizsgálatban akadtak olyan információkra a nyomozók, amiért újra elindították a február végéig meghosszabbított, ismeretlen tettes ellen zajló gyilkosság nyomozását.
Egykori titkosszolgák is érintettek lehetnek?
Úgy tudjuk, a titkosszolgálat kötelékébe tartozó egykori hivatásosok szerepét is vizsgálja a rendőrség a London Brókerház volt tulajdonosának meggyilkolása ügyében. Az önmagát megnevezni nem kívánó, ám a tizenhat évvel ezelőtti gyilkosság nyomozását jól ismerő forrásunk szerint ugyanis felmerült annak a gyanúja, hogy a Reichardtal és üzlettársaival feltételezhetően súlyos gazdasági bűncselekményeket elkövető egykori titkosszolgáknak felbujtóként közük lehet a bróker megöléséhez. Értesüléseink szerint az ügyben eljáró Nemzeti Nyomozó Iroda ennek a szálnak az ellenőrzését is indokoltnak találta és az NNI-vel több eljárásban is együttműködő, nyílt nyomozást nem folytató Nemzeti Védelmi Szolgálat rávetette magát erre a vonalra. Más forrásból úgy tudjuk, a védelmi szolgálat a Reichardt-ügyben rendőrök és titkosszolgák vonatkozásában enyhébb súlyú visszaéléseket is feltárt, de ezek a bűncselekmények már régen elévültek.
Az alkukötés előtt lőtték szitává
Utóbbira jó példa lehet az a korábbi információnk, hogy a merénylet után ugyan több szálon is nyomoztak, ám a legfontosabb, a gyilkosságra leginkább indítékul szolgáló vonal, Reichardt alkukötési kezdeményezése kimaradt a nyomozásból. Megírtuk, a bróker a meggyilkolása előtt nem sokkal besétált a Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Főosztályára és közölte, „van egy nagy dobása”, mivel saját cégénél, a London Brókernél piramisjáték és sikkasztások zajlanak. Beszélt arról is, hogy a kétes ügyletekről maga is tudott, sőt, részt is vett azokban, de kérte kihallgatóját, hogy az általa – a későbbiekben – elmondott információkért cserébe együttműködő gyanúsítottként vehessen részt a további eljárásban. Az alku végül azért nem köttetett meg, mert Reichardtot 2000. január 14-én saját háza előtt, terepjárójában, egy ismeretlen bérgyilkos agyonlőtte.
Reichardt a szolgálatok embereit is feldobta volna
Visszatérve a titkosszolgálati szálhoz, ezt erősíti még az az információnk is, hogy Reichardt nem csak volt haragosait akarta feldobni, hanem arról a – bűnözőkből és titkosszolgálati személyekből álló – bűnszervezetről is ki akart pakolni, melynek tagjai a 90-es években strómanok segítségével milliárdokat talicskáztak ki a privatizációnak nevezett szabadrablás során megszerzett cégekből. Reichardt alkukötésére azonban az ismert okok miatt már nem kerülhetett sor. Rendőrségi forrásunk szerint a gyilkosságban a titkosszolgálati megbízók szerepét ugyan egyelőre nem sikerült igazolni, de a vizsgálódás még nem ért véget.
Más forrásból is úgy értesültünk, hogy egyelőre nem érkezett feljelentés a szolgálatok embereivel szemben nyílt eljárásokat folytató Központi Nyomozó Főügyészséghez. A titkosszolgálati szál ebben az ügyben egyébként azért sem lehet meglepetés, mivel megírtuk, korábban olyan információk is eljutottak portálunkhoz, hogy a szolgálatok figyelhették is a brókert, ezért nem kizárt, hogy több akta is porosodhat Reichardtról és egykori cégéről a titkosszolgálatoknál.
Milliárdos biznisz titkosszolgálati segítséggel
A szolgálatok érintettségét feltételezheti az is, amiről a Privát Kopó bűnügyi magazin számolt be, hogy Reichardt haragosai kapcsolatban állhattak áruló hivatásosokkal. A cikk szerzője néhány évvel ezelőtti írásában ugyanis tényként közölte, hogy Kovács Tibor, a Buda-Cash Brókerház egyik alapítója, illetve üzlettársa, Rózsa Ferenc nagyon sokat köszönhetnek a szolgálatoknak: a két „vállalkozó” a tököli fiatalkorúak börtönében kezdte a „karrierjét”, majszolta a rabkosztot a nyolcvanas évek első felében és amolyan börtönbarátság szövődött közöttük, Rózsa azonban két hónap raboskodás után kegyelemben részesült, és elhagyhatta a tököli rácsos intézményt. Egy évvel később pedig már az állambiztonsági szolgálat fedőcégeként működő Sprint-Börze Kisszövetkezet elnöki bőrfoteljébe huppant– emelte ki a szerző, hozzátéve, hogy Rózsa később levelet íratott a munkáltatójával, a „Cég” pedig garanciát vállalt Kovácsért, akit ezért feltételesen szabadlábra helyeztek. Néhány évvel később már a két börtönlakó győzött a Budalakk ÉTA, a Budalakk, valamint a Dunalakk festékgyárak privatizációjára kiírt pályázatokon, úgy, hogy fillérekért felvásárolt kárpótlási jegyekkel, és „soha vissza nem fizetendő” Egzisztencia-hitelből fizették meg a festékgyárak vételárát. A több százmillió forintos kölcsönöket a Kunos Péter-vezette Agrobank, illetve a Fekete János-féle Leumi Bank folyósították. Ugyanígy került strómanokon keresztül a kezükbe a Fővárosi Ingatlanközvetítő (FIK) Rt. is, melynek részvényeit Kovács közvetve a Reichardt által tulajdonolt London Brókernél helyezte letétbe. Kovács és Rózsa évek óta nincstelenként tengetik életüket, „valakik” ugyanis mindent elszedtek tőlük. Az életüket, a szabadságukat viszont meghagyták, mert nem ellenkeztek, amikor az összeharácsolt vagyont úgymond “elvonták” tőlük – emelte ki a bűnügyi portál. Nem mindenki volt ilyen szerencsés…
Címlapfotó: nepszava.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS